Co musíte ráno vědět (29. března)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi v Evropě a ve Spojených státech, jak se v loňském roce dařilo výrobci netkaných textilií PFNonwovens a jak vypadá srovnání platu šéfa ČNB s jeho profesními kolegy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily díky optimismu ohledně americko-čínských jednání

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek posílily zhruba o třetinu procenta, když těžily z optimismu ohledně jednání Spojených států a Číny o vzájemném obchodu. Růst ale zbrzdila nepříznivá data o vývoji americké ekonomiky a obavy ze zpomalování hospodářského růstu USA. Index Dow stoupl o 0,36 % na 25 717,46 bodu, širší index S&P 500 rovněž vzrostl o 0,36 % na 2 815,44 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,34 % na 7 669,17 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,75 % na 14,43 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 2,39 %. Dařilo se všem hlavním sektorům s výjimkou utilit, jež odevzdaly více než procento, a odvětví telekomunikačních služeb, které se snížilo zhruba o čtvrt procenta. Nejvíce stouply sektory základních materiálů (+0,97 %), financí (+0,87 %) a realit (+0,84 %).

Akcie: Kup a drž (a vydělej)
O tom, jak významný je při investici (nejen) do akcií časový horizont, píšeme často. Tento příspěvek proto není revoluční, možná je ale o to názornější.

2. Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly kvůli obavám ze zpomalování růstu světové ekonomiky

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy nenašly během čtvrtečního obchodování jednotný směr. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 uzavřel obchodování s mírnou ztrátou 0,12 procenta, ačkoli jednotlivé velké trhy si vedly o něco lépe: hlavní index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,56 procenta a německý DAX stoupl o 0,08 procenta, zatímco francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,09 procenta. Ačkoli ze zámoří přišly optimistické zprávy stran pokroku v čínsko-amerických jednáních o vzájemném obchodu, na investory doléhaly obavy ze zpomalujícího růstu globální ekonomiky.

Díky komu roste světová ekonomika?
Globální ekonomika je hra čísel. Firmy díky ní mohou přesouvat zdroje tam, kde lze dosahovat růstu, a investoři mohou přesouvat peníze tak, aby byly co nejefektivněji využity. Vliv jednotlivých ekonomik a regionů na celkový růst se přitom časem mění. V nedávné minulosti vévodily světové ekonomice USA a Evropa, nyní je hlavním tahounem Asie.

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala téměř půl procenta, ztrácely ČEZ a Erste Group Bank

Index pražské burzy PX poklesl během čtvrtečního obchodování o 0,4 procenta a uzavřel seanci na hodnotě 1 072,63 bodu. Za poklesem stály ztráty tří nejobchodovanějších titulů, státní energetické firmy ČEZ, Erste Group Bank a Komerční banky. Tyto tři emise také obstaraly více než polovinu celkového zobchodovaného objemu necelých 470 milionů korun. Ostatní velké tituly pražské burzy se vesměs držely v černých číslech; nejvíce se dařilo akciím mediální společnosti CME, likérky Stock Spirits a tabákového výrobce Philip Morris ČR.

Novák (ČEZ): Rok 2019 je přelomový, po dekádě poklesů čekáme růst
Po více než deseti letech poklesů cen elektřiny a problémů v ekonomice je letošní rok zlomový, protože poprvé čekáme zlepšení výsledků hospodaření. Po oznámení čísel za rok 2018 to uvedl finanční ředitel ČEZ Martin Novák.

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjde série japonských dat (nezaměstnanost, inflace, průmyslová výroba, maloobchodní tržby, zahájená výstavba, stavební objednávky). Dopoledne přidají Německo index dovozních cen a míru nezaměstnanosti a Spojené království zprávu o HDP a výsledek běžného účtu. Výsledkovou zprávu odtajní v Evropě společnost Hennes & Mauritz a ve Spojených státech firma CarMax. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. března a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Výrobce netkaných textilií PFNonwovens loni vydělal 815 milionů Kč, dividendu nevyplatí

Výrobci netkaných textilií PFNonwovens loni stouply výnosy o 5,1 % na 6,48 miliardy Kč. Čistý zisk se firmě zvýšil téměř čtyřnásobně na 815 milionů Kč. Společnost pokračuje ve výstavbě závodu v Jihoafrické republice a v přípravě provozu nové linky ve Znojmě.

6. ČNB ponechala úrokové sazby beze změny, čeká na další vývoj

Česká národní banka na březnovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Dvoutýdenní repo sazba je 1,75 %, lombardní sazba 2,75 % a diskontní sazba 0,75 %. Jednání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů.

7. Lyft před vstupem na burzu zvýšil nabídkovou cenu svých akcií

Provozovatel alternativní taxislužby Lyft zvýšil před vstupem na burzu v New Yorku díky zájmu investorů nabídkovou cenu svých akcií na 70 až 72 USD z původně plánovaných 62 až 68 USD. Jeho tržní hodnota by se tak přiblížila téměř 25 miliardám dolarů. Vstup Lyftu na burzu by se mohl stát největší technologickou nabídkou od primární veřejné nabídky akcií čínského internetového prodejce Alibaba v roce 2014.

8. Švédská banka podezřelá z praní špinavých peněz propustila ředitelku

Swedbank, podezřelá z praní špinavých peněz v Pobaltí, propustila generální ředitelku Birgitte Bonnesenovou. Hodinu před čtvrtečním zasedáním valné hromady společnosti to oznámila dozorčí rada této banky, která patří ve Švédsku mezi největší. Její šéfka je již druhou hlavou severského finančního sektoru, která skandálu padla za oběť.

9. Ekonomická nálada v eurozóně je nejníže za téměř 2,5 roku

Ekonomická nálada v eurozóně v březnu podeváté za sebou klesla. Dostala se tak na nejnižší úroveň od října 2016. Vyplývá to ze čtvrtečních údajů Evropské komise. Index ekonomické nálady se snížil na 105,5 bodu z únorových 106,2 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali o něco mírnější pokles, a to na 105,9 bodu.

10. AT&T potvrdila podporu revize strategie CME, o TV Nova se zajímá PPF

Společnost AT&T v hlášení pro amerického regulátora trhu potvrdila, že podporuje revizi strategie, kterou v pondělí oznámila mediální firma CME. AT&T je většinovým akcionářem CME a efektivně ve společnosti drží 75% podíl. AT&T zopakovala, že cílem revize strategie má být maximalizace hodnoty pro akcionáře.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pět a půl milionu: Hodně, či málo?

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok si loni vydělal 5,52 milionu korun hrubého, zveřejnil jeho zaměstnavatel ve čtvrtek. Je to skoro o třetinu méně, než kolik dostával v dobách své největší slávy Jaromír Jágr od Washingtonu Capitals každý týden, ale na kafe to asi vystačí. Jak však vypadá Rusnokův plat ve srovnání se zahraničím? Čítá něco přes polovinu platu Maria Draghiho v čele ECB (v přepočtu 9,96 milionu korun ročně), což zní zhruba rozumně. Naopak z velké dálky se šéf ČNB dívá na záda svému kolegovi z Bank of England Markovi Carneymu, jenž si ročně přijde na 29,77 milionu korun (včetně příspěvku na bydlení 5 000 liber týdně, aby bylo jasno). Na druhou stranu však má Rusnok větší plat než šéf Fedu Jerome Powell, který bere roční almužnu 4,64 milionu korun. Takže při té mizérii aspoň něco.

Musíte vědět
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat