Strašák stagflace slábne, k růžovým zítřkům je ale stále daleko

Loňský vývoj mnoha globálně důležitých ekonomik i těch v regionu střední Evropy bylo možné popsat jako stagflační. Byli jsme svědky nezvykle vysoké inflace a slabého růstu ekonomiky, případně jejího poklesu.
V případě Spojených států, Německa či eurozóny jako celku byla loni inflace nejvyšší za zhruba čtyři dekády, v regionu střední a východní Evropy pak byla inflace prakticky nejvyšší od rozpadu východního bloku.
V mnoha zemích byl vzestup inflace výsledkem působení kombinace nákladových a poptávkových faktorů. Ty poptávkové souvisely zejména s obdobím pandemie a tehdejších extrémně uvolněných fiskálních a měnových podmínek. K tomu se přidalo napětí na mnoha trzích práce, zejména v Evropě. Nákladové faktory šly za cenami potravin a energií, a to jak kvůli probíhajícím strukturálním změnám směrem k ekologičtější výrobě energie, tak kvůli válce na Ukrajině.
Výsledkem toho všeho byl utlumený hospodářský vývoj. Na výrobní straně zejména v důsledku potíží v globálních dodavatelských řetězcích, na výdajové straně pak vlivem omezení výdajů domácností na spotřebu. Právě spotřebitelé totiž citlivě vnímají ztrátu kupní síly peněz kvůli vysoké inflaci.
Vše ale nasvědčuje tomu, že je stagflační syndrom na ústupu a letošní rok nakonec bude na globální i lokální úrovni lepší než ten loňský, a to v obou složkách. Již několik měsíců je patrný pokles cen energetických komodit, v mnoha případech na předválečné úrovně, na straně poptávky se pak pomalu začíná projevovat obecně utaženější měnová i fiskální politika. Inflace má na globální úrovni vrchol za sebou. Očekávání letošní míry inflace se v klíčových ekonomikách začínají posouvat níže.
Vyhlídky vývoje ekonomiky se naopak začínají sunout výše. Zdá se, že ve Spojených státech ani v eurozóně nakonec letos recese nebude. A co je podstatné pro náš region, od recese se podle nás vzdaluje i Německo. V případě Česka se zdá, že mělká recese je za námi, když jsme si jí prošli v druhé polovině loňského roku.
Dosud zveřejněné indikátory nálady za únor pro velké světové ekonomiky potvrdily, že nálada domácností a průmyslníků se od minim loňského roku vzdaluje. Z pohledu finančních trhů to znamená, že Fed i ECB budou dále odhodlaně zvyšovat sazby ve snaze stlačit inflaci níže.
Redakčně upraveno. Původní text vyšel 23. února 2023 v deníku E15.