US MARKETZavírá za: 2 h 47 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Čínské továrny jedou, Amerika staví obchodní hráz. Zaplaví levné zboží Evropu?

Obchod mezi Spojenými státy a Čínou prakticky přestal existovat. Tedy za podmínek, které teď platí. Zboží z Číny putuje do USA se clem 145 % (podle vyjádření z tohoto týdne v některých případech dokonce až 245 %) a opačným směrem je zatíženo poplatkem 125 %. Jenže čínské továrny jedou a to, co se vyrobí, nemůže ve skladech ležet dlouho. Na přetřes se tak dostává nerudovská otázka: Kam s ním?

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
18. 4. 2025 | 7:14
Čína

Čína už dávno není jen výrobcem levných plagiátů západních výrobků. Třeba v automobilovém odvětví si podle expertů tamní firmy v ničem nezadají s těmi největšími a nejzkušenějšími automobilkami z Evropy i Spojených států. Výroba velkého objemu levného zboží ovšem i tak zůstává důležitým pilířem čínské ekonomiky, ať už je řeč o spotřební elektronice, oblečení a módních doplňcích nebo hračkách a nepřeberném množství zboží pro domácnost. Právě velké části této produkce ale dovozní cla zavírají dveře na americký trh.

Společnosti jako Temu, Shein nebo AliExpress nejsou ohledně prodejů dvakrát sdílné, na základě dostupných informací se ale usuzuje, že Shein v roce 2023 do Spojených států zákazníkům poslala zboží za minimálně devět miliard dolarů a Temu a AliExpress vyřídily v roce 2023 objednávky z USA po zhruba deseti miliardách. Jen to je dohromady skoro 30 miliard dolarů. Mezitím se navíc loni globální tržby Temu zhruba zpětinásobily a obrat Shein stoupl o 50 %. Celkově Čína do USA v roce 2023 vyvezla zboží za více než 500 miliard dolarů a loni za zhruba 440 miliard.

USA se zavírají, hurá do Evropy

Teď ale Temu omezuje svoje reklamní kampaně v USA, což může být důkaz toho, že tamnímu trhu příliš nevěří. List The New York Times má jasno - pokud chtějí čínští výrobci rychle kompenzovat předpokládaný propad odbytu ve Spojených státech, jeví se Evropa jako nejjednodušší náhrada. To ale zároveň znamená, že se starý kontinent ocitá v sevření mezi Pekingem a Washingtonem. The New York Times přitom zdůrazňují, že by zaplavení starého kontinentu levným čínským zbožím tvrdě dopadlo na výrobce téměř v celé Evropské unii.

Evropa cítí, že vztahy se Spojenými státy se drolí jak v oblasti bezpečnosti, tak obchodu. Hledá proto nové cesty. A spojence. V obchodu už předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová slíbila "věcnou spolupráci" s Čínou. Zároveň si ale unie uvědomuje, že Čína je coby (potenciální) obchodní partner značně komplikovaná. A tak von der Leyenová varuje před "nepřímými dopady amerických cel" a komise se zavazuje bedlivě sledovat toky čínského zboží.

Nová pracovní skupina EU má monitorovat dovoz do unie kvůli hrozbě takzvaného dumpingu, tedy prodeje (čínského) zboží pod cenou za účelem udržení cash flow. Krátce poté, co Trump představil takzvaná reciproční cla, von der Leyenová prohlásila, že Evropa nemůže absorbovat vznikající nadbytek zboží ve světovém obchodu a nedovolí na svém trhu praktiky dumpingu.

Analýza Mojmíra Hampla: Globalizace, jak ji známe, skončila

Analýza Mojmíra Hampla: Globalizace, jak ji známe, skončila

EU v kleštích zkoumá, co snese

V současnosti se na zásilky do Evropské unie nevztahuje clo, pokud jejich hodnota nepřesáhne 150 eur. To je příznivé právě pro prodejce jako Temu, Shein nebo AliExpress. Vzhledem k cenám jednotlivých položek na těchto tržištích se lze totiž i u větších objednávek clu vyhnout jednoduše rozdělením dodávky do více balíčků.

V roce 2023 bylo do Evropské unie dovezeno asi 4,6 miliardy zásilek s cenou do 150 eur, z toho více než 90 % právě z Číny. Zrušení nebo alespoň úpravu této výjimky nicméně už delší dobu prosazují někteří unijní představitelé a je otázka, jakou roli v této věci sehraje vývoj kolem cel, respektive hledání odbytu pro čínské zboží v náhradě za americký trh.

Experti na otázky mezinárodního obchodu zároveň upozorňují, že obchodní vztahy Evropské unie a Číny jsou zatěžovány skutečností, že čínský trh je pro řadu firem ze starého kontinentu nedostupný kvůli regulatorním překážkám nastaveným Pekingem a také kvůli preferování čínských podniků na úkor zahraničních. I proto loni deficit Evropské unie v obchodní výměně s Čínou přesáhl 300 miliard eur. Obchodní nerovnováha je přitom de facto hlavní důvod, proč Donald Trump oznámil svá "reciproční cla".

"Nejhorším možným scénářem jsou vysoká cla na dovoz evropského zboží do Spojených států a zároveň zaplavení evropského trhu levnými čínskými výrobky," říká Noah Barkin, hlavní poradce analytické společnosti Rhodium Group. "To by pro evropský průmysl, už teď čelící specifickým problémům, byla dvojitá rána."

Další kolo obchodní války? Pravděpodobně EU vs. Čína

Další kolo obchodní války? Pravděpodobně EU vs. Čína

Chtějí USA opravdu omezit rostoucí vliv Číny? Strategie by měla zahrnovat těchto deset bodů

Chtějí USA opravdu omezit rostoucí vliv Číny? Strategie by měla zahrnovat těchto deset bodů

Zdroj: The New York Times, South China Morning Post, Firstpost, blue News

ČínaEkonomické a politické hrozbyEvropaEvropská ekonomikaEvropská unieMaloobchodMezinárodní obchodSpojené státy americké (USA)Světová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa