US MARKETOtevírá za: 8 h 18 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Fed: Argumenty pro zvýšení sazeb dorazí z dalekého východu

Tak ani v září ne! Ani rozvíjející se trhy, jejichž centrální bankéři prosili Fed, ať raději sazby zvedne, než aby prodlužoval tržní posedlost prvním zpřísněním měnové politiky, jej k takovému kroku nepřesvědčily. To tak velké překvapení pro trh nebylo, holubičí prohlášení po zasedání a explicitně vyjádřená obava z vývoje v zahraničí ovšem ano.

Většina pozorovatelů totiž čekala, že Fed sice sazby podrží na minimu, ale že to udělá "jestřábím způsobem". Prohlášení však bylo nakloněno spíše k uvolněné měnové politice.

  1. Oproti červenci Fed uznal, že se kromě poptávky domácností zvedla také investiční poptávka. To má dle nás (v době, kdy je inflace dlouhodobě pod cílem banky) spíše negativní inflační implikace, větší kapacity totiž znamenají dlouhodobě menší riziko poptávkové inflace.
  2. Fed přiznal, že "trhem očekávané míry inflace" se snížily a že inflační očekávání odvozená z průzkumů zůstala stabilní. Jinými slovy, trh se vyšší inflace nebojí a neočekává ji.
  3. Fed má evidentně větší obavy o vývoj v zahraničí, než se předpokládalo. Zatímco historicky si Fed mnohem více všímal ekonomiky domácí než té světové, v prohlášení v září zaznělo, že "nedávný globální vývoj může omezit ekonomickou aktivitu a dále snížit tlak na růst inflace". Holubičí obrázek dokreslila Janet Yellenová, když na tiskové konferenci dodala, že vývoj od července ("pokles akciových trhů, obavy z Číny, silnější dolar a roztažení kreditních prémií") již způsobil utažení měnových podmínek a že potřebuje vidět další zlepšení situace na americkém trhu práce, aby se ujistila, že se inflace ve střednědobém horizontu skutečně dostane ke 2 %.

Do konce roku má FOMC v plánu dvě zasedání a pravděpodobnost (která počátkem roku byla skoro 100%), že sazby zvedne ještě letos, je nyní menší než poloviční. Navíc se banka nechala zatlačit do pozice, kdy je rukojmím trhů a zahraničí. Jinými slovy, pokud bude Čína dále zpomalovat (PMI v průmyslu v září klesl předběžně na historické minimum), lze jen těžko čekat, že se letos v USA dočkáme zvýšení úroků. Zejména pokud neporostou mzdy a/nebo jádrová inflace. K růstu sazeb jednou dojde, pro letošní rok jsou ovšem klíče k této více než devět let neotevřené bráně schované daleko na východě.

Americká ekonomikaCentrální bankyFedJanet YellenováMartin LobotkaSvětová ekonomikaÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika