Prezidentské volby v USA: Co čekat při nečekaném výsledku?

Americké akcie klesají de facto pět týdnů, byť mírně, americký dolar se vůči euru po nedávném výletu pod 1,09 vrátil nad 1,11 a index volatility VIX je zpět na hodnotách z června, kdy překvapil výsledek britského referenda. Minimálně jedna příčina je společná – Donald Trump se v průzkumech preferencí voličů přiblížil své demokratické soupeřce. Investoři evidentně nechtějí zažít to co v červnu letošního roku, kdy navzdory vlastně těsným číslům v průzkumech nebrali vážně možnost, že by se Britové rozhodli vystoupit z Evropské unie.

Co tedy očekávat, pokud se stane neočekávané a příštím prezidentem bude Donald Trump, který sám slibuje, že pokud vyhraje, bude to "brexit krát deset"? První tržní reakce bude asi velice nervózní – Hillary Clintonová je vnímána jako nositel kontinuity a pokračovatel starých pořádků, Trump jako neřízená střela, kterou vyslala do vzduchu dosud přehlížená a tichá, ale o to více rozzlobená masa lidí.

V případě jeho vítězství tak lze čekat minimálně krátkodobý výprodej amerických aktiv, a to jak akcií (kvůli protekcionismu), tak, byť v menším rozsahu, dluhopisů. Dolar proti euru v takovém případě lehce opět navštíví hladinu 1,15. V reálné ekonomice se samozřejmě nic nestane. Ostatně ani Británie, kde důvodů pro rychlé zeslábnutí ekonomiky bylo více než nyní v USA, se ve 3. čtvrtletí ekonomicky nepropadla, ale naopak o půl procenta vzrostla.

Z dlouhodobějšího hlediska to však na rozdíl od brexitu, kde více bude trpět Británie, bude v případě vítězství Trumpa Evropa, která pocítí efekt "trumpismu" více. Zaprvé, starý kontinent je jako celek mnohem otevřenější světovému obchodu (Německo je druhý největší světový exportér), takže se ho jakýkoli příklon k protekcionismu vedený Spojenými státy dotkne negativněji než Ameriky.

Zadruhé, případné oslabení severoatlantické aliance, které s Trumpem v Bílém domě hrozí mnohem více než s Clintonovou, má – s expanzivním Ruskem a rozbitým Blízkým východem na zápraží – opět (alespoň potenciálně) větší dopad na Evropu než na USA.

Zatřetí, po brexitu by vítězství Trumpa zasadilo další ránu kreditu liberálních demokracií a posílilo nejen jejich autoritativní, neliberální modelové protějšky, ale i antisystémové síly v Evropské unii. Přitom právě v EU se v příštím roce čekají volby ve dvou podstatných zemích, jejichž podpora je klíčová pro celý evropský projekt, totiž v Německu a ve Francii.

Problém je však hlubší. Ani v případě, že volby vyhraje Clintonová, a establishment se tak kulce v podobě Trumpa vyhne, problém nezmizí. Milionovou otázkou se pak stane to, kde a jakým způsobem se 50 milionů rozzlobených Američanů projeví. Protože na otázku, co udělat, aby rozzlobení nebyli, nikdo z kandidátů na amerického prezidenta odpověď nezná.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Trump ovládl prezidentské volby
(AKTUALIZOVÁNO) Do Bílého domu míří Donald Trump. Realitní magnát kandidující na post prezidenta USA překonal metu 270 volitelů, což mu zajistilo vítězství v souboji proti Hillary Clintonové. Volby i sčítání hlasů jsme v úterý a ve středu sledovali živě.
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Donald Trump
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Martin Lobotka
Přestat sledovat
Hillary Clintonová
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat