US MARKETOtevírá za: 6 h 30 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Daňové přiznání za rok 2011: Co letos všechno obnáší?

Termín pro podání daňového přiznání k dani z příjmu za rok 2011 se blíží. Jak se nejlépe připravit, aby vše proběhlo v poklidu? Je lepší spěchat, nebo se vyplatí počkat na konec března? A co si můžete odečíst od základu daně?

Vyplňování daňového přiznání je noční můrou snad většiny daňových poplatníků. Tedy zejména těch, kteří nevyužívají služeb daňového poradce. V každém případě se vyplácí připravit se včas – se samotným podáním spěchat nemusíte. Letos je termín až do 2. dubna 2012. Pokud se navíc zpozdíte o méně než 5 dní, nečeká vás žádná sankce. Při delším prodlení zaplatíte navíc minimálně 500 Kč (při vyšší sazbě či delší prodlevě 0,05 % z objemu vypočtených daní, maximálně 5 % z objemu daňové povinnosti).

Termín pro samotné zaplacení daňového nedoplatku je shodný s termínem zaplacení daní. I zde hrozí další sankce v případě zpoždění – konkrétně 14,75 % ročního úroku z dlužné částky. Pokud je ovšem roční sankce nižší než 200 Kč, finanční úřad ji nevyměří.

Co si připravit k daňovému přiznání?

Před samotným vyplňováním daňového přiznání je nezbytné shromáždit si veškeré podklady. A těch nemusí být málo.

Příjmy a výdaje

Kdo byl zaměstnaný, a zároveň má povinnost (podnikal při zaměstnání, měl jiné příjmy, například z pronájmu, či pracoval u dvou zaměstnavatelů současně, nebo u některého zaměstnavatele nepodepsal prohlášení k dani), nebo chce podávat daňové přiznání (kupříkladu nepožádá o vyúčtování daně svého zaměstnavatele do 15. února, a přesto chce uplatnit odečitatelné položky), měl by mít k dispozici přehled o příjmu, zaplacené dani a sociálním a zdravotním pojištění od všech zaměstnavatelů.

Podnikatel (či obecně osoba samostatně výdělečně činná) by si měl utřídit příjmy a výdaje (nevyužívá-li možnost uplatnění výdajů procentem z příjmů) či připravit účetní závěrku.

Pronajímatel by měl s příjmy z pronájmu naložit obdobně jako podnikatel – v tomto případě se však díky odpisům zpravidla vyplácí evidovat i výdaje a nevyužívat 30% paušál.

Investor, který prodával bez dodržení 6měsíčního časového testu, by si měl utřídit své obchody a zjistit, které z nich podléhají dani, a které nikoli.

Zvyšování DPH: Vydá se Česká republika maďarskou cestou?

Pozor! Úroky z úvěrů na nákup akcií nejsou daňově účinným výdajem.

Obdobně je nezbytné naložit i s ostatními příjmy a výdaji, například při prodeji nemovitosti, který není osvobozen od daně z příjmů (obecně do 5 let od nákupu či do 2 let u nemovitosti k vlastnímu bydlení), automobilu či lodě (do 1 roku) a podobně.

Nezdanitelná část základu daně

Od základu daně z příjmů lze odečíst poměrně hodně položek. Mimo jiné i proto je český daňový systém poměrně komplikovaný. Pro každou odečitatelnou položku je navíc potřeba splnit několik podmínek a vždy mít po ruce příslušný doklad prokazující oprávněnost jejího uplatnění.

Veškeré dary poskytnuté na veřejně prospěšné činnosti vyjmenované v zákoně (například na kulturu, školství, zdravotnictví, ochranu přírody a podobně), dary církvím a organizačním složkám státu, jakož i politickým stranám, lze odečíst od základu daně. Podmínkou je, že hodnota daru přesáhne 2 % vyměřovacího základu pro výpočet daně z příjmů, nebo činí alespoň 1 000 Kč. Odečíst lze maximálně 10 % vyměřovacího základu. Pokud byl někdo štědřejší a daroval více, ve výpočtu daní se mu to neprojeví. Jako dar se počítá i dárcovství krve, které je oceněno 2 000 Kč za jednotlivý odběr.

Úroky z úvěru na bydlení jsou v posledních měsících hojně diskutovaným tématem. V rámci daňového přiznání za rok 2011 je lze uplatnit ještě v nezměněné podobě – tedy úroky z hypotéky, z úvěrů ze stavebního spoření a z úvěrů poskytnutých v souvislosti s nimi (například předhypotéční úvěr) lze odečíst od základu daně v celkové výši 300 tisíc Kč za domácnost.

Aktuálně se však připravuje snížení maximální částky, přičemž se diskutuje o limitu 80 tisíc Kč či 100 tisíc Kč na domácnost. Podmínkou uplatnění úroků je, že byl úvěr poskytnut na zákonem vymezené účely (například koupě, výstavba či rekonstrukce) nemovitosti určené k vlastnímu bydlení nebo bydlení rodičů, prarodičů či potomků.

Zaplacené platby na penzijní připojištění lze odečíst do výše 12 tisíc Kč za rok, ovšem po odečtení 6 tisíc Kč. Nejvyšší odpočet tak může mít člověk, který si na penzijní připojištění spořil 1 500 Kč měsíčně. Ale pozor! Pokud daňový poplatník platil měsíčně méně než 500 Kč, získal sice nižší než maximální státní příspěvek (150 Kč/měsíc), ale i když poté pošle mimořádnou platbu, bude muset od zaplacené částky odečíst 6 tisíc Kč.

Tip: Pokud chcete efektivně využívat daňové úlevy penzijního připojištění, vkládejte do penzijního fondu alespoň 500 Kč měsíčně. Získáte tím maximální státní příspěvek a veškeré další platby budete moci odečíst od základu daně (až do výše 12 tisíc Kč).

Kompletní článek najdete na serveru Investujeme.cz

Česká republikaDaněZaměstnání
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa