US MARKETOtevírá za: 8 h 45 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Varování: Trumpovo vítězství spustilo výprodeje dluhopisů. Mohou zdražit úvěry i česká koruna

Úrokové sazby po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách zrychlily růst. Trumpovy plány na fiskální expanzi a protekcionismus mohou zásadně změnit inflační prostředí. Vyšší inflace a sazby v USA by zvedly i sazby v Česku, stejně jako ochotu ČNB nechat kurz koruny najít si vlastní směr.

Sazby rostou

Dlouhé úrokové sazby po vítězství Donalda Trumpa výrazně vyskočily. Sazba 10letého amerického státního dluhopisu hravě překonala psychologickou metu 2 % a nahoru se sunou i sazby eurové a korunové. Začal nový trend rostoucích úrokových sazeb? Pokud ano, zvedne to i sazby u nás a také ochotu ČNB nechat kurz koruny najít si vlastní směr.

Úrokové sazby byly dosud velice nízké, přestože ekonomiky rostou a trh práce se zlepšuje natolik, že zrychluje i růst mezd. Inflace ve světě pomalu ožívá, stejně jako inflační očekávání. Proč? Částečně díky tomu, že ceny komodit již nepadají, jako tomu bylo do letošního jara. Centrální banky přitom na růst sazeb netlačí - Fed letos zvýšení již několikrát odložil a ECB zvažuje, jak prodloužit stimulaci ekonomiky cestou nákupů dluhopisů.

Trump aby do toho...

Do takového prostředí přichází nový americký prezident, který má v programu daňové škrty, vyšší výdaje na infrastrukturu a nápady na omezení mezinárodního obchodu. Taková kombinace je výrazně inflační, i když teprve čas ukáže, kolik ze svého programu Donald Trump uskuteční.

Daňové škrty a vlna infrastrukturních výdajů je inflační. I když je hlavním cílem stimulace nabídky ke zrychlení růstu ekonomiky, daňové škrty a vyšší výdaje znamenají rozpočtovou expanzi a nárůst dluhu. Přichází-li to v době, kdy ekonomika již několik let roste a nezaměstnanost je nízká, projeví se to v inflaci a v úrocích.

Trumpovy nápady na omezení mezinárodního obchodu nejsou ve světě žádnou raritou. Na rozdíl od pnutí v Evropské unii ohledně imigrace nebo brexitu mohou ovšem globální příklon k protekcionismu urychlit výrazněji. Protekcionismus je inflační, i když zpomaluje dlouhodobý hospodářský růst. Neznamená to jen přímý vliv, kdy se clo třeba na dováženou televizi projeví v růstu její ceny v obchodě. Je to hlavně omezení možností nahrazovat zboží levnějším z destinací s výrazně nižší cenou práce. Globalizace v posledních desetiletích vedla k poklesu inflačních tlaků v ekonomikách. Příklon k protekcionismu má tedy zásadní vliv na inflační prostředí.

Přijde vyšší inflace?

Expanzivní rozpočtová politika a protekcionismus mají větší potenciál popohnat sazby nahoru než to, jaký má nový americký prezident názor na měnovou politiku Fedu či koho do předsednictva centrální banky jmenuje. I když ani tento vliv nelze u Trumpa vyloučit.

V posledních letech jsme si zvykli na to, že úrokové sazby znají pouze "jižní směr" a že jakékoli výkyvy nahoru jsou jen neškodnými vlnkami. Možná opatření z dílny Donalda Trumpa mají potenciál s těmito pořádky zamíchat. Ignorovat zásadní změnu tržního prostředí se přitom může pořádně nevyplatit.

Americká ekonomikaDluhopisový trhDonald TrumpInflaceMiroslav PlojharPodpora ekonomikyRizikaÚrokové sazbyVolby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika