Spořit, nebo nespořit? Rozpor teorie a praxe

Přivede přílišná spořivost největší evropskou ekonomiku do krize? Pokud uvěříme známému americkému investorovi Georgi Sorosovi (který do povědomí investorů vstoupil na počátku devadesátých let pokořením britské libry), tak je současná německá politika vážným nebezpečím pro budoucí vývoj Evropy.
"Německu nelze zazlívat, že chce mít vyrovnaný rozpočet, ale jako nejsilnější a nejbonitnější země nevědomky vnucuje svoji deflační politiku ostatním zemím eurozóny," napsal Soros pro Financial Times Deutschland.
Především v otázce nastartování hospodářského růstu jsou aktuálně populární dva protichůdné postoje tj. americké a spíše (euro)německé vidění ekonomického světa.
Zde do sebe narážejí dva myšlenkové proudy. První deklaruje omezení dluhů a spořivost, druhý proud kašle na rozpočtové schodky a ve velké míře utrácí "veřejné" peníze, aby co nejrychleji naskočil hospodářský růst. Také poslední setkání G8 se neslo ve znamení těchto dvou rozdílných hospodářských receptů.
Patrně je opět v módě teorie Johna Maynarda Keynese, že pokud se motor hospodářství zadrhává (spotřebitelé a firmy neutrácejí peníze), pak musí zasáhnout stát a postarat se o nezbytné oživení poptávky. Státní injekce (taková je alespoň naděje této teorie) způsobí, že soukromé výdaje rovněž porostou a dojde k nastartování nové konjunktury.
Ale při bližším pohledu na fakta se jen velmi těžko hledají argumenty na podporu spořícího kurzu německé vlády. Na podporu svých dřívějších konjunkturálních programů musí v tomto roce dojít k novému zadlužení ve výši 80 mld. EUR. Myslet alespoň trochu na příští generace, které budou s těmito dluhy bojovat, je nezbytné.
Hospodářské teorie jsou a zůstanou "teoriemi", které z části spočívají na extrémních předpokladech. V praxi však neexistuje žádný "patent" ani správný recept pro každou situaci.
Mnohem známější je jiná Keynesova myšlenka, kterou vyslovil jako svoji kritiku dlouhodobě orientovaným ekonomům: "V dlouhodobém horizontu jsme všichni mrtvi." A přinejmenším o tomto se prozatím nepochybuje.