US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB+0,10 %
Erste-0,87 %

Co musíte ráno vědět (24. dubna 2017)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak dopadlo první kolo prezidentských voleb ve Francii a na co teď také mají čas v Jižní Koreji? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Redakce IW
Redakce IW
24. 4. 2017 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek mírně zlevnily, za celý týden ale skončily všechny tři hlavní indexy v plusu

Americké akcie v závěru týdne mírně oslabily, jejich širší index S&P 500 ale zaznamenal první týdenní růst za tři týdny. Investoři byli opatrní před nedělním prvním kolem francouzských prezidentských voleb. Index Dow v pátek klesl o 0,15 % na 20 547,76 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,3 % na 2 348,69 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite sestoupil ze čtvrtečního zavíracího maxima o 0,11 % na 5 910,52 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,39 % na 14,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,241 %. Nejvýrazněji klesly finanční sektor, odvětví zdravotní péče a energetický sektor, v plusu skončily průmyslový sektor a odvětví veřejných služeb. Za celý týden index Dow získal 0,46 %, S&P 500 přidal 0,85 % a Nasdaq Composite posílil o 1,82 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 vykresluje trojúhelník, ze kterého bude muset ven

Týden na trzích podle burzovních grafů: Index S&P 500 vykresluje trojúhelník, ze kterého bude muset ven

2. Evropské burzy se v poslední seanci před prvním kolem francouzských voleb na směru neshodly

Evropské akciové trhy v pátek uzavřely smíšeně, za celý týden pak o více než 0,6 % klesly. Pozornost trhů se soustředila na dění ve Francii, kde ve čtvrtek večer 39letý střelec zabil policistu a další dva zranil. Politologové se shodli, že útok mohl ovlivnit první kolo francouzských prezidentských voleb. Regionální index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 0,02 % na 378,12 bodu, za celý týden však 0,65 % odepsal. Britský FTSE 100 přišel o 0,06 % na 7 114,55 bodu (za celý týden -2,84 %), francouzský CAC 40 odevzdal 0,37 % na 5 059,20 bodu (za celý týden -0,08 %) a německý DAX si připsal 0,18 % na 12 048,57 bodu (za celý týden -0,5 %). V pátek se dařilo zejména sektoru základních materiálů, který těžil z pozitivních hospodářských výsledků některých firem z tohoto odvětví. Zdražily také akcie evropských bank, kterým pomohlo nařízení Donalda Trumpa, aby se americké ministerstvo financí zaměřilo na snížení daňové zátěže a zrevidovalo pokrizové reformy týkající se bank a pojišťoven.

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

EUR/USD, ropa, zlato: Co naznačuje technická analýza?

3. Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,1 %

Pražská burza v páteční seanci navázala na čtvrteční zisk, index PX stoupl o 0,27 % na 977,87 bodu. Výrazně zdražily akcie mediální společnosti CME, nedařilo se naopak Monetě Money Bank a petrochemickému holdingu Unipetrol. Objem obchodů byl s 562 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pátek akcie Komerční banky, které si připsaly 0,34 %. Zdražily i další finanční tituly s výjimkou Monety Money Bank, která klesla o 0,88 %. V červených číslech uzavřel také petrochemický holding Unipetrol (-1,32 %). Nejvyšší procentuální zisk zaznamenala mediální společnost CME, jež zpevnila o 3,35 %. Spokojení byli také akcionáři Fortuny (+2,96 %), Kofoly ČeskoSlovensko (+0,88 %), O2 Czech Republic (+0,61 %), Philip Morris ČR (+0,78 %) a Stock Spirits (+1,72 %). Analytik z České spořitelny Petr Bártek upozornil na to, že v pátek oficiálně začal odkup akcií Fortuny ze strany Penty, která je většinovým vlastníkem sázkařské společnosti. Nabízená cena je však hluboko pod aktuální cenou na burze. Za celý týden akcie na pražské burze posílily podle indexu PX o 0,1 %.

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

V úvodu týdne udou trhy vstřebávat především první kolo francouzských prezidentských voleb. Reakce trhu po oznámení předběžných odhadů po uzavření volebních místností ukazovala na posílení eura vůči dolaru. Během dne zaujme investory dále index podnikatelské nálady v Německu Ifo, zveřejněna bude úroveň zadlužení zemí eurozóny ke konci roku 2016, v USA pak vyjdou například index aktivity chicagského Fedu nebo obdobný průmyslový index od pobočky Fedu v Dallasu. Hospodářské výsledky za první kvartál během dne zveřejní například Halliburton, Kimberly-Clark, Alcoa, Whirlpool nebo Philips. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. dubna

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. dubna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Francouzské prezidentské volby

První kolo prezidentských voleb ve Francii sledujeme ŽIVĚ.

Analytici: Dopady prvního kola francouzských prezidentských voleb na korunu budou omezené

Analytici: Dopady prvního kola francouzských prezidentských voleb na korunu budou omezené

Euro na úvod asijského obchodování prudce roste v reakci na Macronův úspěch ve francouzských volbách

Euro na úvod asijského obchodování prudce roste v reakci na Macronův úspěch ve francouzských volbách

6. MMF nepotvrdil závazek vzdorovat všem formám protekcionismu

Členské země Mezinárodního měnového fondu v sobotu slíbily, že budou usilovat o snížení ekonomických nerovnováh ve světě. Jejich prohlášení nicméně neobsahuje dřívější závazek, že budou vzdorovat všem formám protekcionismu.

7. Výbor OPEC podpořil prodloužení dohody o nižší těžbě

Společný technický výbor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několika nečlenských zemí v pátek doporučil prodloužit dohodu o omezení produkce černého zlata i na druhé pololetí tohoto roku. Agentuře Reuters to řekly informované zdroje. Loňská dohoda, která od ledna stanovuje cíl snížit v prvním pololetí těžbu o celkem 1,8 milionu barelů denně, měla odstranit přebytek světových zásob ropy, který tlačí dolů ceny suroviny.

8. Evidence tržeb má v letech 2017 a 2018 přinést navíc 23 miliard korun

Elektronická evidence tržeb (EET), která byla spuštěna od loňského prosince, by měla letos a příští rok přinést do státní kasy v úhrnu navíc 22,6 miliardy Kč. V roce 2019, tedy po náběhu všech fází EET, by to mělo být dalších 1,8 miliardy korun. Vyplývá to z aktualizované verze Konvergenčního programu, kterou má k dispozici ČTK.

9. Vláda USA vyzvala Německo ke snížení obchodního přebytku

Americký ministr financí Steven Mnuchin v sobotu na jarním zasedání Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu vyzval Německo ke snížení jeho obchodního přebytku.

10. Schäuble: Musíme zmenšit propast mezi bohatými a chudými zeměmi

Propast mezi bohatými a chudými zeměmi se musí zmenšit, jinak nelze dlouhodobě zajistit světovou bezpečnost. Ve Washingtonu to v sobotu prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Německo se zaměřuje na pomoc Africe ve svém předsednictví ve skupině velkých ekonomik G20.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jihokorejci testují fungování společnosti bez mincí

Jižní Korea by se ráda v brzké době obešla bez používání kovových mincí. V týdnu byl v zemi zahájen projekt, který má fungování nákupů bez mincí otestovat. Obchody, které se do iniciativy zapojily, nepřijímají od zákazníků drobné, ale částku jim místo toho převedou na některou z předplacených karet, například na kartu užívanou v MHD.

Jihokorejská centrální banka již dříve uvedla, že by postupně chtěla změnit Jižní Koreu v plně bezhotovostní společnost. Prvním krokem bude zbavit se kovových mincí. Předpokládá se, že se to podaří do roku 2020. Jihokorejské mince mají nízké hodnoty, od 10 wonů (0,22 Kč) po 500 wonů (11 Kč).

Představitelé jihokorejských bank uvedli, že pokud bude testovací projekt úspěšný, umožní převádět nevyplacenou částku v mincích na bankovní účty. Možné by to mělo být již do konce příštího roku.

Deník Korea Herald napsal, že téměř dvě třetiny lidí v průzkumu jihokorejské centrální banky uvedly, že s sebou již mince vůbec nenosí. Polovina respondentů pak podpořila plán na zrušení mincí.

Jedním z hlavních důvodů zrušení mincí - kromě pohodlnějších nákupů pro veřejnost - je cena jejich výroby. Podle jihokorejské centrální banky země v roce 2016 utratila za výrobu mincí 53,7 miliardy wonů (1,18 miliardy Kč).

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár