Burzovní kalendář (18. 7. - 22. 7. 2016)

Světovým akciím se tři týdny po britském referendu, v němž zvítězil tábor odpůrců Evropské unie, podařilo smazat ztráty, které po zveřejnění výsledku hlasování Britů utrpěly. Index světových akcií Dow Global se po referendu propadl o zhruba sedm procent. V nadcházejícím týdnu budou trhy sledovat zejména první měnově-politické zasedání Evropské centrální banky po britském referendu a výsledkovou sezónu, čísly se v USA pochlubí například Bank of America, Microsoft, Goldman Sachs, Visa nebo General Electric a AT&T.

Ohlédnutí

Americké akcie za sebou mají týden plný rekordů, index S&P 500 se na nová historická maxima dostal ve všech pěti seancích, Dow svá absolutní maxima posunoval výše od úterý do pátku. Na konci týdne Dow posunul své historické maximum až na 18 557,43 bodu a S&P 500 jej navýšil na 2 169,05 bodu. Zavírací maximum index Dow v pátek posunul na 18 516,55 bodu a S&P 500 jej ve čtvrtek navýšil na 2 163,75 bodu.

Optimismus investorů vyvěral mimo jiné z očekávání, že Bank of England a Bank of Japan brzy přistoupí k dalším opatřením na podporu ekonomiky. Uvolnění měnové politiky britské centrální banky se předpokládá v souvislosti s nejistými dopady očekávaného odchodu Spojeného království z Evropské unie na reálnou ekonomiku a pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky Bank of Japan zvýšilo přesvědčivé vítězství Liberálně-demokratické strany premiéra Šinzóa Abeho ve volbách do horní komory japonského parlamentu. Volby v Japonsku se konaly minulý víkend.

Jednou z hlavních událostí uplynulého týdne bylo zasedání britské centrální banky, první měnově-politické setkání představitelů instituce po konání referenda o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii, v němž zvítězili stoupenci odchodu Británie z EU. Většina trhu čekala, že Bank of England sníží základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na nové rekordní minimum 0,25 %, banka ale k tomuto kroku nepřistoupila. Pro zachování základního úroku na úrovni 0,5 % hlasovalo osm členů měnového výboru, pro snížení sazby zvedl ruku jen jeden člen výboru. Od února hlasovalo pro zachování základní úrokové sazby na 0,5 % na každém zasedání všech devět členů výboru, na předcházejících zasedáních se Ian McCafferty vyslovoval pro zvýšení sazby.

"Od britského referenda nevyšla prakticky žádná ekonomická data, takže by bylo nerozumné hýbat se sazbami. Ještě neuběhly ani tři týdny (od konání referenda). I Mario Draghi říká, že slova bývají silnější než činy. Jinými slovy, slibujte nyní, konejte později," řekl Mike van Dulken, ekonom z Accendo Markets, který ve snížení sazeb BoE nevěřil.

Na konci června Bank of England uvedla, že zvažuje rozšíření stimulačních opatření, o týden později oznámila, že zmírní pravidla pro komerční banky, aby zajistila, že po referendu o budoucnosti Británie v EU budou finanční domy nadále poskytovat úvěry. Banka uvedla, že sníží požadavek na objem kapitálu, který banky musejí držet jako rezervu. Opatření by mělo uvolnit podle odhadů až 150 miliard liber na úvěry domácnostem a firmám.

Druhou významnou událostí týdne bylo zveřejnění takzvané Béžové knihy Fedu. V situační zprávě o stavu a vývoji amerického hospodářství, kterou centrální banka USA vydala ve středu večer, stojí , že americká ekonomika v druhé polovině jara pokračovala v expanzi, známky budoucího růstu inflace však stále nevykazovala. Ve většině oblastí USA zůstaly tlaky na růst mezd "skromné až mírné", uvedla centrální banka ve zprávě, která pokrývá období od poloviny května do konce června. Fed podle svých dřívějších vyjádření potřebuje známky růstu inflačních tlaků, aby mohl pokračovat v normalizaci měnové politiky a zvyšovat úrokové sazby.

Pozornost investorů poutala také rozjíždějící se výsledková sezóna. Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí zveřejnily například banky JPMorgan Chase a Wells Fargo, finanční skupiny BlackRock a Citigroup nebo letecký dopravce Delta Air Lines. Příznivě investoři přijali především údaje od JPMorgan, která ve čtvrtek informovala, že ve druhém kvartálu hospodařila se ziskem na akcii 1,55 USD (nad odhadem trhu 1,43 USD) při výnosech 25,21 miliardy USD (nad odhadem trhu 24,16 miliardy USD). BlackRock reportovala zisk pod odhadem trhu, Delta Air Lines a Citigroup naopak vykázaly vyšší zisky, než se čekalo, a zisk na akcii banky Wells Fargo byl v souladu s očekáváním analytiků. Hospodářské výsledky firem najdete na Investičním webu ZDE.

Z makroekonomických údajů investory v týdnu více zaujaly inflace eurozóny a Spojených států, americké maloobchodní tržby a průmyslová výroba a zpráva o vývoji čínské ekonomiky. Čínské hospodářství podle údajů, které zveřejnil čínský statistický úřad v noci na pátek, ve druhém kvartálu zpevnilo stejně jako v prvních třech měsících letošního roku anualizovaným tempem 6,7 %. Růst HDP odpovídá dlouhodobému očekávání analytiků. Do kontinuálně pomalého růstu čínské ekonomiky se podle analytiků promítá jak snižování nadměrných výrobních kapacit, tak slabá poptávka doma i v zahraničí. V loňském roce stoupla čínská ekonomika o 6,9 %, nejpomaleji za čtvrt století.

Úspěšný týden za sebou mají i evropské akcie, ačkoli ty se na nová maxima nepodívaly. Britský FTSE 100 za celý týden přidal 1,13 %, německý DAX zpevnil o 4,54 %, francouzský CAC 40 posílil o 4,2 % a regionální STOXX Europe 600 zpevnil o 3,23 %.

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu podle indexu PX posílily o 6,5 %. Největší pokles zaznamenaly akcie Monety Money Bank (-1,6 %), nejvíce se naopak dařilo cenným papírům bankovní skupiny Erste (+18,8 %), která ve čtvrtek oznámila, že za letošní druhé čtvrtletí čeká dosažení čistého zisku zhruba 560 milionů eur. Za první pololetí by Erste Group měla vykázat čistý zisk 830 milionů eur. Výsledky za druhé čtvrtletí banka zveřejní 5. srpna.

V pátek večer se část turecké armády pokusila provést převrat, složky věrné prezidentu Erdoğanovi ale puč během noci na sobotu potlačily. První vojáci, tanky a obrněné vozy se ulicích velkých měst objevili kolem 21.30 SELČ, na obchodování v USA, které skončilo o půl hodiny později, ale událost vliv neměla. První zprávy totiž byly nejasné a zmatečné a teprve s odstupem času média začala informovat, že Turecko čelí pokusu o převrat. V sobotu bylo z Turecka hlášeno zhruba 260 mrtvých a více než 1 400 zraněných. Zatčeno bylo téměř 3 000 členů armády.

Americké akcie v pátek opět posunuly historická maxima, hlavní indexy se ale nakonec na směru neshodly
Americké akcie v úvodu pátečního obchodování opět navýšily svá historická maxima, později však zisky odevzdaly a dva ze tří hlavních indexů nakonec uzavřely pod nulou. Nečekaně horší kvartální výsledky velkých bank táhly dolů finanční tituly. Za celý týden jsou však akcie v plusu.
Evropské akcie se v pátek po útoku v Nice na směru neshodly, za celý týden ale všechny hlavní trhy západní Evropy zpevnily
Evropské akciové trhy zakončily jinak úspěšný týden poklesem. Na indexy velkých západoevropských burz tlačily klesající ceny akcií firem spjatých s turistickým ruchem poté, co ve francouzském Nice ve čtvrtek večer zemřelo při teroristickém útoku 84 lidí.
Pražská burza v pátek připsala přes dvě procenta, za týden si polepšila o 6,5 %
Index pražské burzy PX v pátek posílil o 2,21 % na 863,55 bodu.

Výhled

Hlavní událostí nadcházejícího týdne bude čtvrteční zasedání ECB. Nečeká se sice, že by centrální banka eurozóny upravila svou měnovou politiku, investoři ale budou pozorně sledovat tiskovou konferenci šéfa banky Maria Draghiho, který by se podle očekávání měl vyjádřit k výsledku červnového referenda o budoucnosti Spojeného království v Evropské unii. Mohl by naznačit, zda banka počítá s tím, že by na některém z příštích zasedání mohla dále snížit úrokové sazby ve snaze ještě více podpořit evropskou ekonomiku a předejít negativním dopadům očekávaného odchodu Británie z EU.

Z makrodat budou investoři více pozornosti věnovat ekonomickým indexům institutu ZEW pro Německo a eurozónu, datům z amerického realitního trhu (zahájená výstavba, vydaná stavební povolení, prodeje starších domů), britským maloobchodním tržbám a v pátek budou pozorně sledovat sérii předběžných červencových indexů nákupních manažerů v sektoru služeb a ve zpracovatelském sektoru.

Index S&P 500 hned zkraje týdne prolomil hladinu rezistence na historických rekordech. Důležitým faktorem pro pokračující býčí výhled je znatelná důvěra aktivních obchodníků v růst cen akcií, která je patrná z poměru put a call opcí a z toho, že byl první historický rekord následován hned několika dalšími růstovými dny. Velkolepé historické rekordy na akciovém trhu ještě sice mohou pokračovat, v dlouhodobějším horizontu ale zatím působí spíše jako odvážná objevitelská plavba než jako trvalé dobývání nových území.

Hospodářské výsledky v nadcházejícím týdnu z nejzajímavějších jmen zveřejní v USA Bank of America, IBM, Yahoo!, Netflix, Johnson & Johnson, Microsoft, Goldman Sachs, Morgan Stanley, American Express, Intel, Bank of New York Mellon, AT&T, Visa, General Electric a American Airlines Group, v západní Evropě Volvo, Novartis, SAP, Daimler, Unilever, Skanska či Bankia a v Praze výsledkovou sezónu ve čtvrtek odstartuje Unipetrol.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Sledovaný bude taktéž výroční sjezd amerických republikánů v Clevelandu, na němž strana vybere svého oficiálního kandidáta na funkci amerického prezidenta. Předpokládá se, že republikáni i přes mnohé výhrady do souboje o Bílý dům vyšlou Donalda Trumpa. Sjezd bude zahájen v pondělí a skončí ve čtvrtek.

Situace v Turecku se po neúspěšném víkendovém pokusu o vojenský převrat stabilizovala, a na světovou ekonomiku by tak událost výraznější vliv mít neměla. Podle analytika z Deloitte Davida Marka ale může neúspěšný puč oslabit tureckou ekonomiku, protože "země už dříve patřila mezi nejzranitelnější ekonomiky kvůli vnější nerovnováze". Událost podle Marka může vyvíjet tlak na oslabení turecké liry.

"Pokud se pokus o puč, byť neúspěšný, nestane roznětkou nějakého dalšího vyhrocení situace, trhy budou sledovat střednědobý a dlouhodobý vývoj v zemi. Nicméně pokud prezident Recep Tayyip Erdoğan využije pokus o puč jako záminku k dalším krokům vstříc autoritářství, trhy budou reagovat negativně," upozornil analytik ze skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí vyjdou v Číně a Spojeném království indexy cen domů (čínský index vydá tamní statistický úřad a v Británii jej zveřejní společnost Rightmove). Dopoledne s projevem vystoupí člen měnového výboru Bank of England Martin Weale a odpoledne v USA vyjde index cen domů od NAHB a zahájen bude výroční sjezd republikánů, na kterém bude oznámen stranický kandidát na post amerického prezidenta. Japonský trh zůstane v pondělí kvůli státnímu svátku zavřený. Hospodářské výsledky v Evropě zveřejní například společnost SGS a v USA Bank of America, IBM, Yahoo!, Netflix či Hasbro.

Úterní dopoledne bude patřit datům ze Spojeného království (index maloobchodních cen, index cen domů od DCLG, index cen výrobců, inflace) a ukazatelům ekonomického institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu. Britská centrální banka ještě vydá zprávu o finanční stabilitě a Eurostat přidá údaje o stavební výrobě v eurozóně. Odpoledne na trh USA pošlou údaje o zahájené výstavbě a počtu vydaných stavebních povolení a ropný institut API přidá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob černého zlata v USA. Kvartální hospodářská čísla na trh pošlou v Evropě Volvo, Novartis nebo TomTom a v zámoří UnitedHealth Group, Johnson & Johnson, Philip Morris International, Lockheed Martin, Microsoft, United Continental Holdings nebo Goldman Sachs a v americkém Clevelandu bude druhým dnem pokračovat výroční sjezd republikánů.

Ve středu Německo odhalí index cen výrobců, Británie přidá zprávu o vývoji nezaměstnanosti a v České republice vyjde index cen výrobců. Pozornost budou trhy věnovat i indexu spotřebitelské důvěry v eurozóně a pravidelným týdenním zprávám z USA o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na americkém území od vládní agentury EIA. Do výsledkové mozaiky přispějí v Evropě Electrolux či SAP a v USA Halliburton, Morgan Stanley, American Express, Intel, eBay, Mattel, Newmont Mining či QUALCOMM a republikány čeká třetí den rokování na výročním sjezdu v Clevelandu.

Ve čtvrtek dopoledne Francie zveřejní index podnikatelského klimatu, Spojené království přidá statistiku maloobchodních tržeb a Řecko odtajní výsledek běžného účtu. Odpoledne ECB zveřejní výsledek svého měnově-politického zasedání (změna politiky se nečeká), ve Spojených státech vyjdou index aktivity chicagského Fedu, index aktivity filadelfského Fedu, index cen domů od FHFA, zpráva o prodejích starších domů a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob zemního plynu a republikáni ukončí svůj výroční sjezd. Čtvrtletní hospodářské výsledky budou v západní Evropě reportovat Danske Bank, Daimler, Roche Holding, Unilever či Swatch Group, v zámoří DR Horton, Blackstone Group, Bank of New York Mellon, Biogen, AT&T, PayPal Holdings, Visa, Schlumberger, Southwestern Energy, Starbucks, Soutwest Airlines, Travelers nebo General Motors a na pražské burze petrochemický holding Unipetrol.

Pátek bude patřit předběžným červencovým indexům nákupních manažerů v sektoru služeb a ve zpracovatelském sektoru. PMI vyjdou v Číně, Japonsku, hlavních zemích eurozóny, Spojeném království a také v USA. Dopoledne ještě Itálie zveřejní statistiky maloobchodních tržeb a průmyslových objednávek a výsledek obchodní bilance. Odpoledne bude patřit kanadským maloobchodním tržbám a inflaci a společnost Baker Hughes vydá pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a plynu v USA. Revidovány budou ratingy České republiky (S&P), Dánska (Moody's), Řecka (S&P) či Saúdské Arábie (Moody's) a hospodářskými výsledky se pochlubí v Evropě Philips Lighting, Skanska, Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli nebo Bankia a ve Spojených státech Honeywell International, General Electric, Moody's, Whirlpool nebo American Airlines Group.

 

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
8. 3. 2021 12:41
Vítězové a poražení koronavirové krize na realitním trhu
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Růst výnosů a sílící dolar jsou na trzích cítit, velký výprodej ale vypadá…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat