US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-0,17 %

Co musíte ráno vědět (3. prosince)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, co na schůzce u příležitosti summitu G20 dojednali Donald Trump a Si Ťin-pching a která země nově získá vlastní bankovní kód? To vše musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
3. 12. 2018 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek v naději na uvolnění obchodního napětí posílily, v plusu skončily hlavní indexy i v týdenním a měsíčním horizontu

Americké akcie v pátek před zahájením čínsko-amerických obchodních rozhovorů na summitu G20 v Argentině v naději na uvolnění napětí mezi oběma velmocemi posílily. Za celý týden indexy S&P 500 a Nasdaq Composite stouply nejvíce za téměř sedm let. Index Dow v pátek posílil o 0,79 % na 25 538,46 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,81 % na 2 759,99 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,79 % na 7 330,54 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,83 % na 18,07 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o přibližně čtyři bazické body na 2,99 %. Za celý týden si Dow připsal 5,16, %, S&P 500 posílil o 4,84 % a Nasdaq Composite zpevnil o 5,64 %. Za celý listopad index Dow stoupl o 1,68 %, S&P 500 přidal 1,78 % a Nasdaq Composite posílil o 0,34 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabrali, podstatné rezistence jsou ale ještě daleko

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci zabrali, podstatné rezistence jsou ale ještě daleko

Striptýzový boom v korektní Americe

Striptýzový boom v korektní Americe

2. Evropské akcie v pátek oslabily. V týdenním horizontu přidaly téměř procento, za měsíc ale výrazně klesly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v červených číslech. Investoři se zaměřili na summit G20, který se konal v Buenos Aires. Trhy se upínaly především k sekání prezidentů USA a Číny. Britský FTSE 100 v pátek klesl o 0,83 % na 6 980,24 bodu, německý DAX odepsal 0,36 % na 11 257,24 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,05 % na 5 003,92 bodu. Panevropský index STOXX Europe 600 uzavřel se ztrátou 0,17 % na 357,49 bodu. Za pět obchodních dní FTSE 100 přidal 0,39 %, DAX stoupl o 0,58 %, CAC 40 přidal 1,15 % a STOXX Europe 600 vzrostl o 0,99 %. Za celý listopad pak FTSE 100 klesl o 1,61 %, DAX se snížil o 2,27 %, CAC 40 odepsal 1,92 % a STOXX Europe 600 přišel o 1,81 %.

Ukrajina, Jamajka, Katar: Letošní akciové stupně vítězů jsou zatím jedno velké překvapení

Ukrajina, Jamajka, Katar: Letošní akciové stupně vítězů jsou zatím jedno velké překvapení

Akcie v roce 2019: Zachraň se, kdo můžeš, zní ze Société Générale

Akcie v roce 2019: Zachraň se, kdo můžeš, zní ze Société Générale

3. Pražská burza v pátek potřetí v řadě mírně vzrostla, za celý týden index PX přidal 0,6 %

Pražská burza v pátek potřetí za sebou mírně vzrostla, index PX přidal 0,28 % na 1 068,65 bodu. Růst akcií telekomunikační firmy O2 Czech Republic o šest procent převážil nad poklesem cenných papírů energetické skupiny ČEZ a Monety. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 0,6 %.

Budoucnost finančních služeb aneb Co také budou (muset) umět banky

Budoucnost finančních služeb aneb Co také budou (muset) umět banky

Spoření na důchod: Včera bylo pozdě

Spoření na důchod: Včera bylo pozdě

4. Očekávané události

Pondělí bude dnem indexů nákupních manažerů. Finální listopadové ukazatele za zpracovatelský sektor vyjdou nejdříve v Asii, dopoledne v Evropě a odpoledne ve Spojených státech. Eurozóna dopoledne zveřejní ještě index spotřebitelské důvěry od společnosti Sentix a USA na trh ještě odpoledne pošlou zprávu o výdajích ve stavebnictví a večer údaje o prodejích automobilů. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. prosince

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. prosince

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. USA a Čína se dohodly na 90denním příměří v obchodním sporu

Spojené státy a Čína se domluvily na 90denním příměří v obchodním sporu, který otřásl finančními trhy a ohrožuje světový ekonomický růst. Po tuto dobu se budou snažit vyjednat obchodní dohodu a nebudou zavádět nová cla. Čína navíc slíbila nákup některého zboží z USA. Oznámil to Bílý dům po jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga na summitu 20 největších ekonomik světa (G20) v Buenos Aires.

6. Země G20 se na summitu v Buenos Aires dohodly na společném komuniké

V argentinské metropoli v sobotu skončil summit dvaceti velkých ekonomik (G20), na němž se členské země nakonec dokázaly shodnout na společném komuniké. Prezident hostitelské země Mauricio Macri na závěrečné tiskové konferenci vyjádřil nad skončenou schůzkou spokojenost. Shoda nad zněním komuniké dlouho nebyla jistá, neboť členské země mají v řadě témat odlišné názory.

7. Bitcoin v listopadu spadl o 37 %, nejvíce od dubna 2011

Kybernetická měna bitcoin v listopadu oslabila o 37 %, což je nejhlubší propad od dubna 2011. Od začátku roku je bitcoin slabší o více než 70 % a proti rekordu z konce loňského roku se propadl zhruba o 80 %. Vyplývá to z údajů portálu coinmarketcap.com.

Kryptoměny: 3 predikce na rok 2019

Kryptoměny: 3 predikce na rok 2019

8. Microsoft po osmi letech překonal Apple v tržní kapitalizaci

Americká firma Microsoft skončila poprvé po osmi letech obchodování s vyšší tržní kapitalizací než technologická společnost Apple. Těží ze silné poptávky po takzvaných cloudových službách, zatímco firmu Apple zasáhly obavy investorů o další vývoj poptávky po jejích přístrojích iPhone.

9. Těžba ropy v USA v září vystoupila na nový rekord

Těžba ropy ve Spojených státech se v září vyšplhala na téměř 11,5 milionu barelů denně, tedy na nový rekord. Oznámil to v pátek americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Stoupající produkce v USA přispívá k poklesu cen ropy na světových trzích.

10. Německo hodlá posílit výrobu větrné a solární energie

Německo hodlá v příštích třech letech zvýšit výrobu větrné a solární energie o dalších osm gigawattů. Vládní plán v pátek schválil německý parlament. Koaliční vláda konzervativců (CDU/CSU) kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie (SPD) tak kompenzuje své rozhodnutí vzdát se ambice snížit do roku 2020 emise oxidu uhličitého o 40 % v porovnání se stavem z roku 1990.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Vatikán získal vlastní bankovní kód země

Vatikán již má vlastní poznávací značky aut nebo telefonní kód. Nyní evropské finanční orgány poskytly malému městskému státu vlastní bankovní kód pro mezinárodní transakce. Představitelé Vatikánu to považují za ocenění snah ozdravit finanční sektor, který má za sebou mnoho skandálů.

Vatikán a výbor Evropské rady pro platební styk (EPC) oznámily, že EPC přijala žádost Vatikánu o připojení k Jednotné oblasti pro platby v eurech (SEPA).

"Je to další důkaz, že minulost je za námi," uvedl prezident vatikánského regulátora AIF René Brülhart. Upozornil, že pro přijetí musí země splňovat směrnice o platebních službách a angažovat se v boji proti praní špinavých peněz.

SEPA, která funguje pod záštitou Evropské komise, harmonizuje způsob elektronických plateb v eurech v Evropě. Přeshraniční bezhotovostní platby jsou díky tomu stejně snadné jako domácí platby. Zahrnuje 34 zemí - 28 zemí EU, Island, Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Monako a San Marino. Vatikán se formálně připojí od 1. března 2019, spolu s Andorrou.

Od té doby bude mít Vatikán vlastní kód VA u IBAN, tedy mezinárodního čísla bankovního účtu, které umožňuje platby do zahraničí a opačným směrem. Kód tvoří 34 alfanumerických znaků, které začínají dvěma písmeny národního kódu.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně