Co musíte ráno vědět (18. května)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a na Wall Street, co si šéf Fedu Jerome Powell myslí o ožívání americké ekonomiky a kdo v Británii kvůli koronavirové krizi také natahuje ruku? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v pátek posílily, za celý týden však klesly
Americké akcie v pátek zpevnily. Rostoucí optimismus investorů ohledně obnovování hospodářského života ve Spojených státech totiž převážil nad nepříznivými údaji o dubnovém vývoji americké ekonomiky a obavami z opětovného zhoršení vztahů mezi Washingtonem a Pekingem. Index Dow si připsal 0,25 % na 23 685,42 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,39 % na 2 863,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,79 % na 9 014,56 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,21 % na 31,89 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 0,644 %. Za celý týden index Dow klesl o 2,7 %, S&P 500 ztratil 2,3 % a Nasdaq Composite se snížil o 1,2 %.
2. Evropské akcie v pátek mírně posílily, za celý týden ale výrazně oslabily
Evropské akcie na závěr týdne mírně posílily, pomohly jim zprávy o oživení v Číně a také velmi dobré výsledky amerických trhů ze čtvrtka. Optimismus investorům dodaly i dobré zprávy z Německa, kde se daří udržovat míru přenositelnosti koronaviru na nízké úrovni. Britský index FTSE 100 stoupl o 1,01 % na 5 799,77 bodu, německý DAX se zvýšil o 1,24 % na 10 465,17 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 0,11 % na 4 277,63 a bodu a panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 0,47 % na 328,24 bodu. Za celý týden DAX klesl o 4,03 %, CAC 40 ztratil 6,01 % a FTSE 100 se snížil o 2,29 %.
3. Pražská burza v pátek posílila, za celý týden ale zaznamenala pokles
Pražská burza si v pátek polepšila, index PX stoupl o 0,99 % na 867,44 bodu. K růstu mu pomohly například akcie bank Erste a MONETA. Akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR se propadly o více než desetinu, v jejich případě šlo ovšem o technický faktor (obchodování bez práva na dividendu).
4. Očekávané události
V noci na pondělí na trh Japonsko pošle zprávu o HDP a v Číně vyjde index cen domů. Odpoledne na trh index cen domů od NAHB pošlou také Spojené státy. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě Ryanair Holdings a v Japonsku SoftBank Group nebo Panasonic. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Šéf Fedu: K plnému zotavení ekonomiky bude asi nutná vakcína proti koronaviru
K tomu, aby se americká ekonomika plně zotavila z dopadů pandemie, bude zřejmě nutná vakcína proti koronaviru. V pořadu Face the Nation televizní sítě CBS to v neděli řekl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Je tedy podle něj pravděpodobné, že proces zotavení se protáhne hluboko do příštího roku.
6. USA: Sněmovna reprezentantů schválila tři biliony na podporu ekonomiky
Americká Sněmovna reprezentantů v noci z pátku na sobotu SELČ těsně schválila rekordní balíček na podporu ekonomiky, který dosahuje tří bilionů dolarů. Zákon navržený demokraty nyní poputuje do republikány ovládaného Senátu. Zákonodárci schválili také legislativu potřebnou k zavedení bezprecedentního hlasování na dálku.
7. Bloomberg: Emirates chtějí zrušit 30 % pracovních míst
Společnost Emirates hodlá zrušit až 30 000 pracovních míst. To je asi 30 % současného stavu, informovala v neděli agentura Bloomberg. Jednoho z největších provozovatelů dálkových letů na světě k tomuto rozhodnutí vedou dopady pandemie způsobené koronavirem. Emirates, podobně jako další letecké společnosti, se potýkají s propadem poptávky a musejí výrazně snížit náklady.
8. Americký řetězec J.C. Penney požádal o ochranu před věřiteli
Americký maloobchodní řetězec J.C. Penney požádal o ochranu před věřiteli. Problémy měl dlouho, poslední ránu mu zasadila koronavirová krize. Obchodní síť J.C. Penney prodává už 118 let oblečení, kosmetiku a šperky, má zhruba 850 obchodů a zaměstnává více než 80 000 lidí. Nyní zvažuje, kolik obchodů trvale zavře, v sázce je i prodej celého podniku.
9. Čína vyzvala USA, aby přestaly s omezováním Huawei
Čínské ministerstvo zahraničních věcí v sobotu vyzvalo Spojené státy, aby přestaly s "nerozumným omezováním" Huawei a dalších čínských firem. Čínská vláda je připravena se za jejich práva postavit, uvedl úřad podle tiskových agentur ve svém dnešním sdělení. Peking tak reaguje na páteční oznámení Washingtonu o krocích, které mají ztížit Huawei přístup k dodávkám čipů potřebných při výrobě mobilních telefonů a telekomunikačních zařízení.
10. Fitch zhoršila výhled úvěrového ratingu Francie a Rakouska
Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v pátek zhoršila výhled hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie a Rakouska. V obou případech tento krok zdůvodnila předpokládanými negativními dopady koronavirové krize na vývoj ekonomiky a veřejných financí.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Chudnoucí britští miliardáři žádají o pomoc stát
Nejbohatší Britové přicházejí kvůli koronaviru o miliardy liber. Majetek tisíce nejzámožnějších lidí v zemi v úhrnu klesl poprvé od finanční krize z roku 2009, napsal list The Sunday Times. Někteří majitelé velkých firem si proto zažádali o příspěvek státu na mzdy svých zaměstnanců.
Ze seznamu bohatých, který nedělník sestavuje už 32 let, vyplývá, že pandemie připravila v uplynulých dvou měsících nejbohatší Brity o 54 miliard liber. Ztrátu až 6 miliard liber zakusila více než polovina britských miliardářů.
Z podniků, které zažádaly o pomoc britský stát, aby nemusely propouštět, je i proto pět společností, které vlastní lidé z první desítky nejbohatších. Britská vláda jim stejně jako jiným společnostem přispěje na 80 % mzdy zaměstnanců až od výše 2 500 liber měsíčně.
Mezi žadateli figurují i bratři Hindujové původem z Indie, kteří působí v bankovnictví a dopravě a kteří jsou se svými 16 miliardami liber na druhém místě žebříčku. Loni jej dokonce s majetkem 22 miliard liber vedli. Do programu, který britská vláda spustila v březnu, bratři přihlásili na 360 zaměstnanců své firmy na výrobu autobusů v Optare v hrabství Severní Yorkshire na severu země, uvádí list.
Podle The Sunday Times z programu těžilo od jeho zahájení nejméně 20 britských miliardářů. Transfer prostředků plátců daní ve prospěch nejbohatších, přestože je zamýšlen jako prevence nezaměstnanosti, v zemi budí značné kontroverze, poznamenává list.