20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita na obou stranách Atlantiku a v čem jsou americké akcie (opět) rekordní? To vše musíte ráno vědět.
Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři doufají, že by se již brzy mohlo začít očkovat proti covidu-19 vakcínou vyvinutou ve spolupráci vědců z Oxfordu s firmou AstraZeneca, trhy navíc vylepšily denní maxima po zprávě o možném výběru Janet Yellnové na pozici ministryně financí. Na devizovém trhu zpevňoval dolar. Index Dow stoupl o 1,12 % na 29 591,27 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,56 % na 3 577,59 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,22 % na 11 880,63 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,39 % na 22,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 0,859 %. Ceny ropy vzrostly o bezmála dvě procenta, zlato i stříbro naopak shodně dvě procenta odevzdaly, bitcoin i po ztrátě procenta drží hladinu 18 000 USD a ethereum (+4,9 %) pokračovalo ve výrazných růstech.
Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř procento, nakonec ale uzavřely ve ztrátě. Dobré zprávy týkající se nových vakcín opět nestačily vyvažovat negativní zprávy o šíření koronaviru po světě. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí klesl o 0,20 % na 388,84 bodu, britský benchmark FTSE 100 se snížil o 0,28 % na 6 333,84 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,07 % na 5 492,15 bodu a německý DAX oslabil o 0,08 % na 13 126,97 bodu.
Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu. Výše byl naposledy 8. června. Nahoru burzu táhlo především posílení akcií bank.
V úterý vyjdou v Německu údaje o vývoji ekonomiky a také index podnikatelské nálady Ifo, v Česku se dozvíme, jak se vyvíjela spotřebitelská a podnikatelská důvěra, a ve Spojených státech pak investory budou zajímat indexy cen domů a hlavně spotřebitelská důvěra. Výsledkovou mozaiku doplní ve Spojených státech Best Buy, J.M. Smucker, Hormel Foods, Dollar Tree, Analog Devices, Gap, Dell Technologies, HP, VMware nebo Nordstrom, v Číně společnost Xiaomi a na pražské burze Česká zbrojovka Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Dividendy vyplacené největšími světovými společnostmi v letošním roce klesnou kvůli koronavirové krizi o 17,5-20 %, což odpovídá přibližně 263 miliardám USD. To představuje nejvýraznější pokles nejméně od finanční krize v roce 2009. V příštím roce by však mohla výplata dividend výrazně ožít. Vyplývá to z prognózy investiční společnosti Janus Henderson.
Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla konzultační společnost IHS Markit. Kompozitní PMI se dostal na nejvyšší hodnotu od března 2015.
Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu klesla. Příčinou byly zejména plošné uzávěry kvůli šíření koronaviru. Kompozitní index nákupních manažerů podle předběžných údajů společnosti IHS Markit, která jej sestavuje, klesl na 45,1 bodu z 50 bodů, jež jsou předělem mezi pásmem růstu a kontrakce aktivity. Očekával se pokles ukazatele na 45,8 bodu.
Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují jako SPAC. To je téměř dvojnásobek počtu primárních veřejných nabídek (IPO) těchto firem za celý loňský rok a pětinásobek ve srovnání s rokem 2015. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv.
Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční společnost Huawei. Ta je ochromena americkými sankcemi, což pociťuje i její dodavatelský řetězec. Minulý týden Huawei oznámila, že kvůli americkému tlaku prodává svou divizi levných telefonů Honor.
Vakcína proti covidu-19 vyvíjená britskou farmaceutickou společností AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou vykazuje v průměru 70% účinnost. Preparát byl hodnocen ve dvou režimech dávkování, v jednom účinnost dosáhla 90 %, v druhém 62 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Nové vakcíny mají na akciový trh velice pozitivní vliv. Dokonce až takový, že počet otevřených pozic spekulujících na pokles cen akcií v indexu S&P 500 je na dlouhodobém minimu. Je to dobře? Nikdo neví, ale optimismus před koncem roku je, zdá se, nekonečný.
No one is short. pic.twitter.com/Hwh1YZMGD0
— Lance Roberts (@LanceRoberts) November 23, 2020