Co musíte ráno vědět (2. listopadu)

Jak světové trhy uzavřely uplynulý týden, k čemu vyzývá evropské politiky ECB a která z letošních jarních burzovních hvězd se stala součástí výuky matematiky? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

1. Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu panuje nejistota kvůli rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem a blížícím se prezidentským volbám v USA. Akcie tak zaznamenaly nejvýraznější týdenní pokles od března. Index Dow v pátek klesl o 0,59 % na 26 501,60 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 1,21 % na 3 269,96 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 2,45 % na 10 911,59 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,14 % na 38,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 0,874 %. Za uplynulý týden Dow spadl o 6,47 %, S&P 500 se snížil o 5,64 % a Nasdaq Composite přišel o 5,51 %. Za celý říjen Dow klesl o 4,61 %, S&P 500 spadl o 2,77 % a Nasdaq Composite odepsal 2,29 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie mají za sebou nejhlubší pád od letošního března
Volatilita roste a ceny akcií padají. Nervozita v souvislosti s nadcházejícími prezidentskými volbami a s růstem počtu nakažených covidem-19 udělala své, index S&P 500 za týden odepsal 5,64 %, nejvíce od března.
Americké volby, covid-19 a tržní nervy na pochodu
Jediné, o co se ještě hodnověrně hraje, jsou výsledky voleb do Senátu. Trumpovo vítězství v prezidentských volbách by totiž znamenalo, že jsou všechny průzkumy veřejného mínění k ničemu a firmy, které se jim věnují, lze rovnou zrušit. V případě Senátu jde ale stále o hodně.
Biden, Trump a akcie: Lekce stará čtyři roky
Než ve větším nakoupíte konkrétní akcie v souvislosti s americkými volbami, podívejte se, jak to v uplynulých čtyřech letech dopadlo se sázkami na Clintonovou, respektive Trumpa.
Zadýchal se technologický akciový býk při běhu do strmého kopce?
Technologie jsou čerstvou krví současné ekonomiky a kráčejí v čele procesu inovací. A jejich silná pozice je cítit také na akciových trzích, kde v uplynulé dekádě stojí v čele mohutného býčího trendu. Jejich spanilá jízda se ale může právě v těchto týdnech povážlivě zadrhnout.

2. Evropské akcie v pátek uzavřely smíšeně, mají za sebou ale nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním vyjádření mají za sebou hluboký propad. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek vzrostl o 0,18 % na 342,36 bodu, britský benchmark FTSE 100 se snížil o 0,08 % na 5 577,27 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,54 % na 4 594,24 bodu a německý DAX oslabil o 0,36 % na 11 556,48 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 5,56 %, za říjen pak zaznamenal ztrátu 5,37 %. FTSE 100 se za týden snížil o 4,83 % a v průběhu října ztratil 5,14 %. DAX oslabil za týden o 8,61 % a za říjen odepsal 9,22 % a CAC 40 klesl v uplynulém týdnu o 6,34 % a za říjen zaznamenal ztrátu 4,76 %.

SLEDOVALI JSME: Kostelec 2020: Chaos vs. odolnost aneb Jak obstát v turbulentních časech?
Zažité hospodářské a politické pořádky mizí, chaos se stal novým normálem. Jak v tomto prostředí obstát? Experti se shodují, že vítězové zítřka musejí disponovat odolností a zároveň flexibilitou. O podrobnostech v pátek 6. listopadu diskutovali přední domácí odborníci na ekonomiku, byznys a riziko v rámci třetího ročníku "českého Davosu".

3. Pražská burza ztratila za týden přes dvě procenta a index PX je nejníže za půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu, nejníže od 22. dubna. Dolů jej táhly především cenné papíry Avastu. Z 11 titulů ovlivňujících hodnotu PX jich v pátek pět uzavřelo v mínusu, stejný počet emisí byl ziskový a akcie ČEZ stagnovaly. Za celý týden PX odepsal 2,3 %.

Expertní tržní výhled: Začíná týden velkých událostí, investorům by se mohlo vyplatit vyčkávání
Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových a dalších trhů. Nejen o tom v expertním tržním výhledu, tentokrát s Filipem Kejlou z WOOD & Company a šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným. Ptát se můžete i vy.

4. Očekávané události

Makroekonomický kalendář nabídne v pondělí zejména sérii indexů nákupních manažerů, z USA navíc dorazí také statistiky prodejů aut a stavební výdaje. Hospodářská čísla za uplynulý kvartál na trh pošlou na pražské burze Erste Group Bank, dále v Evropě například Ryanair a v USA mimo jiné PayPal, Clorox nebo ON Semiconductor. V 10 hodin se můžete těšit na pravidelný expertní výhled. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 2. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 2. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na podporu podniků i domácností. Uvedli to v pátek podle agentury Reuters vedoucí představitelé Evropské centrální banky. Evropské země přitom zavádějí (staro)nová restriktivní opatření v reakci na vzestup počtu případů nákazy koronavirem.

6. Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně klesl na 51,4 bodu (odhad: 51,3 bodu, září: 51,5 bodu), index pro zbytek ekonomiky naopak vzrostl.

7. Vestagerová: Velké technologické firmy nebude nutné rozdělit

Velké technologické firmy, jako jsou Facebook nebo Google, nebude nutné rozdělit. V rozhovoru, který otiskl německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung, to řekla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Omezit tržní sílu těchto firem se chystají i Spojené státy, kde podvýbor Sněmovny reprezentantů ale došel k závěru, že vyloučit nelze ani rozdělení uvedených podniků.

Horyna (eMan): Regulace velkých technologických korporací by se hodila. Musela by mít ale nadnárodní charakter, jinak si koledujeme o další nástup čínských obrů
Americké technologické giganty v poslední době doslova požírají jakoukoli konkurenci, která doroste do určité velikosti. Svět technologií je ale tak široký a rozmanitý, že se pro nové firmy a jejich inovace a řešení vždy najde prostor, říká spoluzakladatel a ředitel společnosti eMan Jiří Horyna. Téma rozebíral v rámci jedné z podzimních debat z cyklu ABCD investora, jehož autorem je Roman Chlupatý, partner Save & Capital. Rozebírali také případnou nutnost regulace celého odvětví v době, kdy velké firmy svým významem a možnostmi přerůstají i mnohé státy.

8. Loňské sněhy: Třetí kvartál byl pro ekonomiky pozitivní, čtvrté čtvrtletí ale bude podstatně slabší

Ekonomika Evropské unie se ve třetím čtvrtletí částečně zotavila z koronavirového propadu, hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím čtvrtletím zvýšil o 12,1 %. V prvním rychlém odhadu to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Podobně v zemích eurozóny ekonomika vzrostla o 12,7 %. Je to nejvýraznější vzestup od roku 1995, kdy se tento údaj začal sledovat. Ve druhém čtvrtletí se ekonomika EU propadla kvůli koronaviru o 11,4 %. V eurozóně se HDP ve druhém čtvrtletí snížil o 11,8 %. Německé hospodářství se ve třetím čtvrtletí mezikvartálně rozrostlo o více než 8 %, v Česku HDP narostl o 6,2 %. Analytici se ale shodují, že závěr roku bude kvůli druhé vlně pandemie a omezením v ekonomice podstatně slabší.

Nezaměstnanost v EU zůstala v září na 7,5 %, v eurozóně stagnovala na 8,3 %
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii i v zemích eurozóny zůstala v září na srpnových hodnotách. V celé sedmadvacítce bylo bez práce 7,5 % lidí, ve státech platících eurem to bylo 8,3 %. Uvedl to v pátek evropský statistický úřad Eurostat. V předchozích pěti měsících, kdy ekonomika pociťovala dopady koronavirových omezení, nezaměstnanost vytrvale rostla. Nejnižší nezaměstnanost měla v září i nadále Česká republika.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

9. Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést restrikce na čínskou aplikaci pro sdílení videí TikTok. Informovala o tom agentura Reuters. Aplikace varovala, že tyto restrikce by mohly znemožnit její používání ve Spojených státech.

10. Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung, který překonala ve druhém kvartálu, kdy se krátce ocitla na pozici světové jedničky. Vyplývá to z údajů společnosti International Data Corp. Huawei podle listu The Wall Street Journal poškozují americké snahy narušit její dodavatelské řetězce.

BONUS

Akcie Zoom jako matematický příklad

První pololetí bylo pro akcie společnosti Zoom Video Communications mimořádně vydařené, mnoho lidí kvůli pandemii koronaviru muselo začít výrazně více komunikovat přes internet. A po prázdninách se někteří třeťáci v Americe učí nad grafem ceny akcií Zoom ty správné kupecké počty. Burza zkrátka není žádná věda.

Musíte vědět
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…
22. 1. 2021 9:00
Ryba (GOLDEN GATE CZ): Inflace výrazně vzroste a centrální banky budou váhat se zvyšováním sazeb.…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat