US MARKETOtevírá za: 16 h 59 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Soros před branami Pekingu aneb Může legendární spekulant položit po libře i čínský jüan?

Šestaosmdesátiletý zabiják britské libry George Soros evidentně tráví důchod aktivně. Momentálně je dost možná hlavním nepřítelem Číny, neboť ta jej varovala, aby se nepokoušel potopit její měnu.

Jan Čermák
Jan Čermák
27. 1. 2016 | 7:00
Čína

Sám Soros prý spekuluje proti S&P 500, ekonomikám produkujícím ropu a asijským měnám. Pokud je pravda, co naznačuje agentura Reuters, respektive před čím varují čínské státní noviny, tedy že hedgeové fondy spekulují proti čínskému jüanu, problémy čínské ekonomiky a tamních finančních trhů dostávají nový rozměr.

Otázka zní: Může nějaký spekulant položit (kvazi) fixní kurz měny země, která disponuje devizovými rezervami ve výši 3,3 bilionu amerických dolarů? Těžko si představit, že Číně nebo Hongkongu, který ustál i finanční krizi v roce 1997, došly devizové rezervy.

Nicméně právě Soros, který položil britskou libru či malajsijský ringgit, ví, že obrana měny není jen o devizových rezervách. Pokud se ekonomika s fixním kurzem brání spekulativnímu útoku a odlivu krátkodobého kapitálu tím, že centrální banka prodává devizové rezervy, dochází fakticky ke kvantitativnímu utahování, respektive měnové kontrakci, a krátkodobé úrokové sazby tak mají tendenci růst.

Přesně to se dělo ve Velké Británii v roce 1992, v Malajsii v roce 1997 a začíná se to dít i dnes v Číně a Hongkongu. A tak pokud země s fixním kurzem měny disponuje vysokými devizovými rezervami a její dluhy jsou převážně v domácí měně, což je i případ Číny, je na tvůrcích hospodářské politiky, aby zvážili, zda je pro ekonomiku snazší přestát spekulativní útok a vydržet nepříznivý tlak na ekonomiku prostřednictvím vysokých úrokových sazeb, nebo opustit fixní kurz, nechat měnu oslabit a mít zároveň možnost nastavit nižší úrokové sazby.

Celkově epizoda se spekulací proti jüanu ukazuje, jak fatální chybou bylo zařadit jüan mezi rezervní měny MMF. Tím totiž vznikl tlak na liberalizaci kapitálového účtu platební bilance a Čína ztratila kontrolu nad svojí měnovou politikou, neboť ji v podstatě řídí odliv a příliv kapitálu.

Pokud tak bude Čína chtít získat zpět kontrolu nad svou měnovou politikou, bude muset buď nechat jüan volně plavat a připustit jeho výraznou depreciaci, nebo odhodit statut rezervní měny MMF a opět zavést tvrdé devizové kontroly.

ČínaČínský jüanGeorge SorosMěnySpekulace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa