US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,16 %
KB+0,10 %
Erste-0,85 %

Jamie Dimon: Inflaci živí mnoho faktorů, svět (už) není bezpečné místo

3. Jamie Dimon (generální ředitel JPMorgan Chase)
Zdroj: Wikipedia

Jamie Dimon, šéf největší americké banky JPMorgan, je nadále skeptický ohledně vývoje americké ekonomiky. Nevylučuje (i) proto opětovný růst úrokových sazeb ani míru inflace dlouhodobě zvýšenou nad 2 %.

Předseda představenstva JPMorgan Chase nedávno rozeslal akcionářům banky dopis, pravidelně hodně sledovaný a citovaný finančními médii. Dopis se věnuje široké škále témat. Dimon v něm mimo jiné píše, že má obavy z vysoké inflace, a opakuje své varování, že svět možná vstupuje do nejrizikovějšího geopolitického období od druhé světové války.

Ačkoli se klíčové ekonomické ukazatele v USA zdají být silné a míra inflace výrazně klesla z maxim z posledních dvou let, řada rizik přetrvává. Trhy jsou podle Dimona až příliš optimistické a podceňují scénáře zahrnující recesi a opětovný vzestup tempa růstu cen. Investoři věnují zbytečně velkou pozornost měsíčním statistikám a tomu, jak a co komunikuje Fed, a málo pozornosti upírají k dlouhodobým geopolitickým a fiskálním problémům.

"Malé změny úrokových sazeb v současnosti mohou mít v budoucnu menší dopad na inflaci, než si mnozí myslí," varuje Dimon. Již dříve vyjádřil obavy z vysoké úrovně zadlužení USA, masivních fiskálních stimulů a výdajů prohlubujících rozpočtový deficit. Zároveň pokračuje kvantitativní utahování Fedu. "Možné dopady těchto geopolitických a ekonomických sil mohou být velké a mnohdy bezprecedentní. Mohou se projevit až v průběhu několika let, takže až pak plně pochopíme jejich význam," dodal Dimon. Co dále ve svém dopise sdělil akcionářům JPMorgan a veřejnosti?

Inflace

Řada klíčových ekonomických ukazatelů je stále na solidní úrovni a pravděpodobně se nyní dále zlepšují, což podporuje inflaci. Ve výhledu na další měsíce je ale potřeba vzít v úvahu faktory, které ovlivní budoucnost. Jako inflační se jeví pokračující masivní fiskální výdaje, remilitarizace světa, restrukturalizace světového obchodu, kapitálové potřeby nové "zelené" ekonomiky a v budoucnu možná i vyšší náklady na energie v důsledku nedostatečných investic do energetické infrastruktury.

Dimon poukazuje na mnohé strukturální změny v posledních několika letech, které mohou dlouhodobě přiživovat inflaci. Proto se nyní zdá nepravděpodobné, že by úrokové sazby měly v dalších letech klesnout zpět na nulu nebo do její blízkosti. V období silně deficitních vládních politik mají navíc centrální banky na ekonomiku přece jen o něco menší vliv.

Měkké přistání ekonomiky

Valuace akcií jsou podle většiny ukazatelů na horní hranici historického rozpětí a kreditní spready jsou extrémně úzké. Zdá se, že trhy očekávají měkké přistání ekonomiky s pravděpodobností až 80%. Věří tedy v mírný ekonomický růst v prostředí klesající inflace a úrokových sazeb. Podle Dimona je ale šance na tento scénář podstatně nižší.

JPMorgan je podle něj připravena zvládnout širokou škálu okolností, a to včetně úrokových sazeb v rozmezí 2-8 % a případné recese i expanze. Nemá smysl se příliš soustředit na měsíční ekonomické údaje, důležitější jsou vysoké vládní výdaje a restrukturalizace světového obchod, jež mohou držet inflaci na vyšší úrovni. Případná recese nebo zvyšování sazeb by nicméně měly dopad na bankovní sektor i celý finanční systém. Ačkoli se nyní další zvyšování úrokových sazeb zdá jako velice nepravděpodobné, při případném novém kole růstu inflace by centrální banky neměly na výběr.

Rostoucí geopolitická rizika

Ruská invaze na Ukrajinu, útok Hamásu na Izrael a pokračující násilí na Blízkém východě stále více narušují představu o tom, že je svět bezpečné a mírové místo. Amerika a svobodný západní svět si již nemohou chovat falešný pocit bezpečí založený na pocitu, že diktatury a utlačovatelské národy nevyužijí své ekonomické a vojenské síly k prosazování vlastních cílů. Západní demokracie jsou těmito státy nezřídka považovány za slabé, neschopné a neorganizované. V neklidném světě je a bude prioritou národní bezpečnost.

Role umělé inteligence (AI)

V souvislosti s prudkým nárůstem poptávky po AI Dimon zdůraznil "zásadní dopad" této technologie. JPMorgan podnikla řadu kroků k rozšíření svých schopností v oblasti AI. Banka v současnosti využívá AI více než 400 různými způsoby (od odhalování podvodů až po hledání nových marketingových strategií), přičemž plánuje prozkoumat, zda by jí mohlo pomoci využití generativní AI pro věci, jako jsou zákaznický servis nebo vývoj softwaru.

"Ačkoli neznáme plný účinek ani přesné tempo, jakým AI změní naše podnikání nebo společnost jako celek, jsme přesvědčeni, že důsledky budou mimořádné a možná stejně významné jako u některých velkých technologických vynálezů posledních několika set let, mezi nimiž jsou například tiskařský lis, parní stroj nebo elektřina, výpočetní technika a internet," dodal Jamie Dimon z JPMorgan.

Zdroj: BH Securities

Americká ekonomikaCentrální bankyInflaceSpojené státy americké (USA)Umělá inteligence (AI)Úrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár