Co musíte ráno vědět (15. března)

Jak se ve středu obchodovalo na burzách v Evropě a na Wall Street, jaký efekt budou mít podle ekonomů dovozní cla prezidenta Donald Trumpa a kde stojí první památník bitcoinu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie středeční seanci zahájily v plusu, nakonec ale všechny tři hlavní indexy klesly
Americké akcie ve středu oslabily v reakci na zprávu, že prezident Donald Trump chce uvalit nová cla na dovoz čínského zboží. Trh ovládly obavy z obchodních válek, které by zvýšily náklady a poškodily vývoz firem z USA. Index Dow klesl o procento na 24 758,12 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,57 % na 2 749,48 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,19 % na 7 496,81 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,38 % na 17,23 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o necelé tři bazické body na 2,815 %. Nejvýrazněji klesly sektor základních materiálů, průmyslové odvětví a finanční sektor, v plusu skončily jen realitní odvětví a sektor veřejných služeb.
Opravdové nebezpečí spojené s americkými cly na dovoz hliníku a oceli
Americké akcie posilují již 9 let. Které tituly byly za tu dobu nejvíce vidět?
2. Evropské burzy ve středu mírně klesly, dařilo se těžařům
Evropské burzy ve středu uzavřely v mínusu, investoři vyhodnocovali riziko obchodních válek, jež by mohlo rozpoutat zavedení cel na ocel a hliník administrativou prezidenta USA Donalda Trumpa. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,15 % na 374,94 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,09 % na 7 132,69 bodu, francouzský CAC 40 přišel o 0,18 % na 5 233,36 bodu a německý DAX zpevnil o 0,14 % na 12 237,74 bodu. Dařilo se zejména sektoru základních materiálů, který podpořily lepší než očekávané údaje o čínské průmyslové výrobě. O více než tři procenta díky tomu zdražily akcie těžařů Antofagasta a Anglo American, cenné papíry těžaře Glencore stouply o necelá dvě procenta.
Zdanění korporací v EU: Nový začátek dlouhého výletu
Akciové nápady na příští dny: Logitech a Heineken
3. Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům
Pražská burza v polovině pracovního týdne prohloubila ztrátu z úterního obchodování, index PX přišel o 0,69 % na 1 116,69 bodu. Dolů burzu stáhly akcie Monety Money Bank, Komerční banky a energetické skupiny ČEZ, v plusu naopak uzavřel telefonní operátor O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s 589 miliony korun mírně nadprůměrný.
Jak připravit rodinnou firmu na generační výměnu aneb Klony se nerodí
Diverzifikace: Účinný investiční nástroj, který čas od času selže
4. Očekávané události
Ve čtvrtek dopoledne bude Česká republika informovat o průmyslové výrobě, odpoledne pak Spojené státy vydají index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index), indexy dovozních a vývozních cen, index aktivity filadelfského Fedu, index cen domů od NAHB a pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření odtajní v Evropě Assicurazioni Generali nebo Altice a na Wall Street Adobe Systems či Broadcom. Z českého pohledu budou nejzajímavější výsledky sázkařské společnosti Fortuna. Analytici z Komerční banky čekají, že Fortuna za celý loňský rok vykáže proti roku 2016 výrazný nárůst přijatých sázek. Meziročně by se podle analytika Jiřího Kostky měl jejich objem zvýšit o 86 % na bezmála dvě miliardy eur, a to především díky akvizicím zahraničních sázkařských společností (hlavně Hattrick Sports Group) a spuštění on-line kasina. Zisk EBITDA by se podle Kostky měl zvýšit o 146 % na téměř 55 milionů eur, především díky příznivému vývoji marží z kurzového sázení ve čtvrtém čtvrtletí. Celoroční čistý zisk čeká Kostka na úrovni 15 milionů eur, což by znamenalo meziroční nárůst o 83 %. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Trumpova cla podle ekonomů nebudou pro USA přínosem
Dovozní cla prezidenta Donalda Trumpa způsobí ekonomice Spojených států více škody než užitku. Předpokládá to většina ekonomů, které v uplynulých dnech oslovila agentura Reuters. Žádný z respondentů podle průzkumu neuvedl, že cla budou pro největší ekonomiku světa přínosem.
6. Google zakáže na svých webových stránkách reklamu na kryptoměny
Americká internetová společnost Google zakáže na svých webových stránkách reklamu na kryptoměny a další neregulované či spekulativní finanční produkty. Informovala o tom firma v rámci aktualizace svých pravidel pro reklamu.
7. Broadcom po Trumpově zásahu stáhl nabídku na Qualcomm
Singapurský výrobce čipů Broadcom stáhl nabídku na převzetí amerického konkurenta Qualcomm za 117 miliard dolarů. Učinil tak poté, co transakci zablokoval prezident USA Donald Trump. Firma ve středu také oznámila, že i nadále plánuje přemístit své sídlo ze Singapuru do USA.
8. Francie oznámila, že bude žalovat Google a Apple
Francie bude žalovat americké technologické firmy Google a Apple za nekalé obchodní praktiky vůči francouzským začínajícím firmám a vývojářům. Ve středu to oznámil francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Podle agentury AFP uvedl, že případnou sankci, kterou by pařížský obchodní soud mohl uložit, odhaduje na několik milionů eur. Apple a Google údajně softwarovým vývojářům jednostranně diktují ceny a další smluvní podmínky.
9. Rusnok: Česká ekonomika se přehřívá, cítit je to i na trhu práce
Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá, řekl ve středu guvernér České národní banky Jiří Rusnok na jednání kulatého stolu s podnikateli v Liberci. Důsledkem je podle něj nerovnováha na některých trzích, nejviditelnější je to na trhu práce. Údaje o českém trhu práce jsou neuvěřitelné, v hospodářství to působí obrovské problémy, lidi nejsou a už není kde brát, je to i důsledek demografického vývoje, uvedl guvernér ČNB. Zlepšení situace podle něj nelze očekávat.
10. Microsoft plánuje otevřít první datová centra na Blízkém východě
Americký softwarový gigant Microsoft plánuje příští rok otevřít svá první datová centra na Blízkém východě a rozšířit počet datových center v Evropě. Informovala o tom firma na svém blogu. Rozhodnutí je součástí plánu na rozšíření operací v oblasti cloudových technologií a reakcí na konkurenci Amazonu, který nedávno oznámil, že plánuje první datové centrum v Bahrajnu.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Patrně první památník bitcoinu stojí ve Slovinsku
Socha digitální měny bitcoin byla v úterý odhalena na kruhovém objezdu ve čtvrtém největším slovinském městě Kranj. Stavbu, kterou Slovinci označují za první památník bitcoinu, financovaly dvě místní firmy, kryptoměnová burza BitStamp a softwarový startup 3fs.
Kovová socha kruhového tvaru má průměr sedm metrů a váží tři tuny. Na vrcholu je zobrazeno logo bitcoinu, písmeno B protnuté dvěma linkami.
O námětu sochy rozhodli sami Slovinci. "Na naší facebookové stránce jsme požádali občany, aby sami vybrali, co má na novém kruhovém objezdu stát, a toto byl jeden z prvních návrhů. Kranj má spoustu společností zabývajících se špičkovými technologiemi", řekl starosta města Boštjan Trilar v rozhovoru pro agenturu Reuters.