US MARKETOtevírá za: 8 h 48 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

ECB, inflace a dolar za babku

Na tiskové konferenci po jediném prázdninovém zasedání Evropské centrální banky Mario Draghi vypouštěl holubici za holubicí a také přiznal, že se silným eurem – na rozdíl od všech, kdo se chystají do dolarových destinací – spokojený tak docela není. Evropská měna navzdory tomu posílila a vystoupala až na dohled 1,17 EUR/USD. To bylo nejvýše od ledna 2015, pro ECB to ale není pozitivní zpráva.

Ačkoli to s vlivem měny na inflaci není ve skutečnosti tak žhavé (stačí se podívat, o kolik se zvedla evropská inflace po čtvrtinovém propadu eura vůči dolaru v letech 2014 a 2015 nebo ta česká po umělém oslabení koruny v roce 2013), ECB, podobně jako ČNB, žije v zajetí modelů, ve kterých prostě na procentních pohybech kurzu měn záleží. A tak je jasné, že se Draghi a spol. nesnaží přilévat oleje do ohně.

Draghi tak po zasedání sice řekl, že konečně po dlouhé době zažíváme robustní oživení a že musíme pouze vyčkat na to, až se směrem k cíli ECB pohnou ceny a mzdy, to ale bylo z jestřábí strany vše. Poté totiž zopakoval, že se nijak nezlepšil inflační výhled, že inflace nemá žádný trend a že není tam, kde by ji ECB chtěla mít a kde by být měla. Že si dokonce ani není jistý, zda se vůbec inflace v dohledné době vyšplhá na cíl centrální banky.

Zopakoval také, že je nadále potřeba tří pé (prudence, persistence a patience), tedy uvážlivosti, vytrvalosti a trpělivosti, a samozřejmě nevynechal zmínku o tom, že odkupy aktiv mohou být i navýšeny a že žádné datum ukončení programu kvantitativního uvolňování (QE) stanoveno nebylo a nebude.

Trhy ale slyšely jediné – na podzim, na podzim, na podzim. Draghi totiž mezi řečí zmínil, že o dalším osudu programu QE bude ECB diskutovat na podzim, což si trhy vyložily jako příslib toho, že v té době bude ohlášen plán ukončování programu.

Podle mě ale trhy podceňují možnost, že inflace zůstane dlouho tak nízká, že ECB s odkupy aktiv jen tak neskončí. Stačí se přitom podívat na to, jak se vyvíjí inflace v USA, kde je trh práce v nejlepší kondici za 20-30 let, a kde tedy podle konvenční logiky (Phillipsova křivka) měla inflace dávno akcelerovat. Opak je pravdou.

Měnový pár EUR/USD se tak podle mě pomalu blíží k letošnímu stropu. Čím blíže 1,20 dolaru za jedno euro, tím větší riziko výraznější korekce.

A vzhledem k tomu, že česká koruna atakuje hranici 26 korun za euro, s nákupem dolarů na letošní rok (v korunách nejlevnějších od Vánoc 2014) bych neotálel.

Centrální bankyECBEUR/CZKEUR/USDForex (FX)InflaceMartin LobotkaUSD/CZK
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa