US MARKETOtevírá za: 16 h 57 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Jak výrazně se snížila "růstová schopnost" české ekonomiky?

Česká ekonomika roste pomaleji, než bychom si přáli. Otázkou je, zda to je kvůli dočasně horšímu hospodářskému počasí (cyklické zpomalení), nebo kvůli trvalejšímu zpomalení přirozeného růstu (pomalejší růst potenciálního produktu). A na odpovědi hodně záleží!

Jan Bureš
Jan Bureš
23. 8. 2024 | 12:18
Centrální banky

Pokud by trvale klesaly růstové schopnosti české ekonomiky, znamenalo by to, že si budeme muset zvyknout na relativně nižší tempa hospodářského růstu, při nichž bude Česká národní banka držet relativně vyšší úrokové sazby.

Debatu o možné revizi potenciálního růstu domácí ekonomiky nastartovala ČNB svojí srpnovou prognózou. Podle centrálních bankéřů došlo ke zlomu v růstových možnostech české ekonomiky okolo roku 2016, kdy se vyčerpal růst tažený expanzí exportně zaměřeného průmyslu. Od té doby podle analýz ČNB viditelně zpomaluje trend růstu produktivity.

Proto se ČNB rozhodla v srpnu snížit předpoklad přirozeného tempa růstu ze 3 % na 2,5 % (zatím "pouze" expertně, plná změna v modelovém nastavení proběhne v září). Výsledky jsou ovšem patrné již nyní, nová prognóza totiž implikuje o poznání vyšší trajektorii úrokových sazeb a slabší korunu (dodávám, že i v důsledku dalších faktorů).

ČNB zmírnila tempo uvolňování měnové politiky, základní sazbu snížila o čtvrt procentního bodu na 4,50 %

ČNB zmírnila tempo uvolňování měnové politiky, základní sazbu snížila o čtvrt procentního bodu na 4,50 %

Revize potenciálního růstu v modelech ČNB od roku 2016 nám dává smysl. S její pomocí lze i lépe vysvětlit vysokou inflaci z posledních let, česká ekonomika se jednoduše více "přehřívala" i při nižším hospodářském růstu.

Otázkou je pouze to, zda je revize českého potenciálu níže dostatečná. Odhady jsou nyní velice složité, protože se ještě ani pořádně "neusadil prach" po dvou velkých globálních šocích – pandemii covidu-19 a energetické krizi. Dostupná data na druhou stranu ukazují spíše na výraznější omezení dynamiky produktivity, které se časem bude potkávat se stále menším demografickým příspěvkem. Naše analýzy proto ukazují na větší zpomalení potenciálu, než jaké aktuálně předpokládá ČNB, teoreticky až do blízkosti 2 %.

Pokud by centrální banka sáhla k takto radikálnějšímu kroku, posunulo by to (za jinak nezměněných podmínek) předpokládanou trajektorii sazeb ještě o něco výše. I proto ostatně považujeme současné tržní sázky na snižování sazeb v Česku za příliš "ambiciózní" a krátkodobý konec české výnosové křivky za příliš nízký.

Produktivita v ČR
Viceguvernér ČNB Jan Frait: Koruna je možná trochu slabší, než bych osobně preferoval, je ale relativně stabilní

Viceguvernér ČNB Jan Frait: Koruna je možná trochu slabší, než bych osobně preferoval, je ale relativně stabilní

Centrální bankyČeská ekonomikaČeská republikaČNBHospodářský růstÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa