Co musíte ráno vědět (14. června)

Jak se ve čtvrtek vedlo v Evropě a ve Spojených státech akciovým burzám, co způsobil pravděpodobný teroristický útok na ropné tankery u Hormuzské úžiny a jak políčí Boris Johnson na Evropskou unii? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek zdražily, z růstu cen ropy těžily energetické firmy

Akcie ve Spojených státech se ve čtvrtek odrazily od dvou předcházejících ztrátových seancí a uzavřely v plusu, když dění na trzích ovlivnil výrazný růst cen ropy. Investoři ale zůstávají obezřetní kvůli obavám z negativních důsledků obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow vzrostl o 0,39 % na 26 106,77 bodu, širší benchmark S&P 500 zpevnil o 0,41 % na 2 891,64 bodu a index Nasdaq Composite stoupl o 0,57 % na 7 837,13 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,57 % na 15,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,09 %. V zelených číslech uzavřely všechny hlavní sektory s výjimkou sektoru zdravotní péče, který ztratil 0,25 %. Nejvyšší zisk zaznamenalo energetické odvětí, jež posílilo o 1,15 %, a zhruba procento si připsal také sektor telekomunikačních služeb.

Americké akcie: Poměr rizika a výnosu snad ještě nebyl horší, varuje manažer
Proslulý investor Warren Buffett říká, že cena, již platíte za investici, do značné míry předurčuje pozdější výnosy z této investice. V současnosti přitom americké akcie stojí tolik, že to ve výhledu pro příštích deset let ani po započtení dividend nemusí stačit ani na kladnou nulu.
Goldman Sachs: Jak hrát možné snížení sazeb v USA
Stále více investorů a analytiků je přesvědčených, že americká centrální banka letos minimálně jednou sníží úrokové sazby. Důvodem je zpomalování růstu HDP spojené mimo jiné s pokračující obchodní válkou mezi USA a Čínou. Dopady takového kroku na jednotlivé sektory amerického akciového trhu by přitom byly různé.

2. Evropské akcie ve čtvrtek posílily díky ropě, Trumpovi a 5G

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy během čtvrtečního obchodování vymazaly dopolední ztráty a skončily povětšinou v kladném pásmu. Investoři čerpali mírný optimismus z výroků Donalda Trumpa o vývoji čínsko-amerických obchodních jednání, zdražující ropy a úspěchu aukce licencí na provoz telekomunikačních sítí 5G v Německu. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 zůstal na zelené nule se ziskem 0,01 %, stejně jako francouzský CAC 40. Německý DAX si připsal 0,44 %. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 se během odpoledne zotavil z dopolední ztráty ve výši 0,2 % a uzavřel seanci s mírným ziskem 0,16 %.

Které akciové trhy (ne)nabízejí atraktivní dividendy?
Jestli má pražská burza v evropském, potažmo světovém kontextu co nabídnout, je to nepochybně dividendový výnos. Ten z loňského zisku dosáhl zhruba 5 %. Na kterých dalších trzích si investoři mohou přijít na tak zajímavé podíly na ziscích firem, a kde jsou naopak výplaty akcionářům výrazně skromnější?
Jak automobilky zbrojí v elektrické válce?
Podle některých budoucnost automobilové dopravy, podle jiných slepá ulička. Světové automobilky investují miliardy do vývoje alternativ ke klasickým benzínovým a naftovým motorům. Co od nich čekat v následujících letech? Nabízíme rychlý grafický přehled.

3. Pražská burza ve čtvrtek klesla, v plusu uzavřely jen tři tituly

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování odepsal 0,11 % a uzavřel seanci na hodnotě 1 050,88 bodu. Z velkých titulů byly v zelených číslech pouze Komerční banka a Vienna Insurance Group. Zobchodovaný objem čítal 345 milionů Kč, a byl tak výrazně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie elektrárenské skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,64 %.

Investorský magazín: Pesimismus mileniálů, slibná Indie a kariérní rady od legendy
Zdálo by se, že se máme mimořádně dobře. Mileniálové nebo takzvaná generace Z to ale vidí celkem černě. Kde se v nich berou nejistota a pesimismus? Také o tom je Investorský magazín, který se věnuje i signálům vysílaným dluhopisovým trhem, výhledům indické ekonomiky nebo kariérním tipům od americké manažerské legendy. Závěr jako vždy patří ekonomickému kalendáři na nový obchodní týden.

4. Očekávané události

V noci na pátek se investoři nejprve dozvědí o průmyslové výrobě v Číně a Japonsku. Ráno přijdou čísla o německých skladových zásobách a o francouzské a italské inflaci. Za řečnický pultík se postaví šéf britské centrální banky Mark Carney. V zámoří nejvíce zaujmou údaje o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě ve Spojených státech. Předběžný index spotřebitelské důvěry odtajní Michiganská univerzita. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Dva tankery hořely u Hormuzského průlivu, ropa prudce zdražila

Dva ropné tankery s nákladem určeným pro Japonsko byly ve čtvrtek ráno evakuovány poblíž ostře sledované Hormuzské úžiny. Důvodem byly výbuchy dosud neznámého původu. Cena ropy Brent v reakci na to vystoupala až o čtyři procenta výše.

6. Bloomberg: Alibaba požádala o vstup na hongkongskou burzu

Čínský internetový obchod Alibaba Group Holding tajně požádal o vstup na akciovou burzu v Hongkongu. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Bloomberg. Nabídka by mohla být největším vstupem na burzu v Hongkongu od roku 2010. Alibaba v roce 2014 uskutečnila rekordní nabídku akcií v New Yorku.

7. VW a Ford jsou blízko k dohodě o rozšíření spolupráce

Automobilky Volkswagen a Ford Motor jsou blízko k dohodě o spolupráci při vývoji samořízených vozů. Uvedl to ve čtvrtek podle agentury Reuters šéf Volkswagenu Herbert Diess v projevu k vedoucím pracovníkům podniku. Firmy se již začátkem roku dohodly na společném vývoji lehkých užitkových automobilů. 

8. Austrálie nabídne zemím Pacifiku miliardy, chce bránit vlivu Číny

Austrálie brzy nabídne miliardy do fondu pro infrastrukturní projekty v zemích Tichého oceánu. Iniciativa má být součástí snah bránit čínskému vlivu v tomto regionu. S odvoláním na zdroje obeznámené s plánem Canberry o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters.

9. ECB: Globální využití eura loni vzrostlo, dominantní zůstal dolar

Použití eura jako mezinárodní měny loni po předchozím poklesu vzrostlo. Euru nahrává odklon od dolaru kvůli dopadům americké zahraniční politiky a kvůli dřívějším obavám z růstu úrokových sazeb v USA. Dolar však zůstává naprosto dominantní mezinárodní měnou v obchodě, úvěrování a pro účely tvorby devizových rezerv. Vyplývá to ze čtvrteční zprávy Evropské centrální banky.

10. MMF: Růst ekonomiky ČR by se měl několik let držet blízko 2,5 %

Tempo růstu české ekonomiky se bude v příštích několika letech držet v blízkosti 2,5 %. Předpovídá to Mezinárodní měnový fond v tiskové zprávě ke konzultacím s Českou republikou.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Johnsone, do toho!

Prominentní brexitér Boris Johnson vyhrál první kolo boje o křeslo britského premiéra, když skončil s náskokem první v hlasování uvnitř parlamentního klubu své Konzervativní strany.

Pro jeho vedení se vyslovilo 114 ze 313 toryovských poslanců, druhý v pořadí Jeremy Hunt (shodou okolností jeho nástupce na ministerstvu zahraničí) získal jenom 43 hlasů.

Pokud Johnson projde i dalšími koly včetně závěrečného hlasování všech 100 tisíc řadových členů strany, nastěhuje se do Downing Street. Prý má i připravenou strategii na souboj idejí s Evropskou unií, osvědčila se mu i v přátelském fotbalovém utkání s německými novináři (viz video).

Musíte vědět
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (se Stanislavem Viktorinem)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat