Co musíte ráno vědět (25. února)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se v závěru loňského roku (ne)dařilo společnosti Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta a který manažer se v USA po 12 letech dostal z vězení? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek posílily, index Dow poprvé od loňského listopadu překonal 26 000 bodů
Americký akciový index Dow v pátek poprvé od loňského listopadu překonal hranici 26 000 bodů. Ceny akcií rostly díky známkám pokroku v obchodních rozhovorech mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow během páteční seance vystoupil až na 26 052,90 bodu, později však o část zisků přišel a obchodování uzavřel s nárůstem o 0,7 % na 26 031,81 bodu. Širší index S&P 500 si připsal 0,64 % na 2 792,67 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,91 % na 7 527,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 6,57 % na 13,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,65 %. Za celý uplynulý týden (v pondělí se v USA neobchodovalo) se Dow zvýšil o 0,66 %, S&P 500 vzrostl o 0,62 % a Nasdaq Composite přidal 0,74 %.
2. Evropské akcie v pátek rostly v naději na úspěch obchodních jednání mezi USA a Čínou
Ceny akcií na velkých západoevropských burzách mířily během pátečního obchodování vesměs opatrně vzhůru, když investoři čerpali optimismus z náznaků, že blížící se konec jednání USA a Číny ohledně vzájemných obchodních vztahů by mohl spory obou zemí vyřešit. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 v pátek skončil se ziskem 0,22 % a za celý týden přidal 0,62 %. Hlavní index londýnské burzy FTSE 100 v pátek stoupl o 0,16 % (týden: -0,8 %), německý DAX stoupl o 0,3 % (týden: +1,4 %) a francouzský CAC 40 přidal 0,38 % (týden: +1,22 %).
3. Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden index PX stoupl o 0,2 %
Pražská burza zakončila týden mírným růstem, index PX v pátek vzrostl o 0,13 % na 1 060,23 bodu. Aktivita na trhu byla nízká, zobchodovaný objem 414 milionů Kč je výrazně pod denním průměrem. Dařilo se akciím mediální společnosti CME. Za celý uplynulý týdne akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 0,2 %.
4. Očekávané události
V pondělí dopoledne vyjde český index výrobních cen. Odpoledne bude v USA patřit indexu aktivity chicagského Fedu, zprávě o velkoobchodních zásobách a indexu průmyslové aktivity dallaského Fedu. Hospodářské výsledky v USA zveřejní mimo jiné společnosti Hertz Global Holdings, Mosaic a Etsy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Berkshire Hathaway vykázala za poslední loňské čtvrtletí vysokou ztrátu
Americká investiční společnost Berkshire Hathaway vykázala za čtvrté čtvrtletí loňského roku čistou ztrátu 25,4 miliardy USD, zatímco o rok dříve byla v zisku 32,6 miliardy USD. Nezvykle špatný výsledek odráží propad cen některých akcií z Buffettova portfolia a také potíže kolem potravinářského kolosu Kraft Heinz. V příznivém výsledku z konce roku 2017 se ale z části odrazilo i snížení daní pro firmy. Ztráta na akcii třídy A dosáhla 15 467 USD proti zisku 19 790 USD o rok dříve.
6. Agentura Fitch zvýšila úvěrový rating Maďarska
Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v pátek zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska na stupeň BBB ze stupně BBB-. Výhled ratingu je stabilní, což naznačuje, že agentura s další změnou ratingové známky v nejbližší době nepočítá.
7. Facebook čelí vyšetřování kvůli osobním údajům z aplikací
Newyorský guvernér Andrew Cuomo v pátek nařídil státním úřadům, aby vyšetřily zprávu listu The Wall Street Journal o tom, že internetová společnost Facebook shromažďuje velké množství osobních údajů z aplikací pro chytré telefony. Zpráva podle guvernéra naznačuje, že Facebook se dostává k mnohem většímu množství údajů o uživatelích chytrých telefonů, než se dříve předpokládalo.
8. Apple podpoří odbyt svých telefonů v Číně bezúročnými úvěry
Americká technologická společnost Apple se dohodla s čínským internetovým platebním gigantem Ant Financial Services a několika tamními bankami, že budou na prodej jeho chytrých telefonů nabízet bezúročné půjčky. Čína je pro Apple jedním z nejdůležitějších trhů, prodej přístrojů iPhone je tam ale slabší kvůli zpomalování hospodářského růstu země.
9. Saudi Aramco a partneři postaví v Číně rafinerii za deset miliard dolarů
Saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco podepsala s čínským konglomerátem Norinco a dalším čínským partnerem smlouvu o vytvoření společného podniku, který vybuduje rafinerii a petrochemický komplex v čínském městě Pchan-ťin. Hodnota projektu přesahuje deset miliard dolarů, což z něj dělá největší čínsko-zahraniční společný podnik, uvedla Aramco.
10. Německo se v závěru roku vyhnulo recesi, potvrdili statistici
Německo se ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vyhnulo recesi, hrubý domácí produkt zůstal proti předchozím třem měsícům beze změny. Oznámil to německý statistický úřad, a potvrdil tak předběžné odhady. Podrobnější údaje ukázaly, že odvrátit recesi pomohly vyšší státní výdaje. Ve třetím čtvrtletí ekonomika vykázala pokles o 0,2 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Bývalý šéf Enronu po 12 letech opustil vězení
Bývalý šéf kdysi vlivné energetické společnosti Enron Jeffrey Skilling byl po 12 letech propuštěn z federální věznice. Manažer si odpykával trest za účetní podvody, které v roce 2001 přivedly Enron ke krachu. Energetický podnik byl jednou z největších firem v USA.
Dnes pětašedesátiletý Skilling byl ve vězení od roku 2006, kdy mu soud uložil trest 24 let vězení za podvod a pokutu 45 milionu dolarů (podle tehdejšího kurzu bezmála 1,7 miliardy Kč). V roce 2013 mu soudce trest o deset let snížil. Na svobodu se Skilling podle médií dostal už ve čtvrtek.
Enron, kdysi sedmý největší podnik v USA, zbankrotoval v prosinci 2001, když vyšly najevo letité podvody v účetnictví. Hodnota akcií firmy tehdy rázem spadla o více než 60 miliard dolarů (podle tehdejšího kurzu zhruba bilion korun) a zaměstnanecký penzijní fond ztratil přes dvě miliardy dolarů. O místo přišlo asi 5 000 lidí. Šlo o jeden z největších krachů v podnikové sféře v dějinách USA.
Podle prokuratury byly nelegální postupy šéfa Enronu propracovanou fintou, jak obelstít investory, aby věřili, že potápějící se společnost je v dobré kondici. Případ se podle médií stal také symbolem hamižnosti amerických manažerů.