Ekonomika v době pandemie: Prioritou je rychlost, Česko má řadu výhod

Hluboké propady na trzích v posledních týdnech mnoha investorům připomněly finanční krizi z let 2008 a 2009. V čem je současnost podobná tehdejší finanční krizi? V problému s likviditou (cash flow) a důvěrou. Ale zase je to jiné.

Během finanční krize likvidita a důvěra chyběly finančnímu systému. Pokud nebyly rychle dodány, tak se problémy s likviditou nezřídka velice rychle změnily v problém solventnosti, což často znamenalo konec finanční instituce. V současnosti je také ve hře problém s likviditou, mohou ho ale mít především lidé (témata jako ošetřovné, nemocenská, nezaměstnanost), podnikatelé a malé i střední firmy (výpadky produkce, dodávek, zakázek, uzavírání kvůli karanténě).

Lekce z finanční krize? Likvidita musí být dodána rychle, jinak budou ekonomické problémy výrazně delší a hlubší.

Banky si na finanční krizi pamatují velice dobře a rozumějí problému s likviditou a důvěrou. Rychlost je klíčová. Proto začnou umožňovat odklad splátek úvěrů lidem, podnikatelům a firmám, kterým COVID-19 způsobuje problémy.

Hlavní roli při dodávání likvidity musí sehrát státní rozpočet. Vláda musí začít pumpovat likviditu do systému co nejdříve. Nástrojů je celá řada (zrušení daňových záloh, kompenzace prvních 14 dnů nemocenské, které platí firmy, prodloužení ošetřovného, záruční programy). Ministerstvo financí by si mělo vytvářet finanční rezervu (prodej dluhopisů), protože na rozdíl od roku 2008 jsou náklady na financování velice nízké.

Hloubka rozpočtového deficitu je nyní druhořadý problém. Je potřeba se psychicky připravit na výrazně větší deficity. Připomeňme, že v roce 2009 skutečný deficit českého rozpočtu převýšil ten původně schválený o více než 150 miliard korun. A dnes, po více než deseti letech, víme, že ani takto hluboký deficit v jednom roce neovlivnil dlouhodobé zdraví českých veřejných financí.

Kroky, které může udělat vláda

Pokud česká ekonomika bude po dobu 2-3 měsíců fungovat na 80 % svých kapacit, hospodářství může klesnout za celý rok o 3-5 %. Podpora ze strany státu přes vyšší deficit (o 200 miliard Kč) a poskytnutí záruk za úvěry pokles dokáže výrazně eliminovat.V zásadě jde o poskytnutí likvidity, a to třemi cestami:

  • Částečná kompenzace mzdových nákladů, aby firmy nepropouštěly zaměstnance, a zároveň například nemocenská, kterou v prvních 14 dnech hradí stát.
  • Neodčerpávat peníze od lidí a firem. Jak? Například odložit daňové platby, respektive dočasně zrušit daňové zálohy (v tomto směru je dobrým příkladem opatření bank, které umožní odložit 3 měsíce splátek).
  • Úvěry se státní zárukou a (především) odloženými splátkami. Banky mohou díky své infrastruktuře sehrát důležitou roli v distribuci takové pomoci.

Vláda ve středu oznámila, že do ekonomiky pošle stimulační balíček o celkovém objemu 1 bilionu Kč, tedy asi 18 % HDP. Formou přímé pomoci poskytne 100 miliard Kč (1,8 % HDP) a 900 miliard Kč (16 % HDP) použije na záruky za bankovní úvěry firem postižené COVID-19. Tento stimul i s předchozími opatřeními nepovažujeme za problém z pohledu poměru státního dluhu a HDP, který se loni pohyboval na 29 %. Celková částka přímých dotací činí přibližně 2,5 % HDP, což teoreticky znamená asi 15 % HDP pro náročnější nejbližší dva měsíce. Automobilový průmysl a pohostinství stojí přibližně za 10 % HDP s poměrně silným multiplikačním efektem, nicméně objem záruk (16 % HDP) považujeme za výrazný. Měl by zabránit jakékoli bezprostřední likviditní krizi.

Velice silnou stránkou českého hospodářství je absence makroekonomických nerovnováh a skutečnost, že vláda, domácnosti i firmy jsou málo zadlužené. Česko má tedy možnost projít nastávajícími problémy relativně hladce. Státní rozpočet má prostor pro navýšení dluhu, aniž by to ohrožovalo dlouhodobou prosperitu domácí ekonomiky. Centrální banka může dále snížit úrokové sazby a nechat banky využívat proticyklickou rezervu, kterou v dobrých časech musely hromadit.

Banky v Česku patří mezi nejzdravější v Evropské unii, takže by neměly být donuceny zastavit financování ekonomiky. Zdraví bankovního sektoru umožní pomoci jeho klientům, tedy spotřebitelům a firmám, s případnými starostmi s likviditou.

V následujících týdnech bude (nejen) česká ekonomika tvrdě zasažena. Máme naštěstí velký prostor pro zmírnění negativních dopadů pandemie koronaviru na hospodářství, řada jiných zemí takové rezervy nemá. Dobrou zprávou je, že na rozdíl od poslední velké finanční krize se ekonomika po překonání problémů může rozběhnout velice rychle. Jen se teď nesmí dělat chyby.

Česká republika
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
23. 10. 2021 14:29
Blíží se první SPAC v Česku. Jaké jsou její výhody?
Evropské akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 10. 2021 12:10
Šura: Amazon stále prudce roste, jeho akcie mám v portfoliu už roky
Akciové tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat