KONTEXT: Nové (ne)pořádky #6 aneb Proč a jak technologické války změní svět a vaše portfolio

Covid-19 působí jako urychlovač mnoha nastartovaných trendů. V jejich důsledku bude svět zítřka – a recept na úspěch v něm – v mnohém jiný než dnes. Co to znamená z pohledu investičních strategií, nastiňuje série "nové (ne)pořádky". V šestém díle popisuji zuřící válku o technologickou nadvládu a její dopady na vaše portfolio.
Na začátku roku spustil Peking službu nabízející pomyslný virtuální přístav developerům vyvíjejícím blockchainová řešení včetně kryptoměn. Tato BSN – síťová služba založená na blockchainu – bude mít nervové uzly po celém světě, a celému světu má být také k dispozici; výrazně levněji, než kolik si říkají dominantní, vesměs západní hráči. Čína se tak snaží nalákat tvůrce aplikací jako Ethereum nebo Tezos a i s jejich pomocí vybudovat "blockchainový internet", který se stane (úspěšnou) konkurencí globální počítačové sítě a podkladových standardů a norem, jež tvoří páteřní komunikační dálnici.
Po té se pohybuje většina světového byznysu, financí a obecněji virtuální komunikace všeho druhu. 70 % veškerých jedniček a nul pulzujících denně na internetu protéká přes datová centra v Loudoun County v americké Virginii. S tím spojený ekonomický i zpravodajský potenciál je obrovský – a v důsledku pokračující "totální digitalizace a automatizace", kterou koronavirová krize jen uspíšila, dále poroste –, což v únoru připomněl i americký ministr spravedlnosti William Barr, když varoval před úspěchy Číny na poli 5G sítí a na nich budovanými technologiemi.
BSN je jen dalším z mnoha mocenských tahů, které (ne)vědomky vedou k fragmentaci internetu podél zájmů klíčových hráčů. Těmi byly donedávna primárně americké technologické společnosti masivně podporované Bílým domem. S tím, jak si Peking, Brusel a další hlavní města začaly uvědomovat moc spojenou s dohledem nad přeshraniční infrastrukturou, se nicméně postavení FAAMG a spol. na (de)globalizované scéně – a tím i v investičních strategiích – (z)mění.
Potvrzuje to ostatně regulatorní kočkovaná mezi EU a technologickými giganty, v níž Brusel navzdory výrazné nevoli Washingtonu uspěl. Výslednou přísnější ochranu digitálního spotřebitele je přitom potřeba brát jako střípek mozaiky reaktivní ochrany vnitřního trhu a aktivní podpory evropských šampionů, k níž Evropa udělala první, i když slepičí krok. I ten ovšem signalizuje příležitosti v segmentu (státy podporované) konkurence amerických mastodontů a ruku v ruce s tím utahující se geopolitickou smyčku, která Facebook, Google a jim podobné přiškrtí. Proto osobně hledám přímé sázky na tituly, kolem kterých se formují mocenská centra světa zítřka.
Také o technologických válkách, které jsou jedním z aspektů probíhajícího mocenského hledání nové rovnováhy, jsme v rámci ekonomického fóra Kostelec 2020 diskutovali s generálem Petrem Pavlem a dalšími domácími experty na ekonomiku, byznys a riziko. Záznam toho nejzajímavějšího najdete na webu konzultační společnosti Alter Eko.