Co musíte ráno vědět (15. září)

Jak se ve čtvrtek vedlo velkým burzám Evropy i Ameriky, co Číňané provedli s bitcoinem a kdo si dělá legraci z Elona Muska? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve čtvrtek po slabším úvodu nabraly severní směr, rekord ale navýšil pouze Dow

Hlavní akciové indexy v USA byly ve čtvrtek podporovány akciemi z energetického sektoru, které reagovaly na zvýšení cen ropy, opačný dopad měly tituly ze spotřebitelského sektoru. K růstu indexu Dow na nový rekord přispěly zejména akcie společnosti Boeing. Index Dow v závěru čtvrteční obchodní seance přidával 0,22 % na 22 207,07 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,11 % na 2 495,62 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,48 % na 6 429,08 bodu. Dařilo se například akciím ze sektoru energetiky nebo zdravotní péče, ztrácely technologie a velké finanční společnosti. Index volatility VIX klesl o 0,57 % na 10,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,188 %. Bitcoin ztratil okolo 12 % a ethereum bezmála 15 % v reakci na zprávu, že ke konci září ukončí činnost jedna z velkých čínských burz s kryptoměnami.

Akcie: Proč se nebát strašidelné zářijové sezónnosti?
Známým v Austrálii začíná jaro, nám na severní polokouli se ale krátí dny a začínají podzimní virózy. A do toho, když investujete, ta hrůzostrašná statistika: Září je pro akcie nejhorší měsíc v roce!

2. Evropské akciové trhy ve čtvrtek nenašly společný směr

Velké burzy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování smíšeně, když investoři reagovali především na náznaky jestřábí politiky Bank of England. Index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 1,14 % a německý DAX zaznamenal mírnou ztrátu 0,10 %, zatímco francouzský CAC 40 si připsal podobně mírný zisk 0,15 %. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 dohnal ztráty ze začátku seance a zakončil s mírným ziskem 0,12 %, přičemž většina jeho sektorů také skončila v jemně zelených číslech. Nejhůře se naopak vedlo sektoru základních surovin.

Evropské akcie: Pro americké investory nevyčerpané téma
Američtí investoři jsou zvyklí většinu akciové složky svých portfolií zaplnit americkými akciemi. Není divu, tamní akciový trh má nejsilnější tradici, je největší objemově a v posledních letech i co do výkonu. To ale neznamená, že nemá smysl se porozhlédnout také jinde.
KONTEXT: Velká bublinová válka aneb Proč se trh (ne)bojí příjezdu Šíleného Maxe
Bubliny budou bublat jako nikdy, zní nikoli nejnovější jazykolam, ale varování z dílny Bank of America. Podle té bude v důsledku měnového abnormálu trh napříště šplhat do bezprecedentních výšin, aby následně padal hlouběji, než bývalo běžné. Startovní čáru údajně obstará stávající laxní postoj k riziku, ze kterého těží kryptoměny nebo sázky proti volatilitě. Skutečně to signalizuje klid před superbouří?

3. Pražskou burzu držely ve čtvrtek těsně pod nulou banky

Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování ztratil 0,09 %, když zakončil seanci na 1 043,34 bodu při nadprůměrném zobchodovaním objemu přes 729 milionů korun. Index táhl dolů především finanční sektor, ztrácely oba rakouské tituly, Erste Group Bank a Vienna Insurance Group, stejně jako MONETA Money Bank a Komerční banka. Nejvíce se naopak dařilo akciím chemičky Unipetrol, likérky Stock Spirits a ČEZ. Nejobchodovanější emise dne, textilka Pegas Nonwovens, zůstala paradoxně na nule.

Proč letos ČNB ještě jednou zvýší sazby?
Analytici z České spořitelny shrnují argumenty, o něž opírají své přesvědčení, že by letos Česká národní banka měla stihnout ještě jedno zvýšení úrokových sazeb.
Jaklín (ČPF): Dynamické zdražování české zemědělské půdy je minulostí, růst o jednotky procent ročně je ale reálný
Růst cen o desítky procent za rok je v případě české zemědělské půdy již minulostí. Většinu poptávky vytvářejí sami zemědělci, uvedl na Investičním fóru v Praze Jiří Jaklín z Českého půdního fondu.
Sazby v Česku: Zatím dobrý, ale na jak dlouho?
Česká národní banka je v počáteční fázi cyklu zvyšování úroků. Trh toho do sazeb IRS (interest rate swaps) mnoho nezapočítává, jako kdyby vzkazoval: "Sazby rostou, ale zatím je všechno ok." Koruna posílila, sazby PRIBOR narostly, ale měnové podmínky jsou stále velice uvolněné, jakkoli silná ekonomika, trh práce a zrychlující inflace hovoří pro jiný scénář. Čas na zafixování sazeb na nízkých úrovních pomocí IRS se krátí. Taktika vyčkávání, která fungovala před obratem cyklu, funguje po něm nedobře.

4. Očekávané události

V pátek po skončení obchodování dojde k převážení indexů CECE, nové váhy budou platné od pondělí 18. září. Do indexu CECE bude zařazena CME (váha 0,3 %), podíl Pegasu Nonwovens naopak klesne asi o třetinu na 0,27 %. Celková váha českých titulů lehce klesne. MONETA Money Bank pak bude vyřazena ze subindexu Blue Chips NTX. Svědectví o hospodářské kondici USA, největší světové ekonomiky, vydají maloobchodní tržby (odhad: +0,1 % meziměsíčně), průmyslová výroba (odhad: +0,1 % meziměsíčně) a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (čeká se pokles na 95,2 bodu). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bitcoin se propadl o 12 %, čínská burza BTCChina končí

Hlavní čínská bitcoinová burza BTCChina zastaví k 30. září veškeré obchody s touto kryptoměnou. Důvod nesdělila. Od čtvrtka také zastavuje registraci nových uživatelů, oznámila na svém blogu. Cena bitcoinu v reakci zrychlila propad, který zahájila již v předchozích dnech.

6. Bank of England nechala podle očekávání měnovou politiku beze změny

Během čtvrtečního zasedání rozhodlo vedení britské centrální banky, že bude podle očekávání pokračovat v dosavadní měnové politice. Klíčová úroková sazba zůstává na 0,25 % a objem výkupu státních dluhopisů zůstává na 435 miliardách liber. V komentářích po zasedání ale banka naznačila více jestřábí přístup k měnové politice.

7. Bloomberg: Může být Portoriko novým daňovým rájem?

Zkrachovalý ostrov Portoriko, který je volně přidruženým státem k USA s vnitřní samosprávou, loni opustilo zhruba 65 000 obyvatel. Skupina soukromých bankéřů se však pohybuje opačným směrem. Stále častěji se zde otevírají takzvané offshorové banky, což jsou banky, jejichž většinu účtů tvoří konta lidí, kteří nemají v místě své bydliště.

8. Soukromou ruskou banku Otkrytije převezme šéf banky VTB24

Největší ruskou soukromou banku Otkrytije, která se potýká s problémy, převezme šéf ústavu VTB24 Michail Zadornov. Uvedla to ve čtvrtek guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová. VTB24 je retailovou součástí ruské státní banky VTB.

9. Brusel chce jednat o mnohostranném investičním soudu

Evropská komise chce zahájit mezinárodní vyjednávání o vzniku mnohostranného soudu, který by řešil spory vyplývající z investic. Ve čtvrtek požádala členské země EU o souhlas, aby s těmito rozhovory mohla začít. Podobný soud by měl podle představy eurokomisařky pro obchod Cecilie Malmströmové nahradit v mezinárodních obchodních dohodách nyní obvyklé arbitrážní rozhodování, které je v posledních letech často terčem kritiky.

10. EY: Objem nákupů a prodejů firem v Česku v prvním pololetí klesl

Objem nákupů a prodejů firem v letošním prvním pololetí v Česku činil 4,5 miliardy dolarů, což znamenalo meziroční pokles o osm procent. Přesto ČR byla v pololetí jedničkou v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Vyplývá to z údajů, které na čtvrtečním setkání s novináři zveřejnila poradenská firma EY. Investoři v ČR v pololetí uskutečnili 113 transakcí, meziročně o 42 % méně.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kdo si dělá legraci z Elona Muska?

Odpověď je jednoduchá: Elon Musk. Sestříhal záznamy neúspěšných pokusů o hladké přistání rakety Falcon 9, jež musela jeho firma SpaceX skousnout, než se jí podařilo, že raketa dorazila na místo určení celá. "Možná Falcon zjistil, že nás pořád miluje, nebo si konečně přečetl návod," komentoval to Musk se sebeironií u kohokoli s titulem CEO nevídanou.

Musíte vědět
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Jaroslav Brychta, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat