Co musíte ráno vědět (7. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a v zámoří, jak bude vypadat restrukturalizace problémové italské banky Monte dei Paschi a jaký ekologický skvost má brzy vyrůst v Číně? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek klesly v reakci na dílčí data z trhu práce
Americké akcie během čtvrtečního obchodování oslabily kvůli neuspokojivým údajům o červnovém vývoji situace na trhu práce ve Spojených státech. Investory navíc znepokojovalo rostoucí napětí na Korejském poloostrově. Index Dow se snížil o 0,74 % na 21 320,04 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,94 % na 2 409,75 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite spadl o procento na 6 089,46 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 13,28 % na 12,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o více než čtyři bazické body na 2,366 %. Pod nulou skončily všechny hlavní sektory indexu S&P 500, nedařilo se zejména realitnímu odvětví, sektoru zdravotní péče a energetickému odvětví. Relativně nejlepší výkon podal sektor veřejných služeb.
Politika Fedu: Pro, nebo proti akciovým býkům?
2. Evropské akcie ve čtvrtek klesly, sráželo je zvýšené geopolitické napětí
Velké akciové trhy západní Evropy zakončily čtvrteční seanci v červených číslech. Na investory doléhaly obavy před schůzkou šéfů vlád zemí G20 v Německu. Burzám moc nepomohl ani růst cen ropy. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 oslabil o 0,67 %, když v mínusu skončily prakticky všechny jeho sektory. Index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 0,41 %, německý DAX přišel o 0,58 % a francouzský CAC 40 si pohoršil o 0,53 %.
Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2017
3. Očekávané události
V pátek bude čínská centrální banka informovat o vývoji svých devizových rezerv, Švýcarsko vydá statistiku nezaměstnanosti, Německo přidá data o průmyslové výrobě a Francie zveřejní měsíční bilanci státního rozpočtu a výsledek obchodní bilance a běžného účtu. Česko se ještě pochlubí údaji o maloobchodních tržbách a stavební výrobě, švýcarská centrální banka bude informovat o vývoji svých devizových rezerv, Španělsko na trh pošle zprávu o průmyslové výrobě, Itálie odtajní statistiku maloobchodních tržeb a ve Spojeném království vyjdou index cen domů od banky Halifax a zprávy o průmyslové výrobě a obchodní bilanci. Odpoledne se Spojené státy a Kanada pochlubí statistikami z trhu práce za červen a večer ještě společnost Baker Hughes jako každý týden zveřejní zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. Italská banka Monte dei Paschi propustí pětinu zaměstnanců
Italská banka Monte dei Paschi di Siena v příštích pěti letech v rámci restrukturalizace propustí pětinu zaměstnanců, sníží počet poboček a zbaví se špatných úvěrů za 28,6 miliardy eur a některého vedlejšího majetku. Restrukturalizace má pomoci banku vrátit do zisku a je součástí dohody o státní pomoci v objemu 5,4 miliardy eur, kterou tento týden schválila Evropská komise.
5. ADP: Soukromý sektor v USA vytvořil v červnu méně pracovních míst, než se čekalo
Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech vytvořili v červnu asi 158 000 nových pracovních míst. To je méně, než se čekalo, a mnohem méně než v předchozím měsíci. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnila organizace ADP.
6. Hackeři napadli bitcoinovou burzu Bithumb
Hackeři napadli jednu z pěti největších burz pro obchody s kybernetickou měnou bitcoin Bithumb, která působí v Jižní Koreji. Podle prohlášení burzy hackeři ukradli data uživatelů a peníze v objemu miliard wonů (desítek milionů korun), uvedl server rttnews.com.
7. Rakouská Raiffeisen Bank pozastavila prodej akcií své polské divize
Rakouská Raiffeisen Bank International (RBI) pozastavila plánované uvedení své polské divize na varšavskou burzu, a to kvůli nedostatečnému zájmu investorů. Oznámila to ve čtvrtek společnost. RBI měla v rámci primární emise akcií prodat 15% podíl v polské divizi, aby splnila požadavky polského úřadu pro regulaci finančního sektoru (KNF).
8. ECB na červnovém zasedání zvažovala zrušení příslibu ohledně možného rozšíření nákupů dluhopisů
Představitelé Evropské centrální banky na červnovém zasedání diskutovali o možnosti zrušení příslibu, že v případě potřeby rozšíří nákupy dluhopisů. Vyplývá to ze zápisu ze zasedání, který ve čtvrtek ECB zveřejnila.
9. Tesla přišla o pozici nejhodnotnější automobilky v USA
Cena akcií amerického výrobce elektromobilů Tesla ve čtvrtek pokračovala v poklesu a firma přišla o pozici nejhodnotnější automobilky v USA, na kterou se vrátila společnost General Motors. Tesla strávila na postu největší americké automobilky z hlediska tržní hodnoty zhruba tři měsíce. Tento týden se její akcie dostaly pod tlak kvůli sérii nepříznivých zpráv.
10. Putin kritizoval sankce, označil je za skrytý protekcionismus
Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil hospodářské sankce vůči Rusku za skrytý protekcionismus. V článku zveřejněném v německém ekonomickém deníku Handelsblatt dodal, že Moskva je zastáncem otevřeného a na pravidlech založeného obchodního pořádku. Jedině to podle něj povede k hospodářskému růstu. Putinův komentář vyšel před pátečním zahájením dvoudenního summitu velkých ekonomik sdružených ve skupině G20.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Zelené město na jihu Číny má ročně pohltit 10 000 tun CO2
Poblíž čtyřmilionového jihočínského města Liou-čou má do tří let vyrůst nové "lesní město" podle návrhu italského architekta Stefana Boeriho. Mezi 40 000 stromy a takřka milionem rostlin bude žít 30 000 lidí. Díky stromům a rostlinám město pohltí ročně 10 000 tun oxidu uhličitého a 57 tun znečišťujících látek a vyprodukuje 900 tun kyslíku.
Italský architekt a urbanista Boeri se proslavil mimo jiné konceptem vertikálního lesa, modelem obytné budovy osázené rostlinami nebo stavbou multifunkčního kongresového centra Villa Mediterranée v jihofrancouzské Marseille.
"Lesní město" bude postaveno na sever od Liou-Čou v hornaté autonomní oblasti Kuang-si a bude se rozprostírat na 175 hektarech podél řeky Liou-ťian. Spojení mezi Liou-čou a novým zeleným městem budou obstarávat rychlovlaky a elektromobily. Plánuje se též využití geotermální energie a solárních panelů. Snahou je, aby město bylo energeticky nezávislé.
"Díky rostlinám v parcích a zahradách, ale též v ulicích a na fasádách domů přispěje toto energeticky nezávislé město ke zlepšení kvality ovzduší a snížení průměrné teploty, vytvoří se hlukové bariéry a zlepší se biodiverzita," vyjmenovává pozitivní dopady projektu web architekta.
Aktuality

