US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,80 %
NASDAQ-0,58 %
S&P 500-0,09 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co musíte ráno vědět (8. července)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, kdo by mohl být novým generálním ředitelem Mezinárodního měnového fondu a jak se jedna bývalá basketbalová hvězda stará o to, aby jí nedošly peníze? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Redakce IW
Redakce IW
8. 7. 2019 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu ale všechny tři hlavní indexy stouply

Akcie ve Spojených státech v pátek zlevnily. Reagovaly tak na nečekaně silnou zprávu o vývoji nezaměstnanosti v USA za červen, která přiměla investory přehodnotit názor na další postup americké centrální banky. Objem obchodování byl nízký, trhy v USA byly ve čtvrtek kvůli svátku zavřené. Index Dow odepsal 0,16 % na 26 922,12 bodu (týden: +1,21 %), širší benchmark S&P 500 klesl o 0,18 % na 2 990,41 bodu (týden: +1,65 %) a index Nasdaq Composite oslabil o 0,1 % na 8 161,79 bodu (týden: +1,94 %). Index volatility VIX vzrostl o 5,65 % na 13,28 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o devět bazických bodů na 2,04 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie posouvají rekordy

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie posouvají rekordy

Co Twitter dal: Trhy naruby

Co Twitter dal: Trhy naruby

S&P 500: Tyto akcie čelí největšímu tlaku spekulantů

S&P 500: Tyto akcie čelí největšímu tlaku spekulantů

Americké akcie na rekordech? Ano, ale na oslavy je brzy!

Americké akcie na rekordech? Ano, ale na oslavy je brzy!

2. Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden ale zdražily o více než procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v mínusu, když byly pod tlakem nečekaně silných dat z amerického trhu práce, která ztlumila naděje investorů stran červencového snížení sazeb ze strany Fedu. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,72 % na 390,11 bodu, za celý týden však zpevnil o 1,36 %. Britský FTSE 100 klesl o 0,66 % na 7 553,14 bodu (týden: +1,72 %), francouzský CAC 40 odepsal 0,48 % na 5 593,72 bodu (týden: +0,99 %) a německý DAX se snížil o 0,49 % na 12 568,53 bodu (týden: +1,37 %).

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2019

Erste: Ekonomický a tržní výhled na třetí kvartál 2019

3. Očekávané události

Týden otevřou japonská a německá obchodní bilance, německá průmyslová výroba, index investorské důvěry v eurozóně a statistika spotřebitelských úvěrů v USA. V Česku budou oznámeny obchodní bilance a průmyslová a stavební výroba, vláda by pak měla mimo jiné projednat možnosti dostavby jaderných zdrojů. Hospodářské výsledky oznámí například Sodexo. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. července

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Deutsche Bank představila restrukturalizační plán, plánuje se zbavit globálního obchodování s akciemi

Největší německá banka Deutsche Bank představila svůj restrukturalizační plán, který má pomoci zlepšit její hospodářské výsledky a cenu akcií. Kvůli restrukturalizaci mají bance vzniknout do roku 2022 mimořádné náklady 7,4 miliardy eur a ve druhém čtvrtletí vykáže čistou ztrátu 2,8 miliardy eur. O práci by mohlo přijít kolem 17 500 zaměstnanců. Oznámená restrukturalizace Deutsche Bank patří mezi největší v bankovním sektoru od finanční krize.

5. EU chce doporučit do čela MMF guvernéra britské centrální banky

Zástupci zemí Evropské unie jednají o možnosti, že by se novým šéfem Mezinárodního měnového fondu mohl stát guvernér britské centrální banky Mark Carney. Ten se narodil v Kanadě, má však také britský a irský pas, takže jeho výběr by technicky splnil sedm desetiletí trvající praktiku, podle které MMF vede Evropan a Světovou banku Američan. S odvoláním na informovaný zdroj to uvedla agentura Bloomberg.

6. Americká ekonomika v červnu vytvořila 224 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti se zvýšila na 3,7 %

Ve Spojených státech v červnu mimo zemědělství vzniklo asi 224 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 160 tisíc míst po 72 tisících v květnu (revidováno ze 75 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila z 49letého minima 3,6 % na 3,7 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v červnu zůstal na úrovni 3,1 %.

7. Provozní zisk Samsungu ve čtvrtletí předběžně klesl o 56 %

Jihokorejská společnost Samsung Electronics čeká výrazný pokles zisku. Výrobce mobilních telefonů a další elektroniky v pátek uvedl, že mu provozní zisk ve druhém čtvrtletí podle předběžných údajů meziročně klesl o 56 % na 6,5 bilionu wonů. Hlavním důvodem je slabý trh s čipy i potíže na trhu smartphonů, což Samsung dává do souvislosti mimo jiné s obchodní válkou mezi USA a Čínou.

8. Turecký prezident odvolal šéfa centrální banky

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan odvolal šéfa turecké centrální banky Murata Çetinkayu. Oficiální důvod nebyl zveřejněn. Agentura Reuters upozornila, že mezi oběma muži panují velké rozdíly v názoru na načasování snížení úrokových sazeb, které mají pomoci oživit ekonomiku zasaženou recesí. Ve funkci Çetinkayu nahradí jeho současný zástupce Murat Uysal.

9. Írán bude obohacovat uran více, než mu dovoluje dohoda

Írán v neděli oznámil, že odstupuje od další části mezinárodní smlouvy o jeho jaderném programu z roku 2015 a že během "několika hodin" začne obohacovat uran nad dohodou stanovený limit 3,6 %. Obohacovat jej pro energetické účely hodlá na úroveň, jakou potřebuje. Západní země daly najevo, že je sdělení Teheránu znepokojilo, a vyzvaly ho, aby přestal podnikat kroky, které jsou v rozporu se čtyři roky starou dohodou. V té se Írán zavázal pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. V neděli vypršelo 60denní ultimátum, které dal Írán zbývajícím signatářům smlouvy (Británii, Francii, Německu, Rusku a Číně) na to, aby mu pomohli v době amerických sankcí. Nyní varoval, že pokud jej nadále nepodpoří, bude vždy po 60 dnech odstupovat od dalších závazků.

10. Donald Trump opět kritizoval Fed za přísnou měnovou politiku

Americký prezident Donald Trump o víkendu opět tweetoval kritická vyjádření na adresu Fedu. Právě centrální banka podle něj může za to, že ekonomika USA nevzkvétá za jeho administrativy ještě více.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Jak to dělá Shaq?

Bývalá hvězda NBA Shaquille O'Neal se rozpovídala o tom, jak své sportovní úspěchy a příjmy v celkové výši několika set milionů dolarů nechce jen nechat postupně rozpouštět. Komentuje basketbal v televizi, investuje a své jméno spojuje s řadou značek. Má za sebou i několik hereckých zkušeností, ale to byly vlastně drobné. Dnes se ale Shaqovi určitě hodí, když třeba točí televizní reklamy.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná