US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,47 %
NASDAQ+0,24 %
S&P 500+0,40 %
ČEZ+0,08 %
KB-0,39 %
Erste+0,05 %

Třikrát o probíhající investiční (r)evoluci

Čína nadále patří mezi nejzajímavější investiční příběhy dneška, pokračující masivní výprodeje na tom nic nemění. Podobně zajímavé jsou i další rozvíjející se trhy, říká manažer akciového fondu ve společnosti Gutmann Christoph Olbrich s tím, že Čínu a spol. si již dnes žádný investor nemůže dovolit ignorovat. Podobně jako technologická revoluce totiž od základu mění zažité pořádky a společně s tím vytvářejí nový investiční (ab)normál.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
17. 9. 2015 | 12:00
Čína

Čínské akcie zažívají volný pád, index Shanghai Composite například od června přišel bezmála o dvě pětiny své hodnoty. Mnozí investoři proto nad zemí draka lámou hůl s poukazem na netransparentnost statistik i na snahy vlády o manipulaci s trhem. Jak to vnímáte vy?

Čína je dobrým příkladem země, u níž je potřeba se dívat za horizont okamžitého dění, vidět skrze clonu okamžitých emocí. Na akciovém trhu sice došlo k výrazné korekci, ale burza představuje jen malou část celé ekonomiky; až tak moc Číňanů na ní neinvestuje. Přitom je to země s rostoucí střední třídou, která se snaží diverzifikovat ekonomiku a modernizovat. Z dlouhodobého pohledu tak Čína vypadá silně, i když jistě zažije období, kdy bude potřeba vypořádat se s dopadem nastartovaných reforem. Navzdory všemu jde v delším výhledu o jeden z nejzajímavějších investičních příběhů. Určitě ale platí, že je nutné být v jejím případě selektivní a opatrný. V Číně a na podobných trzích je stále velice obtížné se pohybovat, na to nesmíme zapomínat.

Navzdory jistým specifikům a výzvám se stále větší množství investorů o rozvíjející se trhy zajímá. Rozvinuté ekonomiky totiž rostou jen dýchavičně, což se podle řady expertů vzhledem k strukturálním problémům, s nimiž se potýkají západní země, hned tak nezmění. Souhlasíte?

Rozvíjející se trhy sledují již v podstatě všichni, i ti, kdo se na ně nespecializují. Já se například soustředím na globální společnosti a dění na rozvíjejících se trzích nesmím opomíjet, protože posilování střední třídy na globálním jihu patří mezi nejvýznamnější pohony růstu celého segmentu. Jde o to, zda se firmám podaří tuto skupinu oslovit, zda zvládnou na rozvíjející se trhy proniknout. Ve chvíli, kdy rozvinuté ekonomiky rostou pomalu – jde o jednu z nejnižších úrovní v historii Evropy a do jisté míry i USA –, je potřeba příležitosti spjaté s růstem rozvíjejících se trhů podchytit. V žádném dlouhodobém výhledu je nelze opomenout. I proto je podstatná zmíněná schopnost dohlédnout za horizont současné volatility, kterou mladé trhy zažívají. Jistě, je s nimi spojena jistá míra rizika, je ale důležité sledovat delší horizont, zejména v případě západních firem, které jsou na těchto trzích aktivní.

Zmínil jste modernizaci čínské ekonomiky, kterou je možné považovat za střípek v mozaice technologické revoluce. Nový hardware a software mění zažité pořádky a dělbu práce v mnoha oblastech i oborech. Kde jako investor čekáte to nejvýznamnější a nejzajímavější?

Technologie, které se v poslední době objevují, skutečně naleptávají mnohé zažité obchodní modely. Často jde o sektory, které s technologickým odvětvím jako takovým nemají na pohled nic společného. Vezměte si takový maloobchod, kde je e-commerce podle mě stále na samém počátku; příkladem je rozvoz potravin do domácností a podobné služby, které se mnohde teprve objevují. Podobně je na tom zdravotnictví, které se vlivem technologií ještě tolik nezměnilo, ale čekají ho velké věci. Čekám například, že nové technologie povedou k výraznému zvýšení efektivity, což v náznacích již vidíme, ale jde opět o pomyslný začátek cesty. Otřes zažije také energetika, kde je uhlí vytlačováno čistšími energetickými zdroji. Tento proces sice není lineární, obrazně řečeno dochází ke skokům kupředu a krokům zpět, ale v dlouhodobém výhledu lze předpokládat, že čisté energetické zdroje budou mít navrch.


Detailní rozbor současného stavu globálního hospodářství doplněnou o analýzu sil a slabin největších a nejdiskutovanějších ekonomik světa nabídne Christoph Olbrich 22. září na Exportním večeru na VŠE v Praze. Detaily a registrace ZDE.

ČínaEmerging marketsRozhovorSvětová ekonomikaTechnologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

S&P 500 na dalším rekordu? Pro české investory trh píše trochu jiný příběh

S&P 500 na dalším rekordu? Pro české investory trh píše trochu jiný příběh

25. 7.-Andrej Rády
Americké akcie