Podzimní riziko pro trhy, o kterém se (zatím) tolik nemluví

Jedním z důvodů růstu cen akcií v posledních letech je i takzvaný Trump efekt. Odpůrci amerického prezidenta s tím nemusejí souhlasit, je ale fakt, že současný šéf Bílého domu se profiluje jako podporovatel Wall Street. Byznysu pomohla koneckonců i daňová reforma z dílny jeho administrativy. S blížícím se termínem prezidentských voleb proto začíná nabírat na síle diskuze o možných důsledcích případné Trumpovy porážky.
Předvolební průzkumy z poslední doby ukazují, že se stále více Američanů přiklání na stranu Joea Bidena, který se s největší pravděpodobností stane demokratickým vyzyvatelem Donalda Trumpa. Například podle průzkumu YouGov by Bidena volilo 48 % lidí, zatímco Trumpa 40 %.
Stratég z Goldman Sachs Cole Hunter je přitom přesvědčený, že v případě vítězství Joea Bidena ve volbách by došlo k přepsání Trumpovy daňové reformy, a tedy nastavení "přísnějšího" podnikatelského režimu.
Daňová reforma Trumpovy administrativy bývá označována za největší daňovou úpravu v USA za více než 30 let. Mimo jiné snížila daň z příjmů právnických osob na 21 % z 35 %, jednotlivci si pak díky ní mohou snížit daňový základ o dvojnásobek předchozího stavu. Demokraté reformu kritizují, protože podle nich pomáhá především podnikům a bohatým občanům, Trump ale nesouhlasné názory odmítá a tvrdí, že z daňových úprav těží všichni.
Listopadové volby označil za možný spouštěč propadu na akciových trzích i akciový stratég z Goldman Sachs Peter Oppenheimer. "Demokraté hovoří o možném zvrácení daňové reformy z roku 2017. Pokud by k tomu došlo, revidovala by se očekávání ziskovosti firem," upozorňuje a dodává, že ve hře je i řada dalších opatření, která by Wall Street mohla v případě úspěchu demokratického kandidáta minimálně zbrzdit.
Zdroj: CCN, Business Insider