Burzovní kalendář (25. 3. - 29. 3. 2019)

Schválí britský parlament napotřetí dohodu o brexitu dojednanou premiérkou Theresou Mayovou s Bruselem, nebo nakonec dojde na neřízený rozchod Británie s EU? Nejen na tuto otázku by měl odpovědět poslední březový týden.
Ohlédnutí
Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly, index Dow se snížil o 1,34 %, širší S&P 500 klesl o 0,77 % a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 0,60 %. Také evropské indexy skončily v horizontu pěti obchodních dnů pod nulou, panevropský STOXX Europe 600 klesl o 1,33 %, německý DAX oslabil o 2,75 %, francouzský CAC 40 se snížil o 2,50 % a britský FTSE 100 klesl o 0,29 %. Pražská burza podle indexu PX zpevnila za týden o 0,9 %.
Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 22. března 2019
Z ekonomických dat se investoři zaměřili na obchodní bilanci eurozóny, britskou nezaměstnanost, index ekonomického sentimentu v Německu, německou výrobní inflaci, britské maloobchodní tržby nebo předběžné březnové indexy nákupních manažerů. Pozornost věnovaly trhy rovněž zasedáním Fedu a britské centrální banky.
Měnový výbor americké centrální banky v souladu s očekáváním ponechal základní úrokovou sazbu beze změny v rozmezí 2,25-2,50 %. Nově však letos sazbu neplánuje zvyšovat vůbec a v roce 2020 plánuje jen jedno její zvýšení o čtvrt procentního bodu. Pro rok 2021 pak opět žádné zvýšení základní úrokové sazby banka nepředpokládá. V září navíc přestane centrální banka odprodávat aktiva ze své bilance nakoupená v rámci programů kvantitativního uvolňování.
Také britská centrální banka potvrdila nastavení sazeb. Po konci zasedání zveřejnila Bank of England i výsledek průzkumu mezi bezmála 300 společnostmi, který ukázal, že zhruba 80 % se jich cítí být připraveno na brexit bez dohody. V lednu jich bylo jen 50 %. Průzkum nicméně také ukázal, že i ti, kteří se cítí být připraveni, počítají s tím, že v příštích 12 měsících budou v případě takzvaného tvrdého brexitu nižší výroba, zaměstnanost i investice.
Jednání představitelů Evropské unie s britskou premiérkou Theresou Mayovou přineslo krátký odklad brexitu, během něhož by si Britové měli ujasnit, co vlastně chtějí. Ve hře jsou tři možnosti - odchod bez dohody 12. dubna, rychlý odchod s dohodou 22. května a velice dlouhý odklad a účast ostrovního království v evropských volbách.
Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál zveřejnily na Wall Street například společnosti FedEx, Micron Technologies, General Mills, NIKE, Conagra Brands nebo Tiffany & Co. V Evropě čísla odtajnily společnosti Porsche Automobile Holding, Antofagasta, Bayerische Motoren Werke, MAN, Hermès International, Enel nebo HeidelbergCement. Na pražské burze investoři vyhodnocovali hospodářská čísla energetické skupiny ČEZ a pojišťovnické skupiny VIG.
Výhled
V nadcházejícím týdnu se investoři opět zaměří hlavně na dění kolem brexitu. V britském parlamentu by poslanci měli již potřetí hlasovat o rozvodové dohodě, kterou s Bruselem dojednala premiérka Theresa Mayová. Výsledek hlasování, od něhož se bude odvíjet i termín brexitu, je ale stále krajně nejistý.
Z ekonomických dat se investoři budou soustředit na indexy Ifo pro Německo, německou, americkou a evropskou spotřebitelskou důvěru, statistiky z amerického nemovitostního trhu (vydaná stavební povolení, zahájená výstavba, indexy cen domů, rozjednané prodeje domů), bilanci zahraničního obchodu Spojených států, německou inflaci a revidovanou zprávu o vývoji americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí.
Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street například společnosti Red Hat, McCormick & Co, Lennar nebo CarMax a v Evropě například Carnival a Hennes & Mauritz. Na pražské burze se výsledky hospodaření pochlubí trojice firem (Kofola ČeskoSlovensko, Philip Morris ČR a PFNonwovens).
Analytik Jiří Kostka z Komerční banky očekává, že výsledky Kofoly za poslední loňské čtvrtletí budou nejvíce pozitivně ovlivněny českým a slovenským trhem. Dále odhaduje, že již nedošlo k tak výraznému propadu tržeb v problematickém Polsku jako v minulých letech. Díky těmto faktorům by podle něj mělo dojít k meziročnímu nárůstu tržeb o 2,8 % na 1,65 miliardy Kč. "Na ziskovost firmy měl a ještě bude mít vliv pokles cen cukru na trzích. Kofola nakupuje značnou část své spotřeby této komodity koncem léta nebo začátkem podzimu. V roce 2017 se ceny cukru na trzích pohybovaly kolem 410 USD za tunu, zatímco v roce 2018 to bylo přibližně 330 USD za tunu. Vzhledem k silným tlakům na růst mezd v ekonomice předpokládáme, že tato aktivita se také projeví ve výsledcích. Mělo by tak dojít k poklesu zisku EBITDA za čtvrté čtvrtletí na 206,6 milionu Kč, tedy o 15,5 % meziročně," říká Jiří Kostka.
Analytik Petr Bártek z České spořitelny předpokládá, že Kofola vykáže za čtvrté čtvrtletí loňského roku po úpravě o polský trh solidní 5% růst tržeb, který bude tažen silným růstem jádrových trhů v Česku a na Slovensku, a to zejména díky expanzi v segmentu HoReCa a relativně nízké srovnávací základně. "Kofola nedávno dokončila prodej polské společnosti Hoop za 13,7 milionu eur, což podpoří její zadluženost i volné cashflow, ve čtvrtém čtvrtletí ovšem firma zaúčtuje odpis 350-400 milionů Kč. Ten by ale jako nehotovostní položka neměl mít vliv na výši dividendy, kterou čekáme na úrovni 13,50 Kč na akcii (4,3% hrubý výnos)," říká Bártek. Zisk EBITDA by sice podle něj měl spadnout o 20 % na 196 milionů Kč, za celý rok by to ale znamenalo splnění (konzervativního) cíle upraveného zisku EBITDA na úrovni jedné miliardy korun.
Analytik Bohumil Trampota z J&T Banky očekává, že Kofola za poslední loňské čtvrtletí vykáže nárůst tržeb o 2,4 % na 1,65 miliardy Kč. Největší měrou by se na tomto výsledku měly jako tradičně podílet operace v ČR a na Slovensku, které tvoří zhruba dvě třetiny celkových tržeb. "Očekáváme jejich nárůst téměř o 10 %. Zhruba stejným podílem by měly přispět také slovinský a polský segment. Zatímco v Polsku předpokládáme pokles (-18 %), ve Slovinsku očekáváme tržby meziročně téměř beze změny. Náklady na tržby, ve kterých je jednou z hlavních položek cena cukru, by měly v meziročním srovnání mírně klesnout. To by mělo více než kompenzovat nárůst personálních a administrativních nákladů. Zisk EBITDA by se měl vyšplhat na 197 milionů Kč (-19,4 %). Čistý zisk odhadujeme na zhruba 14 milionů Kč, což je téměř stejná hodnota jako předloni (15 milionů Kč)," říká Trampota.
V případě tabákového výrobce Philip Morris ČR Jiří Kostka čeká za loňský rok nárůst tržeb o 4,8 % na 6,73 miliardy Kč. "Předpokládáme, že tržby budou mimo jiné podpořeny rostoucí základnou uživatelů bezdýmných tabákových výrobků IQOS. Tento typ produktu po celý rok 2018 těžil z absence spotřební daně, která by měla začít platit až v průběhu tohoto roku. Dividendu za loňský rok očekáváme na úrovni 1 130 Kč na akcii při zachování sníženého výplatního poměru na úrovni 85 %," uvádí Kostka.
Podle Petra Bártka Philip Morris ČR vykáže za rok 2018 meziroční nárůst tržeb o 9 % a po úpravě o dopad účetního standardu IFRS 15 o 15 %. Čistý zisk by měl narůst proti roku 2017 o střední jednotky procent. "Dividendu očekáváme na úrovni 1 111 Kč na akcii (7,5% hrubý výnos), může nicméně pozitivně překvapit. Loni firma vyplatila kvůli investicím do produktu HEETS jen 85 % zisku, návrat na 100% výplatu by podle našich odhadů znamenal až 1 307 Kč na akcii (9% výnos)," říká Bártek.
Podle analytika Milana Vaníčka z J&T Banky vykáže Philip Morris ČR za rok 2018 tržby 12,3 miliardy Kč (+5,6 %), které by měly být podpořeny 16,6% růstem v ČR (cenový efekt a nové produkty bez daně). Naopak Slovensko a výrobní služby by měly podle Vaníčka zaznamenat pokles. "Data odvozujeme ze statistiky zahraničního obchodu. Vyšší podíl ČR na celkových tržbách a zároveň dražší nové produkty by měly vést k vylepšení provozní EBITDA marže o jeden procentní bod na 44,1 %. Zisk EBITDA by měl dosáhnout 5,4 miliardy Kč (+8,1 %). Čistý zisk by měl vykázat růst o 7,1 % na 1,4 miliardy Kč. Očekáváme, že investoři budou sledovat vývoj v segmentu výrobní služby, který už v prvním pololetí naznačil výraznější pokles. Naše projekce počítá s poklesem o 13,3 % za celý rok. U dividendy čekáme výplatu 1 160 Kč na akcii (8% hrubý dividendový výnos), což považujeme za stále velmi vysoký a pro mnoho investorů lákavý výnos," říká Vaníček.
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens podle J&T Banky vykáže za čtvrté čtvrtletí pokles provozního zisku EBITDA o 1,9% na 344 milionů Kč. Těmito čísly by měla firma naplnit své cíle na horní hranici intervalu (za celý rok 1,22-1,38 miliardy Kč). "Očekáváme meziroční růst tržeb o 17,8 % na 1,62 miliardy Kč. Předpokládáme zhruba stejný objem výroby jako před rokem. Důvodem růstu tržeb je vyšší meziroční hladina ceny polymerů, která se promítla jak do ceny finální produkce, tak do ceny materiálu. Zisk EBITDA odhadujeme na 344 milionů Kč, což je mírný pokles (-1,9 %) proti loňskému roku. Důvodem jsou vyšší personální náklady. Na finanční úrovni očekáváme pozitivní výsledek zejména díky posilování dolaru proti euru. Připomínáme, že loni firma z měn zúčtovala ztrátu. Tento rozdíl tak podstatně vylepší meziroční srovnání čistého zisku. Dále očekáváme pozitivní vliv nižších nákladů na obsluhu dluhu (splacená emise dluhopisů). Čistý zisk by podle naší projekce mohl dosáhnout 202,7 milionu Kč, což je meziroční nárůst o 125 %.
Miroslav Frayer z Komerční banky odhaduje, že PFNonwovens vykáže za poslední loňské čtvrtletí pokles produkce o 3,5 %. "Meziročně vyšší ceny polymerů by měly být hlavním faktorem růstu celkových tržeb v loňském čtvrtém kvartálu o téměř 15 % na úroveň 1,57 miliardy Kč. Menší měrou by k růstu měla přispět i meziročně slabší koruna. Dále čekáme razantní vzestup mzdových nákladů, který by měl být mírněn pozitivním efektem z přecenění opčního akciového programu. Zisk EBITDA by měl podle našich odhadů dosáhnout 350 milionů Kč. Za celý rok 2018 by měl zisk EBITDA dosáhnout 1,35 miliardy Kč. Úrokové náklady by měly meziročně klesnout zhruba o 30 %, když ve čtvrtém čtvrtletí byla splacena emise dluhopisů v nominální hodnotě 2,3 miliardy Kč. Čistý zisk by měl doznat meziročně výrazné změny, očekáváme 177 milionů Kč oproti 91 milionům Kč v čtvrtém čtvrtletí 2017," říká Frayer.
"Z pohledu dalšího vývoje společnosti bude důležité, jak se jí bude dařit postupně naplňovat harmonogram investic. Podle posledních zpráv by se měl v druhém kvartálu letošního roku rozjet závod v Jihoafrické republice. Na konci roku by pak měla zahájit výrobu dvanáctá linka v České republice. Plný dopad do výsledků hospodaření tak bude patrný až od příštího roku. Jihoafrická linka by mohla v letošním roce přispět do zisku EBITDA asi 50 miliony Kč. Podle našich odhadů by zisk EBITDA mohl letos dosáhnout úrovně 1,37-1,38 miliardy Kč," dodává Frayer.
Sledované bude také zasedání České národní banky. Podle ekonoma Jakuba Seidlera z ING Bank vzhledem k přetrvávajícím rizikům spojeným s vývojem v zahraničí ČNB ve čtvrtek ponechá úrokové sazby na stávající úrovni. Ačkoli lze najít argumenty pro další mírné zvýšení sazeb, lze si je podle něj hůře představit na jednání příští týden, když bankovní radu dělí jen jeden měsíc od jednání s novou makroekonomickou prognózou, která bude lépe zohledňovat poslední vývoj v zahraničí.
"Současná inflace (3 %) je z pohledu měnové politiky 'prohraná bitva' a rozhodně není nutné na ni bezprostředně reagovat. Důležitá je pro ČNB inflace v horizontu roku či roku a půl a ta se podle současných odhadů pohybuje jen mírně nad 2% cílem banky. Z toho titulu je tak možné si letos ještě další mírné zvýšení sazeb představit, a to právě z důvodu zmíněného inflačního výhledu a budoucího kurzu koruny, nicméně v prostředí nejasného globálního vývoje bude bankovní rada s dalším utahováním měnové politiky podle našeho názoru opatrnější," říká Seidler.
"Index S&P 500 se dokázal posunout nad 2 820. Objemy obchodů byly slabé a růst od poloviny února již nebyl tak silný a jistý jako zpočátku roku. Páteční vývoj připomněl, že klesat trh umí rychle. V nejbližší době by mohl přijít další pokles směrem k supportu na 2 700. Úspěchem pro býky ze střednědobého hlediska bude, pokud nedojde k jeho prolomení," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
Index S&P 500 - technická analýza
Výhled pro jednotlivé dny
V pondělí ráno zveřejní Ifo index podnikatelského klimatu v Německu a v zámoří odpoledne vyjdou index průmyslové aktivity dallaského Fedu a index aktivity chicagského Fedu. S projevem navíc v pondělí vystoupí šéf chicagského Fedu Charles Evans a prezident Fedu ve Filadelfii Patrick Harker. Hospodářské výsledky zveřejní v USA společnost Red Hat.
V úterý dopoledne se investoři zaměří na německý index spotřebitelské důvěry a odpoledne v USA na údaje o vydaných stavebních povoleních, zahájené výstavbě, dvojici indexů cen domů, index spotřebitelské důvěry a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Hospodářská čísla na Wall Street představí firmy McCormick & Co a IHS Markit a v Evropě společnost Carnival.
Ve středu dopoledne s projevem vystoupí člen výkonné rady Evropské centrální banky Peter Praet, šéf ECB Mario Draghi a viceprezident banky Luis de Guindos. Z ekonomických dat budou investoři věnovat pozornost výsledku obchodní bilance a běžného účtu USA. Za řečnický pultík se ještě odpoledne, respektive večer postaví člen výkonné rady ECB Yves Mersch a Esther Georgeová z Fedu. Výsledky hospodaření se pochlubí v zámoří firma Lennar.
Čtvrteční dopoledne bude v eurozóně patřit indexům spotřebitelské a podnikatelské důvěry a britskému indexu cen domů od Nationwide. V 13.00 skončí měnověpolitické zasedání České národní banky a v USA odpoledne vyjdou revidovaná zpráva o vývoji americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí, pravidelná týdenní zpráva o žádostech o podporu v nezaměstnanosti, zpráva o rozjednaných prodejích domů a index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Německo ještě odpoledne odtajní inflační statistiku a s projevem vystoupí během dne Randal Quarles, Richard Clarida a James Bullard z Fedu. Hospodářská čísla zveřejní v USA společnost Accenture.
V noci na pátek vyjde série japonských dat (nezaměstnanost, inflace, průmyslová výroba, maloobchodní tržby, zahájená výstavba, stavební objednávky). Dopoledne přidají Německo index dovozních cen a míru nezaměstnanosti a Spojené království zprávu o HDP a výsledek běžného účtu. Výsledkovou zprávu odtajní v Evropě společnost Hennes & Mauritz a ve Spojených státech firma CarMax.
Ekonomický kalendář
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- Indexy podnikatelské nálady Ifo v Německu ani v březnu zřejmě nezmění kurz a budou pokračovat v poklesu. Průmysl největšího obchodního partnera ČR se stále nemůže dostat z recese a bojuje již nejen s poklesem v automobilovém sektoru, ale i s nižší zahraniční poptávkou. Německá průmyslová výroba tak zůstane utlumená zřejmě i v druhém kvartálu. Přesto by se díky silné domácí poptávce měla německá ekonomika vyhnout recesi. Nadále ji však ohrožují geopolitické nejistoty, především vývoj okolo brexitu a obchodních válek.
- Německá nezaměstnanost v březnu pravděpodobně dosáhla nového minima, první odhad inflace ale zřejmě ukáže, že růst cen (především kvůli efektu loňských Velikonoc) výrazně zpomalil. Předpokládáme, že inflace ve službách klesla o devět desetin procentního bodu na 0,8 %.
- Přestože Velká Británie neopustí Evropskou unii na konci týdne, budou pokračující debaty o brexitu jedním z nevýraznějších témat týdne. Očekáváme, že se premiérka Mayová bude (již potřetí) snažit o prosazení dohody o brexitu v britském parlamentu.
- Na domácí půdě budeme sledovat čtvrteční zasedání České národní banky, změnu sazeb ale pravděpodobně jednání nepřinese. Úprava měnové politiky by mohla proběhnout v květnu, kdy bude k dispozici nová ekonomická prognózu a kdy již také bude jasnější situace kolem brexitu. Celkové vyznění zasedání by se ale mělo nést spíše v jestřábím duchu.