Co musíte ráno vědět (24. listopadu)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita na obou stranách Atlantiku a v čem jsou americké akcie (opět) rekordní? To vše musíte ráno vědět.

1. Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři doufají, že by se již brzy mohlo začít očkovat proti covidu-19 vakcínou vyvinutou ve spolupráci vědců z Oxfordu s firmou AstraZeneca, trhy navíc vylepšily denní maxima po zprávě o možném výběru Janet Yellnové na pozici ministryně financí. Na devizovém trhu zpevňoval dolar. Index Dow stoupl o 1,12 % na 29 591,27 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,56 % na 3 577,59 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,22 % na 11 880,63 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,39 % na 22,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 0,859 %. Ceny ropy vzrostly o bezmála dvě procenta, zlato i stříbro naopak shodně dvě procenta odevzdaly, bitcoin i po ztrátě procenta drží hladinu 18 000 USD a ethereum (+4,9 %) pokračovalo ve výrazných růstech.

50 největších LONG a SHORT akciových pozic hedgeových fondů: Proč se o ně (ne)zajímat?
Hedgeové fondy v současnosti věří akciím. Věří jim dokonce natolik, že jsou jejich pozice na nejvyšší úrovni v historii. V posledních letech se těmto velkým investorům, kteří mají na rozdíl od řady jiných typů fondů výrazně širší možnosti investičních strategií, a měly by tedy teoreticky lépe zhodnocovat peníze, potažmo je chránit před ztrátou hodnoty, pravidelně nedařilo dosahovat výkonnosti hlavních tržních indexů.
Investorský magazín: Kdo vydělá na vakcíně na covid-19?
Do cílové rovinky dobíhají první firmy s vakcínou na covid-19. Příležitosti na bilionovém globálním trhu vakcín i proto hledá aktuální Investorský magazín. Prozradí ale také možné nejoblíbenější investice pro příští rok a v jeho závěru nechybí stručný přehled očekávaných událostí nového obchodního týdne.

2. Evropské akcie neudržely ranní zisky a zakončily pondělní seanci v mírné ztrátě

Akcie na západoevropských trzích sice v pondělí začaly růstem a v průběhu dopoledne přidávaly téměř procento, nakonec ale uzavřely ve ztrátě. Dobré zprávy týkající se nových vakcín opět nestačily vyvažovat negativní zprávy o šíření koronaviru po světě. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí klesl o 0,20 % na 388,84 bodu, britský benchmark FTSE 100 se snížil o 0,28 % na 6 333,84 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,07 % na 5 492,15 bodu a německý DAX oslabil o 0,08 % na 13 126,97 bodu.

KONTEXT: Nové (ne)pořádky #6 aneb Proč a jak technologické války změní svět a vaše portfolio
Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnohém jiný než dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". V šestém díle popisuji zuřící válku o technologickou nadvládu a její dopady na vaše portfolio.

3. Pražská burza v pondělí stoupla na nejsilnější úroveň za téměř půl roku

Pražská burza zpevnila na nejsilnější úroveň za skoro půl roku. Index PX v pondělí stoupl o 1,39 % na 955,22 bodu. Výše byl naposledy 8. června. Nahoru burzu táhlo především posílení akcií bank.

Bureš vs. Křeček: Je rozumné nyní v Česku snižovat daně?
Nižší daně pomohou všem zaměstnancům, kteří byli vysokým daňovým a odvodovým zatížením práce dlouhodobě penalizováni. Snížení daní navíc nastartuje hospodářský růst a pomůže k obnově České republiky po koronavirové krizi, říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Zrušení superhrubé mzdy je zbytečně drahý a málo efektivní fiskální impulz, tvrdí ale Jan Bureš, hlavní ekonom společnosti Patria Finance.

4. Očekávané události

úterý vyjdou v Německu údaje o vývoji ekonomiky a také index podnikatelské nálady Ifo, v Česku se dozvíme, jak se vyvíjela spotřebitelská a podnikatelská důvěra, a ve Spojených státech pak investory budou zajímat indexy cen domů a hlavně spotřebitelská důvěra. Výsledkovou mozaiku doplní ve Spojených státech Best Buy, J.M. Smucker, Hormel Foods, Dollar Tree, Analog Devices, Gap, Dell Technologies, HP, VMware nebo Nordstrom, v Číně společnost Xiaomi a na pražské burze Česká zbrojovka Group. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 23. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 23. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Velké firmy letos zřejmě sníží dividendy nejvíce od roku 2009

Dividendy vyplacené největšími světovými společnostmi v letošním roce klesnou kvůli koronavirové krizi o 17,5-20 %, což odpovídá přibližně 263 miliardám USD. To představuje nejvýraznější pokles nejméně od finanční krize v roce 2009. V příštím roce by však mohla výplata dividend výrazně ožít. Vyplývá to z prognózy investiční společnosti Janus Henderson.

6. Růst podnikatelské aktivity v USA v listopadu opět překvapil

Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla konzultační společnost IHS Markit. Kompozitní PMI se dostal na nejvyšší hodnotu od března 2015.

7. Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu klesla, předběžný kompozitní PMI spadl na 45,1 bodu

Podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu klesla. Příčinou byly zejména plošné uzávěry kvůli šíření koronaviru. Kompozitní index nákupních manažerů podle předběžných údajů společnosti IHS Markit, která jej sestavuje, klesl na 45,1 bodu z 50 bodů, jež jsou předělem mezi pásmem růstu a kontrakce aktivity. Očekával se pokles ukazatele na 45,8 bodu.

8. Na burzu letos vstoupilo rekordní množství firem specializovaných na akvizice

Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují jako SPAC. To je téměř dvojnásobek počtu primárních veřejných nabídek (IPO) těchto firem za celý loňský rok a pětinásobek ve srovnání s rokem 2015. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv.

9. Čínští výrobci telefonů se snaží firmě Huawei vzít podíl na trhu

Čínští výrobci telefonů, mimo jiné Xiaomi, Oppo a Vivo, se snaží získat podíl na trhu, jemuž dominuje konkurenční společnost Huawei. Ta je ochromena americkými sankcemi, což pociťuje i její dodavatelský řetězec. Minulý týden Huawei oznámila, že kvůli americkému tlaku prodává svou divizi levných telefonů Honor.

10. Vakcína proti covidu-19 od AstraZenecy a Oxfordské univerzity vykazuje v průměru 70% účinnost

Vakcína proti covidu-19 vyvíjená britskou farmaceutickou společností AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou vykazuje v průměru 70% účinnost. Preparát byl hodnocen ve dvou režimech dávkování, v jednom účinnost dosáhla 90 %, v druhém 62 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nikdo neshortuje

Nové vakcíny mají na akciový trh velice pozitivní vliv. Dokonce až takový, že počet otevřených pozic spekulujících na pokles cen akcií v indexu S&P 500 je na dlouhodobém minimu. Je to dobře? Nikdo neví, ale optimismus před koncem roku je, zdá se, nekonečný.

Musíte vědět
Přestat sledovat
20. 1. 2021 12:20
Michal Šnobr: Jak se Česko (ne)popere s jadernou energetikou a co to znamená (i) pro kurzové a…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Solární energie
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Větrná energie
Přestat sledovat
20. 1. 2021 10:02
Aktuálně z trhů: Srovnání evropských a amerických bank (plus důvod, proč budovat pozice v akciích…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
19. 1. 2021 7:00
Erik Best: Trump, Biden a rozpadající se USA? Vlastně nic nového pod sluncem
Donald Trump
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
18. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Výhled pro jednotlivá aktiva, vodíkové akcie a lekce z doby technologické…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat