O čínské hospodářské politice hrubé síly

Musíme opustit představu, že je možné konkurovat čínské státem řízené ekonomice za rovných podmínek. A musíme se postavit realitě takzvané ekonomiky hrubé síly, napsala Liza Tobin ze Special Competitive Studies Project již před téměř dvěma roky. Její slova na aktuálnosti nic neztratila, ba naopak.
Čínská ekonomika hrubé síly vyřazuje konkurenční firmy z podnikání a ničí celá průmyslová odvětví v konkurenčních zemích. Manuál, jak při tom Peking postupuje, je vlastně jednoduchý. Zahrnuje:
- omezení přístupu na trh ve strategických odvětvích,
- masivní dotace, které podporují nadměrnou domácí kapacitu a umožňují čínským firmám zlikvidovat zahraniční konkurenci,
- požadavky na zahraniční firmy, aby výměnou za možnost vstupu na čínský trh převedly know-how o svých technologiích do výroby v Číně,
- ekonomický nátlak,
- krádeže duševního vlastnictví,
- kybernetickou a lidskou špionáž
- nucenou práci.
Jakmile jsou mezinárodní konkurenti čínských národních šampionů buď získáni, nebo eliminováni, nemají obchodní partneři jinou možnost, než se spoléhat na čínské firmy, pokud jde o kritické technologické produkty nebo vstupy.
Zahraniční firmy se někdy podílejí na ekonomických deformacích Pekingu v zájmu vlastního zisku, kvůli neznalosti nebo strachu z odplaty, pokud budou protestovat. Zásadní je, že čínská taktika není jen množinou útoků na jednotlivé aktéry. Spíše vykazuje rysy dlouhodobé strategie Pekingu.
Uveďme příklady. Prvním je společnost Huawei. Státní finanční podpora v odhadovaném objemu 75 miliard USD, omezení přístupu na trh s cílem omezit zahraniční konkurenci na čínském trhu a desetiletí krádeží duševního vlastnictví a vydírání umožnily společnosti podbízet se zákazníkům a konkurentům, stát se předním světovým prodejcem telekomunikačních zařízení a potlačit inovace v globálním odvětví telekomunikačních zařízení.
Méně známý je čínský státní podnik Nuctech. Ten byl založen synem bývalého čínského generálního tajemníka Chu Ťin-tchaa a těší se štědré státní podpoře, chráněnému domácímu trhu a vazbám na čínskou armádu a nejvyšší patra moci čínské komunistické strany. Stal se díky tomu přední světovou společností (z hlediska tržeb) v oblasti skenerů nákladu a vozidel používaných v přístavech a na letištích po celém světě. Díky tomu, že Nuctech cenově "podstřeluje" zahraniční konkurenci (o 30-50 %), získává stále větší podíl na světovém trhu. V Evropské unii získala společnost zakázky ve 26 z 27 členských států, a to včetně citlivých míst, jako jsou hranice NATO s Ruskem nebo největší evropské přístavy.