Burzovní kalendář (3. 4. - 7. 4. 2017)

Uplynulý týden byl ve znamení (ne)reakcí na první porážku Donalda Trumpa v Kongresu, oficiální zahájení brexitu nebo vyjádření zemí OPEC k možnosti prodloužení omezení těžby ropy. Začátek dubna slibuje několik významných makroekonomických údajů a přípravu na výsledkovou sezónu za první čtvrtletí.

Ohlédnutí

Poslední březnový týden ovlivňovalo z hlediska trhů několik faktorů. Prvním bylo neschválení nové zdravotnické reformy v USA ještě z předchozího týdne. Tento neúspěch administrativy Donalda Trumpa vznáší otazníky nad schopnost protlačit Kongresem další slibované reformy. Vzniká také otázka, jak agresivní může například být daňová reforma bez peněz získaných z ostatních plánovaných reforem.

Sledované bylo také prohlášení OPEC a dalších producentů ropy o možnosti prodloužit období snížené těžby ropy. Ceny ropy díky tomu mírně korigovaly předchozí poklesy.

Ve středu pak došlo k dlouho očekávanému spuštění procesu, na jehož konci má být vystoupení Spojeného království z Evropské unie.

V pondělí americké akcie zahájily hlubokým propadem a zdálo se, že pokles pod 2 350 indexu S&P 500 bude znamenat změnu trendu. Od té doby ale trhy posilovaly až do pátečního mírného poklesu v závěru seance. Celkově tak zámořské trhy získaly za uplynulý týden okolo procenta, evropské akcie na tom byly ještě o něco lépe. Za první čtvrtletí jako celek tak vyspělé trhy získaly přes 5 %.

Americké akcie přišly v pátek v závěru seance o mírné zisky, týden ale uzavřely silnější. První kvartál byl ale pro trhy silný
Americké akciové indexy v pátek mírně klesly, za týden ale uchránily zisk do procenta a půl. Za celý měsíc Dow a S&P 500 oslabily, Nasdaq Composite přidal přes procento. Celý první kvartál byl ale pro americký trh úspěšný, zisky hlavních indexů dosáhly zhruba 5 %.
Evropské akcie v pátek mírně zdražily, za celý týden si připsaly více než procento
Evropské akciové trhy v závěru týdne převážně zpevnily. Investoři pozorně sledovali dění okolo brexitu, politickou situaci v Jihoafrické republice a zaměřili se také na řadu makrodat.

Index pražské burzy PX v týdnu hledal směr a zakončil jej o 0,1 % níže. Nejvíce klesající akcií týdne byla Komerční banka (-1,7 %). V tisku se objevila spekulace, že by banka mohla být mezi zájemci o domácí aktivity UniCredit Bank. I tato informace mohla podpořit ústup z předchozího růstu, který nebyl založen na žádných kurzotvorných informacích. Nejvíce posilující akcií týdne byla CME (+2,7 %), když titul kopíroval vývoj na americkém trhu Nasdaq.

Údajnými zájemci o aktivity UniCredit v Česku a na Slovensku by vedle Komerční banky (respektive Société Générale) prý mohla být také MONETA Money Bank. Hodnota aktiv UniCredit v ČR a SR je odhadována na 80-90 miliard Kč. "Zatím jde pouze o spekulace s nejasným zdrojem, které žádná ze stran nekomentovala. Hodnota transakce by byla přibližně dvakrát větší než současná tržní kapitalizace Monety," upozornil ve shrnutí dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček. MONETA zakončila týden silnější o 1,2 %.

Společnost Philip Morris ČR v úterý zveřejnila čistý nekonsolidovaný zisk 1 007 Kč na akcii, meziročně o 8,9 % vyšší. Důvodem byly lepší než očekávané tržby v České republice. Navržená hrubá dividenda 1 000 Kč na akcii (hrubý dividendový výnos 7,5 %) také překonala odhady trhu. Akcie tabákové společnosti zakončily týden silnější o 0,6 %.

Ve čtvrtek ukončené nabídky společnosti ČEZ na odkup konvertibilních bondů využili držitelé dluhopisů v celkové hodnotě 463,1 milionu EUR, celkový možný objem byl 470,2 milionu EUR. Zbývající dluhopisy mohou jejich držitelé buď vyměnit za akcie MOL do 21. července 2017, nebo držet do splatnosti do 4. srpna 2017. ČEZ navíc již ve středu oznámil blokový prodej 7,65 milionu akcií společnosti MOL. Podíl v MOL získala dceřiná společnost CEZ MH B.V. podle smluv z konce roku 2007 o budoucí výstavbě plynových elektráren v areálech rafinerií MOL. "Dle odhadu společnosti může prodej podílu v MOL zlepšit zisk před zdaněním v roce 2017 o 3,4 miliardy Kč (6,3 Kč na akcii). To je v souladu s dříve oznámeným výhledem čistého zisku v rozmezí 12-17 miliard Kč, kde velké rozpětí zohledňovalo možnost prodeje podílu v MOL. Důvodem prodeje je cena akcií MOL, která se pohybuje na šestiletém maximu," připomněl Vaníček. ČEZ zakončil týden na burze slabší o 0,6 %.

V Dukovanech po týdnu skončila neplánovaná odstávka 2. bloku
V Jaderné elektrárně Dukovany ve čtvrtek skončila neplánovaná odstávka druhého reaktorového bloku. Stál od minulého čtvrtka kvůli opravě drobné netěsnosti armatury. První turbína druhého bloku byla připojena krátce po druhé hodině v noci, druhá turbína zhruba v pět hodin. V Dukovanech tak opět vyrábějí elektřinu tři ze čtyř bloků, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. První dukovanský blok je podle plánu odstaven od 20. ledna.

Majoritní vlastník Fortuny, společnost Fortbet ze skupiny Penta, oznámil záměr podat nabídku na odkup všech volně obchodovaných akcií Fortuny v Česku a v Polsku. Nabízená cena by měla být 98,69 Kč (15,43 PLN). Penta hodlá údajně dosáhnout 100% vlastnictví. "Nabízenou cenu hodnotíme jako nízkou," zmínil analytik z J&T Banky. Fortuna zakončila týden o 1,1 % výše.

Pražská burza v pátek uzavřela pod nulou, za celý týden odevzdala 0,1 %
Pražská burza v pátečním obchodování nenavázala na zisk ze čtvrteční seance, když index PX klesl o 0,26 % na 981,15 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky, sázkařské společnosti Fortuna a energetické skupiny ČEZ, dařilo se naopak petrochemickému holdingu Unipetrol a nápojářské Kofole ČeskoSlovensko. Objem obchodů byl s 617 miliony korun mírně podprůměrný.

Pro české podnikatele, ale i pro spekulanty na měnovém trhu bylo důležité čtvrteční zasedání České národní banky. Trh vyhlížel jakékoliv informace o možném ukončení kurzového závazku. ČNB uvedla, že k ukončení dojde zřejmě dříve než v polovině roku, ale že stále (mimo jiné) potřebuje více informací k vývoji domácí spotřebitelské inflace. Banka rovněž uvedla, že k ukončení intervencí hájících hladinu 27 EUR/CZK před spekulanty na posílení české měny může dojít na jakémkoli dalším zasedání včetně mimořádných. Koruna po zasedání nejdříve oslabila ke 27,25 EUR/CZK, ale na konci týdne již byla opět na úrovni 27,02 EUR/CZK.

Prezident Zeman věří, že intervence ČNB brzy skončí a vývozci přestanou lenošit
Prezident Miloš Zeman je rád, že "snad v nejbližší době" skončí intervence České národní banky proti silné koruně. Za hlavní přínos považuje to, že čeští exportéři již nebudou "lenošit na nafouknutém kurzovém polštáři", budou muset zlepšit produktivitu práce, zavádět inovace a čelit větší konkurenci. Zeman to řekl v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov.

Výhled

V prvním dubnovém týdnu se investoři zaměří mimo jiné na ve středu na zápis z posledního zasedání FOMC, na kterém bylo rozhodnuto o zvýšení základní úrokové sazby v USA. "Vzhledem k tomu, že po zasedání byla tisková konference Janet Yellenové, zápis by neměl výrazně překvapit. Dle našeho názoru se trhy budou vyvíjet bez jasného trendu, čeká se na výsledkovou sezónu za první kvartál, která začne až o týden později," uvedl Vaníček.

V týdnu tak hospodářské výsledky oznámí jen minimum významných firem, které mají oproti kalendáři posunutá svá fiskální čtvrtletí. Za všechny lze uvést společnost Monsanto.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. dubna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Nakupující převážili na americkém akciovém trhu v uplynulém týdnu na úrovni lehce nad 2 320 indexu S&P 500, což z této hladiny udělalo nejbližší silný support. Nad ní je ještě 50denní průměr na 2 340. Směrem nahoru jsou nejbližší rezistence na klesající trendové čáře od maxima na začátku března, tedy aktuálně okolo 2 370. Definitivně se výhled změní na býčí až s prolomením na nová historická maxima.

Index S&P 500 je necelá 2 % pod maximem a necelá 2 % nad silnou rezistencí. Čeká se na zásadní impulz pro výrazný pohyb. Čekání na podporu ekonomiky ze strany Trumpovy administrativy se protahuje, investoři se ale v příštích týdnech budou moci místo toho soustředit na hospodářské výsledky firem za první kvartál. Trh se zdá být relativně imunní vůči nepříznivým zprávám, fanoušci sezónních patternů ale varují – příznivější akciový půlrok je u konce. Sezónní vuorce ale v posledních letech šasto berou rychle zasvé.

Varování pro akciové býky: Korekce je za dveřmi (pokud tedy na tohle slyšíte)
A jako bonus seznam znamení toho, že je akciový trh na vrcholu nebo v jeho těsné blízkosti. No neberte to.

Z makroekonomických dat budou podstatné například pondělní průmyslový index ISM v USA, úterní americké podnikové objednávky, středeční index ISM v oblasti služeb a samozřejmě páteční data z trhu práce (čeká se stagnace míry nezaměstnanosti a zhruba 175 tisíc nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělství). V Německu budou ve čtvrtek a v pátek podstatné průmyslové objednávky, respektive průmyslová výroba.

"Předstihové indikátory z průmyslu zůstávají jak v zemích eurozóny, tak ve Spojených státech na vysokých úrovních. V zemích eurozóny očekáváme, že dojde k mírné revizi níže u Německa, nicméně index za celou eurozónu by měl zůstat beze změny. V současné chvíli odpovídá silnému růstu ekonomiky o 0,8-0,9 % mezikvartálně. Takto vysokých čísel však podle nás ekonomická dynamika nedosáhne. Náš odhad ukazuje na růst o 0,4 %. Americký ISM z průmyslu by se měl podle našeho odhadu vyšplhat na nejvyšší hodnotu od dubna 2011. To podtrhuje dobrou situaci v americkém průmyslu i slova amerických centrálních bankéřů z uplynulého týdne, kteří se opakovaně vyjádřili ve prospěch dalšího zvyšování sazeb v letošním roce. Kompozitní PMI v eurozóně by měl podle odhadu ekonomů ze Société Générale zaznamenat mírné zhoršení, které zapříčiní o něco horší čísla z Francie a Německa. I tak tento indikátor potvrdí současnou dobrou ekonomickou kondici zemí eurozóny, protože jeho hodnota odpovídá mezičtvrtletnímu růstu HDP zemí platících eurem o 0,7-0,8 %," napsal v týdenním výhledu dění na trzích ekonom Viktor Zeisel z Komerční banky.

Březnové zasedání ukázalo na opatrný optimismus Evropské centrální banky. V záznamu ze zasedání budou investoři hledat náznaky toho, zda se rizika prognózy neposouvají k vyrovnanému hodnocení nebo se nemění strategie ukončování nestandardních měnových opatření. "Hodnocení rizik jako vyrovnané vidíme jako podmínku toho, že ECB začne postupně ukončovat svůj program odkupu aktiv. To by podle nás mělo přijít až v září. Stále se domníváme, že ECB začne zvyšovat sazby až poté, co ukončí svůj program kvantitativního uvolňování, nicméně i tak budeme sledovat, zda v radě guvernérů nedochází ke změně názoru," uvedl ekonom.

Únorové tovární objednávky v Německu podle něj výrazně vzrostly, když se na jejich růstu podílí hlavně obnovení domácích objednávek. Zakázky podpoří průmyslovou dynamiku českého západního souseda, který by si i ve druhém čtvrtletí měl udržet růst nad svým potenciálem. "Ve druhém čtvrtletí očekáváme zvýšení HDP Německa mezikvartálně o 0,5-0,6 %," doplnil Zeisel.

Data z amerického trhu práce by měla potvrdit dobrou kondici největší světové ekonomiky a podpořit očekávání dalšího zvyšování sazeb ze strany tamní centrální banky. Ačkoli březnová čísla by měla oproti únoru být mírně horší, stále by se měla držet vysoko nad hranicí, která udržuje míru nezaměstnanosti stabilní. Podle odhadu ekonomů ze Société Générale navíc zrychlily růst hodinové mzdy.

Páteční zasedání Euroskupiny by mělo být opět mimo jiné i řešení "řeckého problému". "Ačkoli došlo k určitému pokroku, dohody ještě podle našeho odhadu nebude dosaženo; ve hře je v tomto směru spíše zasedání 22. května," míní analytici z Komerční banky.

Předstihové indikátory z průmyslu ve středoevropských zemích by měly být opět silné. "V Česku očekáváme mírné zpomalení, což naznačily indikátory důvěry publikované statistickým úřadem, nicméně hodnota PMI by měla podle našeho odhadu zůstat vysoko nad 50bodovou hranicí, která ukazuje na růst v průmyslu. Nižší počet pracovních dnů pak stojí za tím, že v Česku očekáváme slabší růst maloobchodních tržeb za únor. Po očištění o kalendářní efekty se ale dynamika maloobchodních tržeb vylepšuje. Podporuje ji růst mezd, který se projevuje zejména u lidí s nižšími příjmy a růst zaměstnanosti," napsal Zeisel.

Ve čtvrtek se pak poprvé po ukončení tvrdého kurzového závazku sejde bankovní rada ČNB. Zatím se sice nejedná o měnověpolitické zasedání, na kterém by centrální banka měla rozhodnout o konci kurzového závazku, ale na měnové zasedání se může na svém začátku změnit (stejně jako každé pravidelné čtvrteční zasedání). "Vzhledem ke státním svátkům, které připadají na duben a začátek května, nám toto datum a čtvrtek 20. dubna připadají z pohledu centrální banky nejpříhodnější k ukončení intervencí," zmínil ekonom z Komerční banky.

Dynamika domácí průmyslové produkce za březen pravděpodobně výrazně zpomalí. Za slabším číslem ale do velké míry stojí kalendářní faktory. Po očištění o tyto vlivy by naopak měl meziroční růst průmyslové produkce mírně akcelerovat. Snížit by se měl i přebytek zahraničního obchodu. Ten shazují zejména vyšší ceny komodit, které nafukují dovozy.

V týdnu také budou zveřejněny devizové rezervy ČNB ke konci března. Ty již vystoupaly nad 60 % HDP a dále rostou. Zveřejněn bude také únorový objem intervencí proti posílení koruny. "Ty podle nás v únoru dosáhly 7,5 miliardy eur," uzevřel týdenní výhled Viktor Zeisel.

Burzovní kalendář
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat