Americké akcie ve středu klesly, index Dow sestoupil pod psychologickou úroveň 20 000 bodů

Futures na americké akcie ve středu narazily na 5% minusový limit, a obchodování s nimi tak bylo přerušeno. V úvodu seance indexy klesaly o 5-6 %. Investoři vyprodávali portfolia v reakci na další odhady, kolik peněz bude potřeba, aby se ekonomika nezhroutila. Odpoledne se index S&P 500 svezl o 7 %, a obchodování tak bylo na 15 minut přerušeno. Závěr seance ale přinesl mírný odraz a S&P 500 nakonec klesl "jen" o zhruba 5 %.
Index Dow ve středu nakonec klesl o 6,3 % na 19 898,92 bodu, širší S&P 500 se snížil o 5,18 % na 2 398,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite spadl o 4,7 % na 6 989,84 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,71 % na 76,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o téměř 19 bazických bodů na 1,182 %.
Den před prezidentskou inaugurací Donalda Trumpa v lednu 2017 uzavřel index Dow na 19 732,40 bodu. Během středečního obchodování index sestoupil až pod 19 000 bodů, později však velkou část ztrát smazal.
S&P 500 - 18. března 2020, zdroj: Finviz
V indexu S&P 500 ve středu výrazně zdražily akcie technologických firem Akamai Technologies (+9,80 %) a Cisco Systems (+4,56 %). Dařilo se i cenným papírům přepravní společnosti FedEx (+4,97 %) nebo biotechnologického podniku Gilead Sciences (+6,58 %).
"Máme tady bezprecedentní situaci," uvedli ekonomové z Deutsche Bank. Předpověděli také, že globální ekonomika se v prvním pololetí dostane do recese. Zároveň ale předpokládají, že se následně dostaví relativně rychlé oživení.
Dolar se vůči koši měn vyšplhal na tříleté maximum
Americký dolar se ve středu vyšplhal na tříleté maximum vůči koši měn, protože podniky a investoři jej v době obav z koronaviru vnímají jako bezpečné útočiště. Euro kolem 21.30 SEČ vůči dolaru ztrácelo zhruba 0,8 % na 1,091 USD.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval ve stejnou dobu nárůst o 1,3 % na zhruba 100,90 bodu.
V úterý skončily burzovní indexy v plusu poté, co investoři pozitivně přijali odhodlání vlád za každou cenu bojovat s ekonomickými dopady šíření koronaviru. Francouzská vláda v úterý oznámila balík opatření v objemu 45 miliard eur, Španělsko informovalo, že poskytne na boj s dopady koronaviru 200 miliard eur, Spojené království podpoří ekonomiku vládou krytými úvěry v objemu 330 miliard liber a Bílý dům poté odpoledne představil dokonce balík opatření v hodnotě 850 miliard dolarů. Britský ministr financí Rishi Sunak uvedl, že vláda "udělá cokoli, co bude třeba", čímž parafrázoval slavný projev Maria Draghiho z doby dluhové krize v Evropě.
Jistým uklidněním byla pro trhy v úterý i studie americké banky JPMorgan Chase, podle které by epidemie nemoci způsobované koronavirem měla vyvrcholit v Evropě na konci března. V největších zemích Evropské unie - Německu, Francii, Španělsku, Itálii a Velké Británii - by se podle ní počet nakažených mohl zastavit na zhruba 80 000.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech by mohla vystoupit až na 20 %, pokud se nepodaří rychle zorganizovat pomoc ekonomice. Podle zdrojů, na které se odvolává více médií, to v úterý americkým senátorům řekl ministr financí Steven Mnuchin. Tak vysoko nezaměstnanost nebyla od roku 1935, kdy se Spojené státy vzpamatovávaly z velké hospodářské krize. Část analytiků navíc tvrdí, že globální ekonomika už vstoupila do recese.
- Pokud americká ekonomika kvůli koronaviru spadne do recese, což je značně pravděpodobné, mohla by tato recese být dvakrát tak hluboká jako ta vyvolaná finanční krizí z roku 2008. Prohlásila to bývalá ekonomka americké centrální banky Claudia Sahmová. Americké podniky by podle ní mohly potřebovat podporu v objemu minimálně 1,5 bilionu dolarů.
- V USA pravděpodobně začala hospodářská recese. Jeden z indikátorů, který je součástí řídícího algoritmu fondu Quant, ji ohlásil na základě posledních údajů. ČTK to řekl autor algoritmu Pavel Kohout. Technická recese se obvykle definuje jako pokles HDP dvě čtvrtletí po sobě.
- Spojené státy a Kanada uzavřou kvůli pokračující pandemii nového typu koronaviru svou společnou hranici. Omezení se nevztahuje na nutné cesty a nedotkne se obchodu, oznámili ve středu podle agentury Reuters vůdci obou severoamerických zemí, kteří k opatření přistoupili po společné domluvě. Další detaily ohledně opatření by měli lídři obou zemí oznámit později.
- Americký prezident Donald Trump uvede v činnost zvláštní opatření, jež umožňuje úřadům nařídit soukromým společnostem výrobu produktů požadovaných vládou. Podle agentury AP to ve středu oznámil na tiskové konferenci. Uvedl také, že do města New York a na západní pobřeží USA vyslal dvě nemocniční lodě, které mají pomoci při péči o pacienty nakažené novým typem koronaviru.
- Automobilky General Motors (GM), Ford Motor a Fiat Chrysler Automobiles (FCA) hodlají kvůli koronaviru dočasně uzavřít všechny své továrny ve Spojených státech. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvolám na představitele automobilového průmyslu. Firmy GM a Ford již toto rozhodnutí potvrdily.
- Ekonomika Spojených států by kvůli dopadům šíření koronaviru mohla v prvním čtvrtletí klesnout o 4 %, ve druhém o 14 % a za celý rok 2020 by mohla ztratit 1,5 %, odhadují analytici z JPMorgan Chase. Podle agentury Reuters je to zatím jedna z nejhorších prognóz ekonomických následků nemoci COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje.
Výsledková sezóna
- Výsledky General Mills ve 3QFY2020: Upravený zisk na akcii 0,77 USD (odhad: 0,76 USD), tržby 4,18 miliardy USD (odhad: 4,21 miliardy USD).
Průběžné středeční zpravodajství
Středu zahájily americké akcie pod nulou
Ve středu akcie v USA opět nabraly směr dolů. Obchodování s futures bylo po 5% poklesu přerušeno. U burzovně obchodovaných fondů (ETF) tato pojistka neexistuje, takže ty pokračovaly v pádu. Kolem 14.20 ETF, jež kopírují akciové indexy, ztrácely mezi 6 a 7 %. SPDR Dow Jones Industrial Average ETF klesal o 6,54 % a SPDR S&P 500 ETF odepisoval 6,25 %.
V úvodu obchodování na amerických burzách indexy klesaly o 5 až 6 %, Dow ztrácel 5,78 %, S&P 500 se snižoval o 5,49 % a Nasdaq Composite odepisoval 4,64 %.
Investoři se obávají toho, že země výrazně postižené koronavirem budou nuceny udržovat svá restriktivní opatření mnohem déle, než se původně předpokládalo. Může tak docházet ke krachům jak u velkých firem, tak u malých společností, které budou mít velké problémy se zvládnutím výrazného propadu tržeb.
"Hlavní otázky ohledně toho, kdy virus skončí a jak přežijí malé podniky a jejich zaměstnanci, zůstávají nezodpovězeny. Když se nakonec řešení přiblíží, trhy najdou dno," říká James Meyer, hlavní investiční ředitel společnosti Tower Bridge Advisors.
Mnuchin: Pokud nezasáhneme, vystřelí nezaměstnanost na 20 %
Americký ministr financí Steven Mnuchin v úterý americkým senátorům řekl, že pokud se nepodaří rychle zorganizovat pomoc ekonomice, mohla by nezaměstnanost ve Spojených státech vystřelit na 20 %. Tak vysoko přitom nebyla od roku 1935, kdy se Spojené státy vzpamatovávaly z Velké hospodářské krize.
Mnuchin se v úterý setkal s republikánskými senátory, aby je přesvědčil, že je důležité schválit navrhovanou pomoc v objemu jednoho bilionu dolarů. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa chce z tohoto souboru podpůrných opatření část peněz poslat do dvou týdnů přímo lidem, část má podpořit letecké společnosti a další firmy, na které krize kolem pandemie způsobené koronavirem doléhá nejvíce. Mnuchin prý upozornil, že pokud nebude pomoc schválena, hrozí nevratné ekonomické škody. V Senátu má většinu Republikánská strana, tedy Trumpovi lidé. Míra nezaměstnanosti v USA v lednu vzrostla na 3,6 %, zůstala ale blízko minima za téměř 50 let.
Bývalá ekonomka Fedu: Recese vyvolaná koronavirem může být dvakrát tak hluboká jak ta kvůli finanční krizi
Bývalá ekonomka americké centrální banky Claudia Sahmová odhadla, že podniky v USA by mohly potřebovat podporu v objemu minimálně 1,5 bilionu dolarů. Hospodářská recese je podle ní velmi pravděpodobná, navíc by podle ní mohla být dvakrát hlubší než Velká recese, kterou vyvolala finanční krize z roku 2008.
Scott Minerd, investiční šéf ve společnosti Guggenheim Investments, pak odhadl, že by americké firmy mohly potřebovat injekci až dvou bilionů dolarů. Pomoc přitom podle něj budou potřebovat prakticky všichni.
Dow klesl pod 20 000 bodů, S&P 500 narazil na pojistku
Kolem 16.30 se ztráty indexů stále pohybovaly mezi 5,5 a 6,5 %. Index Dow ztrácel 6,1 %, a opět se tak propadl pod psychologickou hranici 20 000 bodů. S&P 500 ztrácel 5,77 % a Nasdaq Composite byl v minusu o 4,65 %.
Krátce před 18.00 SEČ narazil index S&P 500 na hranici poklesu o 7 %, v důsledku čehož bylo na 15 minut přerušeno obchodování. Po restartu se sklouzl ještě níže a kolem 18.35 odepisoval asi 8,5 %. Další 15minutové pozastavení obchodování by přišlo, kdyby index klesl o 13 %. V případě poklesu o 20 % by bylo obchodování zastaveno do konce dne.
S&P 500 - systém pojistek proti propadu trhu, zdroj: CNBC
Šíření koronaviru ve světě
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch, financialjuice.com