US MARKETOtevírá za: 9 h 4 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Fed: Přihořívá, přihořívá, ... a zase (skoro) samá voda

Jestli po posledním červencovém týdnu mělo být jasněji v tom, kdy Fed poprvé od roku 2006 zvedne sazby, tak není. Růst HDP byl sice po tradičně slabém prvním čtvrtletí v tom druhém lepší, lehce přes půl procenta mezikvartálního růstu ale nebyla žádná bomba. Kondice trhu práce se nadále zlepšuje a nezaměstnanost je podle oficiálních měřítek poblíž plné zaměstnanosti. Fedu to ale k zvýšení úroků nemusí stačit.

Po svém červencovém zasedání americká centrální banka uvedla, že jí před zvýšením sazeb stačí vidět "nějaké" dodatečné zlepšení na trhu práce a cítit "rozumnou" jistotu, že se inflace ve střednědobém horizontu dostane ke 2 %. První podmínka bude asi splněna celkem lehce, trh práce totiž ono dodatečné zlepšení nejspíše vykáže. Vzhledem k tomu, jak jsou síly v FOMC nyní rozloženy, postačí zřejmě absence negativního překvapení u dat o tvorbě pracovních míst. Ta červencová nezklamala, uvidíme ta srpnová na začátku září.

Ovšem to, zda a kde Fed najde dostatečnou oporu pro svou víru, že inflace skutečně míří ke 2 %, je méně jisté. Tato víra se totiž v zápisu ze zasedání objevila již v prosinci 2014 a od té doby se celková inflace propadla až k nule. Vzhledem k pokračujícímu efektu silného dolaru, který se projevuje v klesajících dovozních cenách, a obnovenému poklesu cen ropy v červenci lze čekat, že tyto faktory budou ceny ovlivňovat i ve druhé polovině roku.

To neuniklo ani Fedu, který v červenci vypustil z prohlášení zmínku o "stabilizovaných cenách" energií a ponechal zmínku o "klesajících cenách neenergetických dovozů", což je jen sofistikovanější způsob vyjádření faktu, že silný dolar snižuje ceny dovážených věcí.

Vedle cen energií dostala rovnice "nízká oficiální nezaměstnanost = brzy rychlá inflace" další trhlinu v podobě dat o mzdách. Čtvrtletní růst celkových mzdových nákladů byl ve 2. čtvrtletí nejslabší od roku 1982, což připomíná, že nízká míra nezaměstnanosti nemusí vždy znamenat z řetězu utrženou inflaci.

Další zasedání FOMC se koná v polovině září, do konce roku jsou následně v plánu ještě dvě. V datech z posledích týdnů najde oporu pro svá tvrzení každý – ten, kdo čeká brzké zvýšení úroků, stejně jako zapřisáhlá holubice. Podobně nejednoznačná je i komunikace Fedu. V nadcházejících týdnech proto očekávejme zvýšenou volatilitu na dluhopisovém i měnovém trhu a výrazně větší citlivost na příchozí data. O zářijovém zvýšení sazeb ještě ani zdaleka není rozhodnuto.

Americká ekonomikaCentrální bankyFedMartin LobotkaÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika