Jak na chudobu? Jedním z klíčů je přátelství!

Narazil jsem na velkou studii, která ukazuje, že klíčem ke snížení chudoby je větší míra přátelství mezi bohatými a chudými.
Socioekonomická situace rodiny, do které se dítě narodí, do značné míry předurčuje, jak takový člověk jednou v dospělosti dopadne. U nás v Česku dokonce (i v důsledku systému vzdělávání) nadprůměrně více. Nová studie došla k tomu, že v oblastech, kde mají chudé děti více přátelských vztahů přesahujících hranice jejich společenské třídy, dosahují tito lidé později v dospělosti významně vyšších příjmů než ti, kteří taková přátelství nemají.
Je to dokonce tak, že míra propojení bohatých a chudých vysvětluje, proč se dětem v dané čtvrti daří v pozdějším životě, lépe než jakýkoli jiný faktor. Konkrétně, pokud by chudé děti vyrůstaly ve čtvrti, kde by 70 % jejich přátel bylo bohatých (což je typická míra u dětí lidí s vyššími příjmy), zvýšilo by to jejich budoucí příjmy v průměru o 20 %. Tato mezitřídní přátelství (ekonomická provázanost) měla silnější vliv než kvalita školy, struktura rodiny, dostupnost zaměstnání nebo rasové složení komunity.
Proč mezitřídní přátelství zvyšuje šance na to, že tito lidé později uniknou chudobě?
- Zvyšuje ambice (děti lépe vědí, co je možné).
- Umožňuje lepší přístup k základním informacím (jak se přihlásit na VŠ, získat finanční pomoc a podobně).
- Podporuje navazování kontaktů (například získání doporučení na stáž).
Autoři říkají, že "ekonomická propojenost je dána kombinací expozice a předpojatosti přátelství". Nelze si získávat přátele, pokud nejste fyzicky přítomní, pokud se nepotkáváte. Každopádně ve více propojené společnosti s neformálními vztahy mezi různými třídami si budou lidé nejen více rozumět a chápat se, jde i i cestu, jak snížit chudobu a zvýšit prosperitu celé společnosti.