US MARKETOtevírá za: 15 h 27 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Co dále čekat od české inflace (a na co čeká ČNB)?

Českou inflaci ženou dále vzhůru hlavně oddíly dopravy a energií, když zdražují pohonné hmoty, energie i imputované nájemné. Když k nim připočteme potraviny, podílí se tyto tři oddíly na meziroční míře inflace více než dvěma třetinami. A v příštích měsících tomu nebude jinak.

Jan Bureš
Jan Bureš
16. 3. 2022 | 12:32
Česká ekonomika

Noviny jsou sice v posledních dvou týdnech plné zdražující nafty a benzínu, o dalším růstu inflace ovšem v nejbližších měsících rozhodnou zejména ceny energií a to, jak výrazně se promítnou vyšší ceny z globálních trhů do cen pro spotřebitele. Je to jednak kvůli jejich vyšší váze ve spotřebitelském koši – ceny energií (elektřiny, plynu) tvoří zhruba 8 % indexu, zatímco pohonné hmoty jen okolo 5 % –, jednak se energie do koncových cen pro spotřebitele dostávají se zpožděním s tím, jak jsou energetické společnosti postupně nuceny dokupovat energii pro stávající zákazníky.

Zatímco u čerpacích stanic často cítíme změny cen na globálních trzích prakticky okamžitě (někdy máme dokonce pocit, že s předstihem), u elektřiny a plynu je to naopak. Proto nás pravděpodobně v průběhu března a dubna čeká další "zdražovací" vlna, jejíž velikost bude záviset na míře napětí na globálních trzích.

Klíčové budou zejména termínové kontrakty na energie. Pokud se podíváme na německé ceny elektřiny, roční kontrakty se stále obchodují na více než čtyřnásobných úrovních oproti první polovině roku 2021. Na druhé straně pohonné hmoty sice dále zdražují, ovšem jejich meziroční příspěvky k inflaci (pokud by ceny PHM zůstaly na stávajících úrovních) nebudou narůstat až tak dramaticky jako u energií (příspěvky pohonných hmot k inflaci již byly vysoké v roce 2021 kvůli velice nízké srovnávací základně z roku 2020).

Odhadovaný vývoj spotřebitelských cen podle jednotlivých oddílů

Velký otazník ve světle ruské invaze na Ukrajinu se vnáší také nad cenami potravin. Zejména obilniny vstupující do cen pečiva a cukrovinek (asi 3 % indexu spotřebitelských cen) mohou v případě delšího trvání konfliktu ještě výrazně zdražovat. I proto není vyloučené, že v nejbližších měsících zaznamenáme nárůst míry inflace až nad 14 % a její postupné odeznívání až v druhé polovině roku.

Uvidíme, jak na takovou vlnu zdražování zareagují spotřebitelé. Únorové a zejména březnové maloobchodní tržby budou velice důležité pro Českou národní banku. A vedle nich bude banka nepochybně podrobně sledovat vývoj mezd za první kvartál 2022. Centrální banka očekává, že mzdy v tržních odvětvích porostou na začátku roku tempem přes 9,5 %. Signály z některých průmyslových podniků zatím naznačují citelně pomalejší tempo růstu. To může ve finále znamenat daleko výraznější propad reálných mezd, který by mohl vést domácnosti k věší opatrnosti při nakupování.

Česká ekonomikaČeská republikaČNBInflace
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa