Burzovní kalendář (24. 4. - 28. 4. 2017)

Na konci dubna bude náladu na Wall Street ovlivňovat hlavně výsledková sezóna, Donald Trump ovšem také přislíbil oznámení dlouho očekávané daňové reformy. Pozornosti trhů neujdou ani první odhad vývoje americké ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí a zasedání ECB. Na pražské burze zahájí výsledkovou sezónu za první kvartál společnosti CME, Unipetrol a O2 Czech Republic.
Ohlédnutí
V týdnu po Velikonocích investoři sledovali data z výsledkové sezóny a také dění ve Francii, kde se v neděli 23. dubna koná první kolo prezidentských voleb. Trh s ropou ovlivňují zprávy o zásobách v USA, OPEC ale v zájmu podpory cen černého zlata zvažuje prodloužení omezení těžby.
První stovku zveřejněných výsledků firem z indexu S&P 500 lze považovat za pozitivní překvapení. "U čtyř pětin společností čistý zisk překonal očekávání, v případě tržeb je podíl překonání odhadů asi 70%. Pozitivní vyznění podporuje to, že čistý zisk firem v průměru meziročně vzrostl o 13 % a tržby o 5 %," uvedl v týdenním shrnutí dění na trzích hlavní akciový analytik J&T Banky Milan Vaníček.
Těsně před volbami hned čtyři kandidáti na post francouzské hlavy státu měli reálnou naději na postup do druhého kola.
Celkově trhy spíše hledaly směr, americké indexy posílily (Dow +0,46 %, S&P 500 +0,85 %, Nasdaq Composite +1,82 %), evropské akcie naopak ztrácely (STOXX Europe 600 -0,65 %).
Domácí index PX zakončil týden silnější o 0,1 %. Vedle Philip Morris ČR (-5,7 %), která se ve čtvrtek poprvé obchodovala bez nároku na dividendu, byla nejvíce ztrátovým titulem týdne Komerční banka (-2,4 %). Nejvíce se naopak dařilo akciím CME (+10,9 %). V jejím případě mohou investoři spekulovat na očekávané výsledky za 1Q2017, které budou zveřejněny ve středu 26. dubna před začátkem obchodování.
Pojišťovna VIG zveřejnila finální čísla za rok 2016, která byla v souladu s předběžnými výsledky zveřejněnými v březnu. Dozorčí rada schválila návrh managementu na vyplacení dividendy 0,8 EUR na akcii (hrubý dividendový výnos 3,6 %). Ukazatel kapitálové vybavenosti (Solvency II) dosáhl 195 %, podobně jako o rok dříve (196 %). "Zveřejněné informace jsme vnímaly neutrálně," poznamenal Vaníček. Titul zakončil týden silnější o 2,3 %.
Investiční společnost Templeton, která zastupuje investory držící 10,5% podíl ve Fortuně, požádala soud o vydání příkazu ohledně plánované akvizice v Rumunsku. Důvodem je nedostatek poskytnutých informací a možný střet zájmů majoritního akcionáře Fortuny, který zároveň prodává zmíněné rumunské firmy. Fortuna zakončila týden silnější o 6,8 %.
Výhled
Závěr dubna bude na trzích pravděpodobně ovlivněn výsledky nedělního prvního kola francouzských prezidentských voleb (především dopad na euro), zasedáním Evropské centrální banky, oznámením daňové reformy v USA a také geopolitickým napětím, které aktuálně vedle Blízkého a Středního východu panuje především v oblasti Korejského poloostrova.
Hned zkraje týdne budeme znát výsledek prvního kola francouzských prezidentských voleb. Rizikem pro trhy a zároveň celkem pravděpodobným výsledkem je postup krajně pravicové Marine Le Penové do druhého kola (7. května). Výsledek nedělních voleb byl ale podle posledních průzkumů otevřený, jako nejvíce rizikový pro euro se jevil postup Le Penové a naopak krajně levicového Jeana-Luca Mélenchona, tedy druhé kolo bez jediného umírněného a proevropského kandidáta (Fillon, Macron).
Ve čtvrtek bude zasedat ECB, od které se nic velkého nečeká. překvapením by bylo, pokud by banka naznačila více o budoucnosti programu odkupů aktiv, nebo dokonce zvyšování úrokových sazeb. "Mario Draghi bude dle našeho názoru nadále odmítat jakékoli spekulace o možné změně měnové politiky," napsal Vaníček.
Černou labutí příštích dnů se může stát dění okolo KLDR. Hovoří se o zvýšené aktivitě armád Číny, Ruska a USA. Investoři také mohou nedostatečně "ocenit" daňovou reformu, kterou "ve středu nebo v dalších dnech" přislíbil oznámit americký prezident Donald Trump. Právě spekulace na snížení daní a s tím související zvýšení zisků amerických firem byly jedním z motorů akciové rally od listopadu do března, zkušení investoři jistě mají na paměti známé úsloví "Buy the Rumor, Sell the News".
"50denní klouzavý průměr, pod kterým index S&P 500 poprvé uzavřel 12. března, se ze supportu změnil v rezistenci. K očekávanému testování hladiny 2 320 ještě nedošlo, důvodem mohla být i páteční expirace měsíčních opčních kontraktů. Graf indexu S&P 500 je měsíc téměř shodný. Prolomení 50denního klouzavého průměru je poměrně negativním signálem, potvrzuje mizející růstový potenciál a malé naděje na brzké testování historických maxim, na která si investoři od listopadu do března celkem zvykli. Pravděpodobnější variantou pro nejbližší období je sestup ceny k supportu okolo 2 300," napsal v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.
"Ani v případě, že by se index vrátil nad 50denní průměr, býci by neměli vyhráno, klesající tendence by stále byla patrná. Psychologicky významný může být také přicházející květen, známé úsloví 'Sell in May and Go Away' bude nepochybně tématem komentářů k aktuálnímu vývoji na trhu. Graf indexu S&P 500 se za poslední týden prakticky nezměnil. Platí klesající trendová čára, benchmark se ale drží v rozmezí 2 300 až 2 400. Od současné hodnoty k 2 300 jde o zhruba 2 % sestup, což není mnoho. Šance na nová historická maxima je asi pro nejbližší dobu minimální, spíše lze čekat začátek volatilnějšího období. Uvidíme, jakou sílu prokáže support na 2 300, do dění na trzích ale může promluvit také geopolitika nebo avizovaný návrh daňové reformy z dílny Donalda Trumpa a jeho administrativy," dodal Košťál.
Výsledková sezóna běží naplno jak v USA, tak v Evropě a Asii. Ve světle makroekonomických a geopolitických rizik ale mohou i případně lepší než očekávané výsledky firem zůstat investory nevyslyšeny.
Pro pražskou burzu bude vedle zahraničních zpráv zásadní začátek výsledkové sezóny za první kvartál. Ve středu před otevřením trhu zveřejní čísla CME. "Očekáváme, že tržby v 1Q2017 vzrostly meziročně o 2 % na 131,5 milionu USD. Relativně pomalý růst tržeb jde na vrub oslabení evropských měn vůči dolaru. I tak by měl zisk EBITDA vzrůst o 9,6 % na 18,8 milionu USD, tedy podobným tempem jako ve 4Q2016. Podstatnější ale podle nás bude výhled managementu na celý letošní rok. Náš odhad je EBITDA 160,4 milionu USD (loni 150 milionů USD). Management nicméně může výhled podmínit vývojem kurzů měn," uvedl Vaníček.
Ve čtvrtek zveřejní čísla Unipetrol. "Čekáme EBITDA 4,1 miliardy Kč (meziročně +630 %). Obrovský nárůst bude způsoben spuštěním dříve odstavené jednotky a dalším pojistným plněním. Možným tržním katalyzátorem by bylo zveřejnění návrhu dividendy za rok 2016. Trh v průměru očekává 9,3 Kč na akcii (hrubý dividendový výnos 3,6 %)," nabídl svůj výhled analytik z J&T Banky.
V pátek pak zveřejní čísla za první čtvrtletí O2 Czech Republic. "Očekáváme zisk EBITDA 2,53 miliardy Kč (+0,9 %). Vzhledem k tomu, že se titul do 5. května obchoduje s nárokem na hrubou dividendu 21 Kč (hrubý dividendový výnos přes 7 %), nedomníváme se, že by samotná čísla mohla způsobit velkou volatilitu ceny akcií O2," doplnil Vaníček.
Z makrodat budou na konci dubna zajímavé mimo jiné pondělní index podnikatelské nálady Ifo v Německu, čtvrteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA a páteční první odhad vývoje americké ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí.
"Francouzská spotřebitelská důvěra by ve světle nejistoty před francouzskými prezidentskými volbami mohla mírně klesnout. Výsledek prvního kola voleb ale nahrává tomu, že by měl být dubnový pokles pouze dočasný," uvedl v pondělí ráno hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
ECB podle něj ponechá na svém čtvrtečním zasedání parametry měnové politiky nezměněné. "Stejně tak by si centrální bankéři měli udržet spíše holubičí rétoriku. Očekáváme opětovné zdůraznění slabšího růstu mezd a tomu odpovídajícího utlumenějšího vývoje jádrové inflace. Nicméně ve světle současných dat by měla být rizika krátkodobého vývoje oproti prognóze vyhodnocena jako proinflační. Nová prognóza bude publikována až na červnovém zasedání. Zdůrazněna zřejmě budou geopolitická rizika," doplnil Vejmělek. "Na tiskové konferenci lze očekávat dotazy na to, jak by mohl vypadat exit z programu kvantitativního uvolňování. Nadále předpokládáme, že program začne být omezován v září letošního roku, ale potrvá do 3Q2018. Oficiálně s ním zatím ECB počítá do konce roku."
Teprve den poté, tedy v pátek, vyjde první, předběžný odhad inflace v eurozóně za duben. Tržní očekávání je směrem k dalšímu nárůstu celkové inflace (na 1,8 % z březnové úrovně 1,5 %) a jádrové inflace (na 1 % z 0,7 %). "I pokud se toto očekávání naplní, jádrová inflace bude stále poměrně nízko na to, aby tlačila ECB k brzkému posunu politiky směrem ke zpřísnění. Celková inflace je výše, v pozadí je však momentální proinflační vývoj kolísavých složek (potraviny, ceny energií). Tomu odpovídá i změna prognózy inflace v letech 2017-2019, kterou ECB provedla mezi prosincem 2016 a březnem 2017 - určité posuny nahoru v bližší budoucnosti, nikoli však na vzdálenějším horizontu," připomněl analytik Michal Skořepa z České spořitelny.
Dubnovou inflaci v eurozóně vytlačí podle Vejmělka výše efekt Velikonoc. Alespoň částečně tak vykompenzuje březnové snížení na 1,5 % meziročně z únorového čtyřletého maxima 2 %. Za zrychlením bude i mírný vzestup cen ropy během dubna, růst cen potravin zřejmě dále zpomalí. "Zatímco celkový meziroční růst cen by se měl ve zbytku roku stabilizovat kolem 1,5 %, jádrová inflace by měla postupně růst na průměrných 1,0 % pro letošek a 1,2 % pro rok 2018," odhadl Vejmělek.
Indikátory důvěry v eurozóně v dubnu zřejmě mírně klesnou. Hlavním důvodem bude pokles průmyslové důvěry z předchozích vysokých hodnot. "Mírné zhoršení čekáme i v sektoru maloobchodu. Naopak určité zlepšení by měla zaznamenat důvěra v sektoru služeb, která se nachází pod dlouhodobým průměrem a má prostor pro zlepšení. Důvěra spotřebitelů podle již publikovaných předběžných dat mírně vzrostla. Celkově by data měla být konzistentní s růstem HDP eurozóny o více než solidních 0,6 % mezikvartálně během 2Q2017. To je více, než kolik činí naše aktuální prognóza (0,5 %)," uvedl ekonom z Komerční banky.
Německá harmonizovaná inflace v březnu dramaticky zpomalila o 0,7 procentního bodu na meziročních 1,5 %. Šlo o efekt Velikonoc. Zatímco v loňském roce byly v březnu, letos až v dubnu. "Duben by tak měl ukázat na opětovné zvýšení cenové dynamiky, a to na 1,8 %. Velikonoční efekt se projevil zejména v cenách služeb. Jejich dubnový růst by měl být hlavním tahounem jádrové inflace," předpokládá Vejmělek.
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA budou ovlivněny pokračujícími vysokými objednávkami letadel od firmy Boeing. Jen za březen firma oznámila nové objednávky 147 letadel. "Oproti konsenzu tak očekáváme zlepšení dynamiky ve srovnání s přechozím měsícem. Nicméně po očištění o sektor dopravy výsledky příliš povzbudivé nebudou," napsal ekonom z KB.
Americká ekonomika v průběhu prvních tří měsíců letošního roku nejen podle ekonoma z KB ztratila na dynamice. "Věříme, že pouze dočasně. Po 2,1 % mezikvartálního anualizovaného růstu ve 4Q2016 očekáváme za 1Q2017 růst o 1,4 %. Slabá data za první kvartál bývají ale často následně revidována výše. Za číslem bude zejména nevýrazná spotřeba (+0,8 %). Aktuální růst zaměstnanosti a vysoká spotřebitelská důvěra jsou ale příslibem zotavení spotřeby domácností v dalších měsících. Investice v podnikatelském sektoru i bytová výstavba zůstávají solidní. Vyšší dynamika zahraničního obchodu na exportní i importní straně by čisté exporty ve výsledku neměla zásadněji ovlivnit. I když tedy slabé číslo může vyvolat otázky, zda je ohroženo zvyšování dolarových sazeb, podle nás není. Další zvýšení základní sazby Fedu podle nás přijde již v červnu," uzavřel Jan Vejmělek svůj týdenní výhled.
Aktuality
