Americké akcie v pátek extrémně posílily, Trump vyhlásil stav nouze. Týdenní ztráty jsou ale i tak obrovské

Akcie ve Spojených státech v pátek výrazně zpevnily. V závěru obchodování prudce zpevnily poté, co americký prezident Donald Trump vyhlásil kvůli pandemii koronaviru nouzový stav. Opatření podle něj dává vládě k dispozici až 50 miliard dolarů na boj s nákazou a umožňuje přijímat rychlejší rozhodnutí.
Index Dow v pátek vystřelil výše a přidal 9,36 % na 23 185,62 bodu, S&P 500 si připsal 9,29 % na 2 711,02 bodu a Nasdaq Composite se zvedl o 9,35 % na 7 874,86 bodu. Index volatility VIX klesl o 23,37 % na 57,83 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů stoupl o třináct bazických bodů na 0,98 % (zkraje týdne spadl pod 0,4 %). Ceny ropy stouply o 4 až 6 %, zlato zlevnilo o bezmála 4 % (za týden ztratilo nejvíce od roku 2011) a nejsledovanější kryptoměny pokračovaly v poklesech (bitcoin -7 %).
"Vždy připomínám, že vysoká volatilita znamená výrazné pohyby oběma směry. Po čtvrtečním výplachu nepřekvapuje, že v pátek americké indexy výrazně vzrostly," připomněl Randy Frederick ze společnosti Charles Schwab.
Ve čtvrtek Wall Street zaznamenala kvůli nejistotě ohledně dopadů nákazy koronavirem nejhlubší propad od takzvaného černého pondělí v roce 1987. Celý týden pak začal strmým pondělním poklesem cen akcií a hlavně ropy.
Prezident Donald Trump vyhlásil v pátek kvůli pandemii koronaviru nouzový stav, což akciové trhy v závěru seance podpořilo k rychlejšímu růstu. Opatření dává vládě k dispozici až 50 miliard dolarů na boj s nákazou a umožňuje přijímat rychlejší rozhodnutí. Nákaza se v USA potvrdila u téměř 2 000 lidí, přes 40 jich zemřelo. Později v pátek večer SEČ oznámila demokratka Nancy Pelosiová, šéfka Sněmovny reprezentantů, že s Trumpem došly k dohodě ohledně opatření týkajících se boje s koronavirem.
Vedle toho Trump požádal ministerstvo energetiky, aby nakupovalo ropu do strategických rezerv, což má podpořit americké těžaře v době, kdy Saúdská Arábie a Rusko chtějí zaplavit globální trh novou ropou.
V pátek posilovala drtivá většina titulů. Například společnosti Oracle (+20,43 %) pomohlo čtvrteční oznámení hospodářských výsledků a lepšího výhledu na stávající kvartál, než čekali analytici. Akciím bank (Bank of America +17,80 %, JPMorgan+18,01 %, Citigroup +17,98 %)prospíval růst výnosů amerických vládních dluhopisů.
Index S&P 500 podle agentury Reuters za týden klesl o 8,9 %, Dow o 10,4 % a Nasdaq Composite o 8,2 %. Všechny tři hlavní indexy v týdnu uzavřely více než 20 % pod únorovými historickými maximy, a na Wall Street tak začal medvědí trend.
Na devizových trzích dnes americký dolar výrazně posílil vůči japonskému jenu, který je považován za bezpečnou měnu v nejisté době. Euro vůči dolaru klesalo. Kolem 21.25 SEČ dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupal o 1,1 % na 98,57 bodu. Vzhledem k jenu dolar ve stejnou dobu připisoval 3,6 % na 108,35 JPY. Euro k dolaru odepisovalo 0,9 % na 1,1088 USD. Libra vůči dolaru klesala o 1,9 % na 1,2332 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká centrální banka v pátek zahájila nákupy státních dluhopisů v objemu 37 miliard dolarů, aby do finančního systému napumpovala likviditu. Fed pomoc avizoval již ve čtvrtek, další opatření na podporu ekonomiky zasažené dopady šíření nového koronaviru teprve chystá.
- Výroční setkání společnosti Berkshire Hathaway (v pátek +6,25 %), které je v investorské komunitě hodně sledovanou událostí, se bude podle šéfa společnosti Warren Buffetta konat bez účasti akcionářů. On-line proběhne i každoroční vývojářská konference společnosti Apple (+11,98 %).
- Aerolinky Delta Air Lines (v pátek +13,83 %) na několik dalších měsíců omezují kapacitu letů o bezprecedentních 40 %, ruší lety do Evropy a zavádí další úsporná opatření.
- Pfizer (v pátek +8,96 %) se přidal k postupně rostoucí skupině firem, které zaměstnancům doporučují pracovat z domova, ideálně bez kontaktu se zákazníky a mimo vlastní kanceláře.
- Bill Gates, zakladatel Microsoftu (v pátečním after-marketu -2,6 %), odchází ze správní rady společnosti. Odchází také z rady společnosti Berkshire Hathaway.
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Americká centrální banka v pondělí oznámila navýšení objemu dvoutýdenních termínových repo operací z 20 na 45 miliard dolarů a u overnight operací ze 100 na 150 miliard dolarů. Navýšení by mělo trvat do čtvrtka 12. března.
- Vzhledem k tomu, že akciový index S&P 500 v pondělí těsně po otevření trhu klesl o 7 %, bylo obchodování na burze pozastaveno. Pokud by trh klesl o 13 %, bylo by obchodování pozastaveno na dalších 15 minut. V případě pádu o 20 % bude obchodování na burze zastaveno na celý zbytek dne.
-
Twitter se dohodl s investičními společnostmi Silver Lake a Elliott Management na tom, že získají po jednom křesle v představenstvu firmy, ale že Jack Dorsey zůstane jejím ředitelem.
- Podle Jima Cramera je pád výnosů dluhopisů a cen ropy horší než chaos v letech 2007 až 2009. Jim Cramer v pondělí na CNBC řekl, že kolaps cen ropy a výnosů dluhopisů poslal akciový trh do "neprozkoumaných vod". Smysl podle něj mohou mít nákupy výrazně zlevněných titulů, jako je například Amazon.
- Aerolinky American Airlines a Delta Air Lines omezují domácí i zahraniční lety kvůli poklesu poptávky z důvodu šíření epidemie koronaviru. Omezení počtu letů oznámila i firma Norwegian Air Shuttle.
- Falešné zákaznické účty, které zakládali zaměstnanci banky Wells Fargo, otevírali i pracovníci finančního domu Fifth Third. Zjistil to americký úřad na ochranu spotřebitelských financí CFPB, a banku proto nyní zažaloval. Zaměstnanci byli k praktikám v obou případech nuceni, aby splnili náročné výkonnostní cíle.
- Některé země se rozhodly na šíření nového koronaviru zareagovat návrhem na dodatečný rozpočet. Podporou firem i lidí chtějí bránit negativním dopadům na ekonomiku a povzbudit značně otřesené finanční trhy. Jedny z nejvýraznějších opatření chystají Itálie a Japonsko, ráznou podporu ale slibuje také americký prezident Donald Trump, jehož slova v úterý podpořila akciové trhy v mnoha zemích.
- Donald Trump čelí kvůli šíření koronaviru nejtěžší zkoušce svého prezidentství, napsal v úterý list The Washington Post. Trump je totiž kvůli způsobu, jakým o nákaze informuje, terčem rostoucí kritiky i z vlastních politických řad a musí se vypořádat s klesajícími akciovými trhy, jejichž dobrý stav je jedním z pilířů jeho kampaně za znovuzvolení.
- Podle ekonoma Paula Krugmana očekávají investoři dlouhodobý pokles ekonomiky a recesi. Výnosy amerických vládních dluhopisů podle něj hovoří jasnou řečí.
- Tesla (v úterý +6,14 %) plánuje v Šanghaji rozšířit výrobu baterií, motorů a kontrolních součástek.
- JPMorgan snížila doporučení na akcie Halliburton (v úterý +6,26 %) na "neutral" z "overweight" a cílovou cenu srazila na 14 z 25 USD.
- SunTrust RH snížila cílovou cenu akcií Royal Caribbean Cruises (v úterý +7,04 %) na 102 ze 164 USD.
- SunTrust RH snížila cílovou cenu akcií Booking Holdings (v úterý +2,04 %) na 2 100 z 2 250 USD.
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v únoru meziměsíčně zvýšily o 0,1 %, stejným tempem jako v lednu, ačkoliv analytici očekávali stagnaci. V meziročním srovnání pak ceny vzrostly o 2,3 %. Vyplývá to z údajů amerického ministerstva práce.
- Fed ve středu zvýšil limit pro overnight repo operace pro banky na 175 miliard USD z dosavadních 150 miliard. Centrální banka také prodloužila program dvoutýdenních půjček do 13. dubna (původně měl skončit 12. března). Přidala také tři měsíční 50miliardové programy termínových operací.
- Americký nápojový gigant PepsiCo (ve středu -3,27 %) převezme za 3,85 miliardy dolarů výrobce energetických nápojů Rockstar Energy Beverages. Firma uvedla, že díky převzetí výrazně rozšíří své aktivity na trhu s energetickými nápoji. Na něm v poslední době rychle expanduje její klíčový konkurent, společnost Coca-Cola.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla (ve středu -1,72 %) hledá v centrální části USA místo pro obří továrnu, kde bude vyrábět elektromobilní pickup Cybertruck. Na svém twitterovém účtu to ve středu napsal šéf automobilky Elon Musk.
- Bank of America snížila cílovou cenu akcií Apple (ve středu -3,47 %) na 320 USD z předchozích 350 USD. Důvodem jsou předpokládané nižší zisky z důvodu narušení dodávek komponentů a slabší poptávky.
- Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 7,664 milionu barelů (odhad: +2,266 milionu barelů, předchozí týden: +0,785 milionu barelů).
- WHO označila globální šíření koronaviru za pandemii.
- Po dvou postupných zvýšeních objemu repo operací tento týden (postupně ze 100 miliard až na 175 miliard USD) americká centrální banka zahajuje nejmasivnější podporu trhu od pádu Lehman Brothers. Půjde o jeden bilion dolarů v repo operacích týdně. Navíc začne odkupovat z trhu více typů dluhopisů než dosud, čímž de facto rozšiřuje své dosavadní (ne)QE na klasické kvantitativní uvolňování. Oznámila to pobočka Fedu v New Yorku.
- Finanční trhy očekávaný projev Donalda Trumpa, ve kterém bylo oznámeno mimo jiné právě omezení letecké dopravy od páteční půlnoci, příliš neocenily. Indexy už v předobchodní fázi ztrácely několik procent, za celý den odepsaly desetinu hodnoty.
- CME Group uvedla, že zatím v jejím provozu nebyl zjištěn ani jeden případ nákazy koronavirem. Stane se první burzou v USA, která omezí provoz na obchodním parketu. NYSE také přijímá opatření vedoucí k zamezení šíření infekce, konkrétně odděluje prostory pro tradery a další zaměstnance burzy.
- Výrobní ceny ve Spojených státech v únoru klesly ve srovnání s předchozím měsícem o 0,6 %, což byl nejhlubší propad od ledna 2015. Důvodem byly hlavně nižší náklady na benzín a služby. V lednu naopak ceny o půl procenta vzrostly. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo americké ministerstvo práce.
- Warren Buffett v rozhovoru pro Yahoo! Finance řekl, že i v jeho 89 letech je pro něj současná situace novinkou. Investorům ale doporučuje zůstat v klidu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
Výsledky Dollar General (ve čtvrtek -9,94 %): Zisk na akcii 2,10 USD (odhad: 2,01 USD), tržby také překonaly odhady. Firma zvyšuje kvartální dividendu z 32 na 36 centů na akcii.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
