Černé a bílé labutě závěru roku a tři důležité tržní faktory roku 2016

Vývoj na komoditních trzích je výzvou a příležitostí zároveň. Barel ropy za 40 dolarů by mohl způsobit problémy velkým firmám, které by se přelily i na dluhopisové trhy. Stejně tak ale představují nízké ceny černého zlata a dalších komodit zajímavou nástupní stanici. I to by měli mít investoři nyní na paměti, shodují se hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář a analytik z Komerční banky Miroslav Frayer.
Nepříjemná překvapení do konce roku: Co by trhy mohlo vystrašit
Miroslav Frayer: Podle mě bude hodně záležet na Číně. Trhy pozorně sledují tamní statistiky, a pokud přijdou další horší čísla, opět se zvýší obavy nejen o růst HDP Číny, ale celé globální ekonomiky. To by se nepochybně propsalo na akciové, komoditní i další trhy. Stejně tak může ještě nepříjemně překvapit probíhající americká výsledková sezóna, na straně tržeb vidíme spíše zklamání. To by mohlo indikovat, že americké firmy nemají dostatek zakázek a zisk zvyšují jen díky seškrtaným nákladům.
Petr Sklenář: Přidal bych riziko spojené s vývojem v komoditním sektoru, protože cena ropy je meziročně zhruba poloviční. Přitom v energetickém sektoru nedošlo k výraznému škrtání ani pádům firem, žádné velké problémy zatím v odvětví nenastaly. Některé servisní firmy propouštěly, ale to nebyl ten velký třesk, který mnozí čekali. To by se ještě do konce roku mohlo změnit. A byl by to nepříjemný šok, musíme si totiž uvědomit, že zhruba čtvrtinu rizikových dluhopisů vydaných za posledních pět let prodaly právě ropné společnosti.
Příjemná překvapení do konce roku: Proč by trhy mohly akcelerovat
Petr Sklenář: Mohlo by se ukázat, že je americký (i evropský) spotřebitel vůči negativním jevům relativně imunní. Problémy s komoditami (levná ropa) se ukázaly být pro spotřebitelskou poptávku impulzem, navíc nezpůsobily výrazné propuštění, což platí zejména o USA. Silný dolar je sice problém pro americký průmysl, ale ekonomika jako taková, zdá se, to celkem zvládá. To by mohlo být jedno z pozitiv konce letošního a začátku příštího roku.
Miroslav Frayer: Bude záležet i na Evropské centrální bance, která nedávno oznámila, že by v prosinci mohla přehodnotit měnovou politiku. Mluví se o tom, že by mohla prodloužit dosavadní kvantitativní uvolňování za horizont září 2016. Navíc čekáme, že by se mohl rozšířit okruh nakupovaných aktiv, a to minimálně o firemní dluhopisy. Pokud by ještě na svém prosincovém zasedání banka s něčím podobným přišla – a já si myslím, že by něco přijít mělo –, byl by to pro trhy stimul.
3 věci, které budou hýbat trhem v roce 2016: Na co již nyní nezapomínat
Miroslav Frayer: Měnová politika americké centrální banky, stav čínské ekonomiky a ceny komodit. K poslednímu bych dodal, že i když jsou s komoditami spojena rizika, z pohledu dlouhodobého investora se současný stav zdá jako dobrá nástupní stanice.
Petr Sklenář: Souhlasím s tím, že se část komodit blíží k něčemu, co je možné nazvat lokálním, možná i dlouhodobým dnem, a může to být zajímavá příležitost pro dlouhodobou investici, tedy nejen pro následující měsíce. Společně s tím bych zopakoval sázku na amerického spotřebitele, což mohou být například americké firmy zaměřené čistě na domácí trh, které netrápí silný dolar a které těží z nízké nezaměstnanosti a sice pomalého, ale přece nějakého růstu příjmů. Ten je navíc díky poklesu cen komodit v reálném vyjádření celkem zajímavý.
Aktuality
