4 důvody, proč potřebujeme pokrok

Proč je důležité si připomínat, jak se svět zlepšuje? Proč zdůrazňovat příběhy pokroku? A proč ukazovat, že třeba hned za humny věci fungují lépe? Abychom měli šanci na lepší budoucnost.
Pokrok je potřeba. A také je potřeba se o něm dozvídat. Lidé potřebují vědět, že dovedou dělat věci lépe, že dovedou řešit zdánlivě neřešitelné problémy. Důvodů pro pokrok a prosperitu je spousta, za všechny ale zmiňme následující:
1. Pokrok je impulzem pro další pozitivní změny
Vidět výsledky své práce nebo zlepšení v tréninku je motivující. Podobné je to s pokrokem.
2. Pokrok připomíná, že jsme již zvládli zdánlivě nedosažitelné
Dramatický pokles dětské úmrtnosti poté, co po celá staletí umírala čtvrtina dětí. Báli jsme se, jak dokážeme uživit jednu nebo dvě miliardy lidí. Vymysleli jsme "zelenou revoluci" a zvládáme uživit osm miliard lidí. Umíme vyrábět levnou energii. V kapse téměř každý nosíme výkonný počítač s přístupem ke znalostem celého světa. Během roku jsme dokázali vyvinout ne jednu, ale několik vakcín proti covidu-19, a tak se nekonala žádná "španělská chřipka 2.0". Naše realita byla pro předchozí generace utopií. Dokázali jsme zdánlivě nemožné věci a dokážeme je znovu.
3. Pokrok je důkazem, že dokážeme měnit svou realitu
A poukazování na úspěchy vytváří tlak na politiky, firmy i jednotlivce, aby dosahovali stejných nebo ještě lepších výsledků, to předsouvám. Často slýcháme, že něco nejde, ale přitom vidíme, že někde jinde to jde. Politici (a nejen oni) pak nemohou jednoduše říci, že to nejde. Nejsnazší pozice lídra je, když se problém zdá být neřešitelný, protože pak od něj (lídra, ne problému) ani žádné řešení nečeká. Ale lidé umí najít příklady toho, že to jde. Dokážeme ukázat, že trh práce, kapitálový trh, energetický trh, sociální systém, zdravotní systém a další mohou fungovat lépe, protože někde jinde zkrátka lépe již fungují.
Lidé někdy chápou takové poukazování jako zradu ("komu tím prospějete?!") nebo jako důvod, proč se shazovat ("u nás to nikdy nepůjde, protože jsme neschopní, jsme Češi, jsme EU, ..."). Ne, nic takového. Jde o odstraňování výmluv. Výmluv, že něco nejde. Jde.
4. Problémy se řeší postupem vpřed, nikoli vzad
Lidé někdy říkají, že se chtějí vrátit do minulosti, kdy byl svět podle nich lepší. Je to nesmysl. Svět nebyl lepší. Je potřeba si připomínat, že minulost byla spojena s utrpením, hladem, těžkou prací, nedostupnou zdravotní a jinou péčí, nejistotou. A minulý svět neuměl uživit osm miliard lidí. Snaha je uživit minulými způsoby by vedla k dramaticky horším dopadům na životní prostředí (George Monbiot to popsal velice dobře).
Nostalgie patří mezi nejmocnější a nejnebezpečnější společenské síly. Běda tomu, kdo se snaží druhého zbavit jeho fantazií o minulosti! Chceme-li však vybudovat udržitelnou budoucnost pro miliardy lidí, potřebujeme řešení zaměřená na budoucnost.