U jako uprchlická krize: Injekce smrti, či naděje? (Investiční abeceda na rok 2016)

Příliv migrantů a hysterie s ním spojená zatím trhy nevzrušuje. Pokud ale vlna nově příchozích s lepším počasím opět získá na síle a evropští politici budou nadále tápat, může se to změnit. Myslí si to účastníci našeho průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež by investoři měli mít na prahu nového roku na paměti. Takzvaná uprchlická krize podle nich balancuje na hraně mezi příležitostí a hrozbou.
David Brzek (Fio banka)
Masivní příliv migrantů je v poslední době celospolečensky velké téma, ale pro kapitálové trhy bez výraznějších dopadů. Nedomnívám se, že by se to mělo v roce 2016 změnit a uprchlická krize se stala jedním z faktorů, které určují trendy na trhu.
Miroslav Novák (AKCENTA CZ)
Rozdílné postoje evropských zemí k uprchlické krizi mohou dále štěpit jednotu EU a podepsat se pod slabší ekonomický růst. V důsledku stárnutí obyvatelstva a nízké porodnosti drtivá většina zemí unie potřebuje novou pracovní sílu, je ale otázka, zda jsou uprchlíci schopni tuto poptávku uspokojit. Migrační tok je samozřejmě těžké zastavit, ale kontrolovaná migrace se jeví jako lepší alternativa než migrace živelného typu, které jsem svědky v posledních měsících.
Milan Vaníček (J&T Banka)
Uprchlická krize? Jsem pro řešení vně hranic Evropské unie.
Jakub Skryja (Verdi Capital)
Domníváme se, že vliv uprchlické krize na trhy bude minimální. Očekáváme brzké poražení Islámského státu a zpomalení přílivu migrantů. Nárůst počtu imigrantů nad technicky zvládnutelné množství, problémy s integrací části přistěhovalců a případné další teroristické útoky na evropském území budou určitě horkými politickými tématy. Tyto události mohou podnítit vzestup nacionalistických sil v členských státech EU a přilít olej do ohně v eurozóně, která jinak čelí problémům s vysokým dluhem a pomalým růstem. Možný přímý dopad uprchlické krize na trhy je tedy mizivý, problémem je ovšem kontext obecného stavu evropské ekonomiky, politiky a společnosti.
Petr Žabža (Patria Finance)
Může být vnímána jako krize, ale také jako příležitost. Potěšilo by mě – a nejen v této souvislosti –, kdyby se evropští politici konečně "pochlapili" a začali se chovat jako zodpovědní státníci a lídři, ne jako banda ustrašených zelenáčů.
Michal Brožka (Raiffeisenbank)
Evropská unie je pomalý moloch, ale není to úplně hloupé zvíře. V roce 2016 by se mohla naučit zacházet s uprchlíky a také více působit proti jejich nekontrolovanému přílivu v místech problémů. Uprchlická krize by se tak mohla přesunout do věcnější roviny, současně má ale potenciál překreslovat politickou mapu Evropy.
Aktuality
