Americké akcie ve čtvrtek posílily díky opatřením na pomoc ekonomice

Americké akciové indexy zahájily čtvrteční seanci až zhruba 3 % pod nulou. Po oznámení dalších opatření na podporu ekonomiky ze strany centrálních bank včetně Fedu však všechny ztráty smazaly a vystoupily do kladných čísel, kde se udržely po zbytek dne.
Nouzová opatření světových vlád a centrálních bank na pomoc ekonomice a finančním trhům mají odvrátit hlubokou a dlouho trvající recesi, kterou by mohla vyvolat krize kolem šíření uchanského koronaviru.
Index Dow přidal 0,95 % na 20 087,40 bodu, širší index S&P 500 stoupl o 0,47 % na 2 409,41 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,3 % na 7 150,58 bodu. Zisky ale zdaleka nedokázaly vyrovnat ztráty, které hlavní americké indexy utrpěly za poslední měsíc.
Index volatility VIX ve čtvrtek spadl o 5,82 % na 72 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů Spojených států se snížil o deset bazických bodů na 1,158 %.
Americká centrální banka se dohodla s dalšími devíti zahraničními centrálními bankami na swapových operacích, v jejichž rámci od nich bude přijímat cizí měny a poskytovat za ně dolary. Fed oznámil, že cílem opatření je pomoci uspokojit poptávku po dolarech a zmírnit napětí na finančních trzích, za kterým stojí obavy z ekonomických dopadů koronaviru.
Fed už má trvalé dohody o měnových swapech s pěti jinými centrálními bankami, včetně Evropské centrální banky (ECB). Nové dohody umožní centrálním bankám v Austrálii, Brazílii, Jižní Koreji, Mexiku, Singapuru, Švédsku, Dánsku, Norsku a na Novém Zélandu získat až 450 miliard dolarů.
Z jednotlivých titulů se dařilo především technologickým a energetickým společnostem. Internetový obchod Amazon (+2,78 %) přidal přes 3 % a technologická společnost Microsoft (+1,65 %) přidala více než procento a půl.
Dolar ve čtvrtek zpevňoval
Na devizovém trhu ve čtvrtek zpevňoval dolar. Rostl třetí den za sebou, poptávku po něm vyvolávají stále obavy z dopadů nového koronaviru na ekonomiku.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti dalších světových měn, přidával kolem 21.30 SEČ 1,4 % na 102,58 bodu. Euro k dolaru ve stejnou dobu oslabovalo o 2,1 % na 1,0688 USD. K japonskému jenu dolar přidával 2,3 % na 110,53 JPY. Libra pak k dolaru ztrácela 0,7 % na 1,1528 USD.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Fed rozšiřuje počet centrálních bank, které mohou využívat jeho dolarové swapové linky. Prostřednictvím nich poskytuje dolarovou likviditu svým kolegyním ve vybraných zemích.
- Podle analytiků společnosti TD Securities může cena ropy klesnou pod hladinu 20 dolarů za barel. Hlavními problémy jsou podle nich nevyrovnaná nabídka a poptávka, nedostatečná ochota riskovat, volatilita a nízká likvidita na trhu.
- Mezinárodní ratingová agentura Moody's provádí globální přehodnocení úvěrové spolehlivosti podniků s ohledem na pandemii koronaviru i na prudký pokles cen ropy. První rozsáhlá vlna snížení firemních ratingů by mohla přijít již v příštích dnech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na přední analytičky Moody's.
- Podle konzultační firmy CAPA - Centre for Aviation by mohla do konce května zbankrotovat většina světových aerolinek. A pomoc od státu, kterou například žádají velké americké aerolinky, nebude tak jednoduchá, jak by si firmy přály.
- Provozovatel placené internetové televizi Netflix sníží rychlost a kvalitu přenosu svých videí v zájmu zachování hladkého fungování internetu. Síť je přetížená, protože ji v Evropě více využívají občané nucení svými vládami kvůli epidemii nového koronaviru nechodit do práce a do škol a zůstávat doma. Omezení bude trvat 30 dní, uvedla ve čtvrtek americká společnost, kterou o tento krok požádal evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton, aby se předešlo pádu sítě.
Průběžné čtvrteční zpravodajství
Podporou investorům ve čtvrtek bylo, že centrální banka Spojených států zavádí nová opatření na podporu ekonomiky, která se potýká s problémy kvůli šíření onemocnění způsobeného novým koronavirem. Fed spustil třetí nouzový úvěrový program pro banky, a následoval tak Evropskou centrální banku, která v noci na čtvrtek představila nový program nákupu dluhopisů.
Fed půjčí peníze bankám, které kupují finanční aktiva od fondů peněžního trhu
Nový nástroj Fedu se zaměří na trh s krátkodobými úvěry. Podle prohlášení půjčí peníze bankám, které kupují finanční aktiva od fondů peněžního trhu. Fed doufá, že usnadněním nákupu komerčních cenných papírů, například dluhových úpisů vydávaných velkými firmami a bankami, podpoří poskytování půjček pro firmy. Ty se snaží získat hotovost, protože jim kvůli koronaviru prudce klesly příjmy.
Ve středu se odpoledne index S&P 500 svezl o 7 %, a obchodování tak bylo na 15 minut přerušeno. Závěr seance ovšem přinesl mírný odraz a S&P 500 nakonec klesl "jen" o zhruba 5 %. Index Dow ve středu klesl o 6,3 % a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 4,7 %.
Úvod čtvrteční seance s až 3% ztrátami
Ve 14.45, čtvrt hodiny po začátku řádné čtvrteční seance, index Dow klesal o 2,84 %, širší S&P 500 se snižoval o 2,5 % a index technologického trhu Nasdaq Composite odepisoval 1,19 %.
Fed umožní využívat dolarové swapové linky dalším centrálním bankám, Bank of England snížila sazby
Ve čtvrtek odpoledne Fed oznámil, že rozšiřuje počet centrálních bank, které mohou využívat jeho dolarové swapové linky. Prostřednictvím nich poskytuje dolarovou likviditu svým kolegyním ve vybraných zemích. K tradičním centrálním bankám z Japonska, Velké Británie, Kanady, eurozóny (ECB) a Švýcarska tak přibydou centrální banky v Austrálii, Brazílii, Dánsku, Jižní Koreji, Mexiku, Norsku, na Novém Zélandu, v Singapuru a Švédsku. Fed bude po dobu šesti měsíců poskytovat 60 miliard dolarů všem jmenovaným, kromě Dánska, Norska a Nového Zélandu, kterým poskytne 30 miliard dolarů.
Tržním impulzem bylo i snížení úrokových sazeb Bank of England. Britská centrální banka odpoledne na svém mimořádném zasedání snížila základní úrokovou sazbu z 0,75 % na 0,1 % a rozšířila program nákupu dluhopisů.
Dow se vrátil nad 20 000 bodů
I v reakci na tyto zprávy akcie v zámoří ožily indexy smazaly ztráty a vystoupily nad nulu. V 16.15 SEČ index Dow rostl o 0,34 %, S&P 500 se zvyšoval o 0,33 % a technologický Nasdaq Composite zpevňoval o 2 %.
Dow se dokonce už po 15.00 SEČ na chvíli podíval zpět nad 20 000 bodů. Znovu se mu to podařilo kolem 16.30, kdy spolu s S&P 500 navýšil zisk na asi 2 % a Nasdaq Composite rostl dokonce o téměř 4 %.
O aktuální situaci se na Twitteru rozepsal mimo jiné známý investor Jeffrey Gundlach. Prý uzavřel všechny své krátké pozice, protože zisky z nich byly příliš dobré na to, aby je nevybral. A také kritizuje vládní pomoc zadluženým firmám, které si to nezaslouží.
Pozitivní nálada byla na trhu patrná i odpoledne. Kolem 18.25 index Dow přidával 1,14 %, S&P 500 rostl o 1,15 % a Nasdaq Composite zpevňoval dokonce o 3,25 %.
Šíření koronaviru ve světě
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch, financialjuice.com