Nižší sazby vs. vyšší výnosy: Toto jsou tři hlavní atributy nového globálního makroekonomického režimu

Vývoj výnosů amerických vládních dluhopisů se odchyluje od historických trendů, což naznačuje nástup nového globálního makroekonomického režimu. Rostoucí sazby, rekordní zadlužení a geopolitická nejistota přepisují pravidla investování. Jaké důsledky to má pro trhy? A jaká rizika hrozí v nadcházejících měsících?
Vývoj na dlouhém konci výnosové křivky amerických vládních dluhopisů od prvního snížení úrokových sazeb Fedu loni 18. září je poněkud neobvyklý. Zatímco v minulých cyklech snižování sazeb v USA od roku 1984 platilo, že výnos do doby splatnosti amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností měl poměrně silnou tendenci klesat, případně být maximálně stabilní, v současném cyklu uvolňování měnové politiky v Americe jsme svědky opačného vývoje, tedy poměrně výrazného nárůstu výnosů 10letých bondů. Aktuálně jde od 18. září o zhruba 90 bazických bodů.
I proto se zdá, že se trhy nacházejí v novém globálním makroekonomickém režimu. Podle mě má tento režim zejména tři základní atributy:
- Rekordní objem dluhu ve světové ekonomice: Dluh je vyšší než 300 bilionů USD, tedy asi 300 % globálního HDP. Do toho je zahrnutý dluh všech ekonomických aktérů, tedy vlád, firem i domácností.
- Strukturálně vyšší úrokové sazby: Jde o důsledek nadále zvýšené a perzistentní inflace a obecně vyšší celkové makroekonomické volatility.
- Zvýšená geopolitická nejistota: Ještě před několika málo lety nebyli investoři zvyklí na takové množství významných vojenských konfliktů.
Kvůli popsanému novému globálnímu makroekonomickému režimu musejí být podle mě investoři velice flexibilní. Investiční pravidla a poučky, které platily v předchozích tržních cyklech, nemusejí platit v tom současném.
Pokud jde konkrétně o další vývoj výnosů 10letých vládních dluhopisů USA, očekávám, že by tento klíčový globální dluhopisový benchmark mohl v následujících týdnech otestovat hladinu 5 %. Fiskální trajektorie USA je prekérní, rozpočtový deficit dosahuje 7 % HDP, vládní dluh vůči HDP je nad 120 %, úrokové náklady americké vlády dosahují 4 % HDP a ministerstvo financí musí v průběhu letošního roku refinancovat vládní dluhopisy v rekordním objemu 9 bilionu USD.