Co musíte ráno vědět (25. května)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, jaký bude mít brexit dopad na finanční stabilitu eurozóny a jak vypadá počítač, který dokáže zpracovat nejvíce dat na světě? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v polovině týdne zpevnily, index S&P 500 skončil na novém zavíracím maximu

Americké akcie ve středu opět zpevnily a index S&P 500 posunul své zavírací maximum. Trh se soustředil na zprávu z posledního jednání měnového výboru centrální banky USA. Index Dow vzrostl o 0,36 % na 21 012,42 bodu, širší S&P 500 připsal 0,25 % na 2 404,39 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,4 % na 6 163,02 bodu. Index volatility VIX se snížil o 6,53 % na 10,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o přibližně tři bazické body na 2,252 %. Dařilo se sektoru základních materiálů, realitnímu odvětví nebo sektoru veřejných služeb. V červených číslech skončily pouze energetické odvětví a finanční sektor.

Test pozornosti v podání centrálních bank aneb Všimne si trh neviditelných bilionových goril?

2. Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, trhy čekají na zasedání kartelu OPEC

Evropské akciové trhy uzavřely středeční seanci smíšeně. Investoři vyhodnocovali pololetní zprávu ECB o finanční stabilitě eurozóny a netrpělivě vyhlíželi večerní zveřejnění záznamu z posledního zasedání americké centrální banky. Pozornost trhů poutá rovněž čtvrteční zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Regionální index STOXX Europe 600 si ve středu připsal 0,09 % na 392,37 bodu, když v plusu uzavřela většina jeho sektorů. Britský FTSE 100 stoupl o 0,4 % na 7 514,90 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,13 % na 5 341,34 bodu a německý index DAX rovněž odepsal 0,13 % na 12 642,87 bodu. Dařilo se akciím aerolinek, kterým pomohla slova šéfa irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Holdings (+1,25 %) Michaela O'Learyho, jenž prohlásil, že výsledky hospodaření, které společnost zveřejní v příštím týdnu, investory potěší. Pozitivně působilo také zvýšení doporučení na akcie britské nízkonákladové aerolinky easyJet (+1,4 %) od investiční společnosti Liberum.

Merkelová & Macron: Zafunguje kouzlo nového začátku?

3. Pražská burza zakončila středeční seanci v plusu, akcie pojišťovny VIG přidaly 2 %

Pražská burza se ve středu odrazila od ztrát z předchozích dvou seancí, index PX zpevnil o 0,28 % na 1 010,73 bodu. Nahoru burzu táhly Komerční banka a pojišťovna VIG, nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ a petrochemickému holdingu Unipetrol. Objem obchodů byl s 519 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v polovině pracovního týdne akcie Komerční banky, které si připsaly 1,43 % na 944,90 Kč. S výjimkou Erste Group Bank, jež klesla o 0,44 % na 883,30 Kč, se dařilo i dalším finančním titulům. Pojišťovna VIG stoupla o 1,99 % na 660 Kč a MONETA Money Bank si polepšila o 0,38 % na 79,95 Kč.

4. Očekávané události

Ve čtvrtek se bude pozornost investorů soustředit hlavně na zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), na němž by mělo padnout rozhodnutí, zda členské i nečlenské státy omezí produkci ropy i v druhé polovině letošního roku a na začátku roku 2018. Dopoledne budou v Itálii zveřejněny údaje o průmyslových objednávkách a Spojené království na trh pošle zprávu o vývoji ostrovní ekonomiky v prvním čtvrtletí. Spojené státy se odpoledne pochlubí pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, daty o dubnových velkoobchodních zásobách, dubnovou obchodní bilancí v segmentu zboží a květnovým indexem aktivity kansaského Fedu a za řečnický pultík se postaví členka rady guvernérů Fedu Lael Brainardová. Hospodářské výsledky budou ve čtvrtek reportovat společnosti Hormel Foods, Best Buy, Abercrombie & Fitch, Costco Wholesale a Medtronic. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed podmiňuje další růst úrokových sazeb oživením ekonomiky

Členové měnového výboru americké centrální banky (Fed) se shodují, že by se měli zdržet dalšího zvyšování úrokových sazeb, dokud se nepotvrdí, že nedávné zpomalení růstu HDP USA bylo jen přechodné. Vyplývá to ze zápisu z posledního zasedání Fedu, které se uskutečnilo na začátku května.

6. Moody's zhoršila úvěrový rating Číny o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Moody's ve středu zhoršila úvěrové hodnocení Číny o jeden stupeň. Naplnila tím své varování z loňského března. Svůj krok vysvětlila předpokládaným zpomalováním hospodářského růstu a pokračujícím růstem dluhu, což obojí podkope finanční pozici druhé největší ekonomiky světa.

7. ECB: Brexit by neměl ohrozit finanční stabilitu eurozóny

Odchod Spojeného království z Evropské unie by neměl představovat výraznější riziko pro finanční stabilitu eurozóny. Ve středu to uvedla Evropská centrální banka ve své pololetní zprávě o finanční stabilitě.

8. Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí stoupl o 12,7 %

Čistý zisk amerických bank v prvním čtvrtletí vzrostl o 12,7 % na 44 miliard dolarů a počet problémových bank je nejnižší za devět let. Růst objemu poskytnutých úvěrů však druhé čtvrtletí za sebou zpomalil. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).

9. Pokuta pro Fiat Chrysler podle analytiků nepřekročí miliardu dolarů

Jakákoli pokuta, kterou by případně platila italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ve sporu s USA, nepřevýší miliardu dolarů. Její případ se jeví jako méně závažný než kauza Volkswagenu. Uvedli to analytici oslovení agenturou Reuters.

10. BNP Paribas zaplatí v USA pokutu 350 milionů USD

Francouzská banka BNP Paribas zaplatí v USA pokutu 350 milionů dolarů za to, že umožnila nepoctivé obchody na devizovém trhu. Podle úřadu finančních služeb (DFS) státu New York banka špatně dohlížela na globální devizové obchody, a umožnila tak obchodníkům manipulovat s vývojem měnových kurzů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Hewlett Packard Enterprise představila nový superpočítač

Americká počítačová firma Hewlett Packard Enterprise v minulém týdnu představila prototyp počítače, který dokáže zpracovat větší množství dat než jakékoli jiné počítačové zařízení na světě. Prototyp má paměťovou kapacitu 160 terabytů a je schopen zpracovat pětinásobek informací obsažených ve všech knihách knihovny amerického Kongresu.

Prototyp je nejnovějším produktem výzkumného a vývojového projektu Hewlett Packard Enterprise pod názvem The Machine. Jeho záměrem je vyvíjet supervýkonné počítače nikoli z tradičního hlediska rychlosti procesorů, ale na základě kapacity paměti.

Hewlett Packard Enterprise chce být lídrem v počítačové technologii v době, kdy na počítače kladou stále větší nároky obrovské soubory dat v rámci trendu big data. "Potřebujeme počítače stavěné pro éru big data," uvedla ve zprávě firmy její šéfka Meg Whitmanová.

Rozsáhlá datová centra, která sestavují do sítí řadu počítačů, aby získala dostatečnou výpočetní kapacitu, podle hlavního architekta firmy Hewlett Packard Labs Kirka Bresnikera nedokážou data efektivně přenášet. To podle něj znamená, že jediný počítač by jednou mohl konkurovat celým infrastrukturám firem typu Amazonu, které využívají cloudové systémy, tedy sítě vzdálených počítačových serverů.

Hewlett Packard Enterprise očekává, že paměťová kapacita jejího modelu jediného počítače se bude postupně zvyšovat. Dnešní prototyp má sice do komerčního využiti stále daleko, firma už ale některé technologie vyvinuté v rámci tohoto programu uvádí na trh.

Musíte vědět
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat