Co musíte ráno vědět (15. září)

Jak se ve čtvrtek vedlo velkým burzám Evropy i Ameriky, co Číňané provedli s bitcoinem a kdo si dělá legraci z Elona Muska? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve čtvrtek po slabším úvodu nabraly severní směr, rekord ale navýšil pouze Dow
Hlavní akciové indexy v USA byly ve čtvrtek podporovány akciemi z energetického sektoru, které reagovaly na zvýšení cen ropy, opačný dopad měly tituly ze spotřebitelského sektoru. K růstu indexu Dow na nový rekord přispěly zejména akcie společnosti Boeing. Index Dow v závěru čtvrteční obchodní seance přidával 0,22 % na 22 207,07 bodu, širší index S&P 500 ztratil 0,11 % na 2 495,62 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,48 % na 6 429,08 bodu. Dařilo se například akciím ze sektoru energetiky nebo zdravotní péče, ztrácely technologie a velké finanční společnosti. Index volatility VIX klesl o 0,57 % na 10,44 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal prakticky beze změny na 2,188 %. Bitcoin ztratil okolo 12 % a ethereum bezmála 15 % v reakci na zprávu, že ke konci září ukončí činnost jedna z velkých čínských burz s kryptoměnami.
2. Evropské akciové trhy ve čtvrtek nenašly společný směr
Velké burzy západní Evropy zakončily čtvrteční obchodování smíšeně, když investoři reagovali především na náznaky jestřábí politiky Bank of England. Index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 1,14 % a německý DAX zaznamenal mírnou ztrátu 0,10 %, zatímco francouzský CAC 40 si připsal podobně mírný zisk 0,15 %. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 dohnal ztráty ze začátku seance a zakončil s mírným ziskem 0,12 %, přičemž většina jeho sektorů také skončila v jemně zelených číslech. Nejhůře se naopak vedlo sektoru základních surovin.
3. Pražskou burzu držely ve čtvrtek těsně pod nulou banky
Index pražské burzy PX během čtvrtečního obchodování ztratil 0,09 %, když zakončil seanci na 1 043,34 bodu při nadprůměrném zobchodovaním objemu přes 729 milionů korun. Index táhl dolů především finanční sektor, ztrácely oba rakouské tituly, Erste Group Bank a Vienna Insurance Group, stejně jako MONETA Money Bank a Komerční banka. Nejvíce se naopak dařilo akciím chemičky Unipetrol, likérky Stock Spirits a ČEZ. Nejobchodovanější emise dne, textilka Pegas Nonwovens, zůstala paradoxně na nule.
4. Očekávané události
V pátek po skončení obchodování dojde k převážení indexů CECE, nové váhy budou platné od pondělí 18. září. Do indexu CECE bude zařazena CME (váha 0,3 %), podíl Pegasu Nonwovens naopak klesne asi o třetinu na 0,27 %. Celková váha českých titulů lehce klesne. MONETA Money Bank pak bude vyřazena ze subindexu Blue Chips NTX. Svědectví o hospodářské kondici USA, největší světové ekonomiky, vydají maloobchodní tržby (odhad: +0,1 % meziměsíčně), průmyslová výroba (odhad: +0,1 % meziměsíčně) a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (čeká se pokles na 95,2 bodu). Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Bitcoin se propadl o 12 %, čínská burza BTCChina končí
Hlavní čínská bitcoinová burza BTCChina zastaví k 30. září veškeré obchody s touto kryptoměnou. Důvod nesdělila. Od čtvrtka také zastavuje registraci nových uživatelů, oznámila na svém blogu. Cena bitcoinu v reakci zrychlila propad, který zahájila již v předchozích dnech.
6. Bank of England nechala podle očekávání měnovou politiku beze změny
Během čtvrtečního zasedání rozhodlo vedení britské centrální banky, že bude podle očekávání pokračovat v dosavadní měnové politice. Klíčová úroková sazba zůstává na 0,25 % a objem výkupu státních dluhopisů zůstává na 435 miliardách liber. V komentářích po zasedání ale banka naznačila více jestřábí přístup k měnové politice.
7. Bloomberg: Může být Portoriko novým daňovým rájem?
Zkrachovalý ostrov Portoriko, který je volně přidruženým státem k USA s vnitřní samosprávou, loni opustilo zhruba 65 000 obyvatel. Skupina soukromých bankéřů se však pohybuje opačným směrem. Stále častěji se zde otevírají takzvané offshorové banky, což jsou banky, jejichž většinu účtů tvoří konta lidí, kteří nemají v místě své bydliště.
8. Soukromou ruskou banku Otkrytije převezme šéf banky VTB24
Největší ruskou soukromou banku Otkrytije, která se potýká s problémy, převezme šéf ústavu VTB24 Michail Zadornov. Uvedla to ve čtvrtek guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová. VTB24 je retailovou součástí ruské státní banky VTB.
9. Brusel chce jednat o mnohostranném investičním soudu
Evropská komise chce zahájit mezinárodní vyjednávání o vzniku mnohostranného soudu, který by řešil spory vyplývající z investic. Ve čtvrtek požádala členské země EU o souhlas, aby s těmito rozhovory mohla začít. Podobný soud by měl podle představy eurokomisařky pro obchod Cecilie Malmströmové nahradit v mezinárodních obchodních dohodách nyní obvyklé arbitrážní rozhodování, které je v posledních letech často terčem kritiky.
10. EY: Objem nákupů a prodejů firem v Česku v prvním pololetí klesl
Objem nákupů a prodejů firem v letošním prvním pololetí v Česku činil 4,5 miliardy dolarů, což znamenalo meziroční pokles o osm procent. Přesto ČR byla v pololetí jedničkou v regionu střední a jihovýchodní Evropy. Vyplývá to z údajů, které na čtvrtečním setkání s novináři zveřejnila poradenská firma EY. Investoři v ČR v pololetí uskutečnili 113 transakcí, meziročně o 42 % méně.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Kdo si dělá legraci z Elona Muska?
Odpověď je jednoduchá: Elon Musk. Sestříhal záznamy neúspěšných pokusů o hladké přistání rakety Falcon 9, jež musela jeho firma SpaceX skousnout, než se jí podařilo, že raketa dorazila na místo určení celá. "Možná Falcon zjistil, že nás pořád miluje, nebo si konečně přečetl návod," komentoval to Musk se sebeironií u kohokoli s titulem CEO nevídanou.
Aktuality
