El-Erian varuje před zombie trhem. Fed začne nakupovat rovnou akcie, předpokládá jiný expert
|

El-Erian varuje před zombie trhem. Fed začne nakupovat rovnou akcie, předpokládá jiný expert

Hlavní ekonomický poradce Allianz Mohamed El-Erian ve vysílání CNBC uvedl, že má obavy nejen z takzvaných zombie forem, ale rovnou z celých zombie trhů. Americká centrální banka přitom tento týden oznámila, že bude odkupovat jednotlivé firemní dluhopisy. Podle Grahama Summerse z Phoenix Capital Research pak Fed postupně přejde i k odkupům akcií.

Fed Centrální banky Firemní dluhopisy Podpora ekonomiky Americké akcie Investiční bubliny Kvantitativní uvolňování Ekonomické a politické hrozby S&P 500

Mohamed El-Erian řekl, že opatření Fedu na podporu ekonomiky vyvolala na akciovém trhu pocit, že v podstatě nelze "prohrát". Ceny aktiv jsou podle něj vyloženě pokřivené. "Nejde již pouze o jednotlivé zombie společnosti (firmy, které vytvářejí menší cash flow, potažmo zisk, než kolik potřebují na obsluhu vlastních dluhů – pozn. red.), celý trh se již povážlivě blíží tomuto zombie módu, ceny jsou odtržené od fundamentů," zmínil uznávaný ekonom.

Zombie trh ve hře

Firmám, které nejsou schopné si vydělat ani na splácení dluhů, již léta pomáhá politika nízkých sazeb. Fed navíc letos začal nejprve odkupovat burzovně obchodované fondy (ETF) investující do firemních bondů, v červnu centrální banka tuto podporu ekonomiky rozšířila o nákupy konkrétních korporátních dluhopisů.

"Zombie firmy škodí ekonomice, protože snižují celkovou produktivitu a ubírají kapitál společnostem, které by s ním dokázaly naložit efektivněji. Mnohé firmy se tak drží při životě na úkor celého korporátního sektoru," řekl dále El-Erian. Trh podle něj spadne do zombie režimu v okamžiku, kdy centrální banky v čele s Fedem budou dlouhodobě pokračovat v podpoře cen aktiv. Tím totiž zamezí trhu alokovat kapitál efektivně.

Krizová očista (americké) ekonomiky? Sotva!
Jedním z důsledků masivní podpory ekonomiky (a konkrétně úvěrového trhu) ze strany centrálních bank a vlád je narušení přirozeného procesu kreativní destrukce. Přežívají i firmy, které by jinak recese vymetla z trhu.

Akciový trh si podle uznávaného ekonoma v současnosti vlastně neumí představit scénář, ve kterém by ceny na burzách výrazněji klesly. Ještě dále jde v této úvaze stratég Graham Summers, hlavní stratég Phoenix Capital Research. "Fed tento týden vtrhl na trh, aby zachránil ceny akcií před dalšími propady," napsal v poznámce klientům. "Akciový index S&P 500 měl nakročeno k rychlé korekci a k poklesu pod 200denní klouzavý průměr okolo 3 000 bodů. To ale centrální banka nedopustila, když oznámila odkupy individuálních firemních bondů."

Začne Fed nakupovat akcie?

Centrální banka přitom již odkupovala zmíněné ETF a indexové nástroje. V tom bude pokračovat, nově ale je připravena de facto nakupovat dluhopisy od jakékoli (velké) firmy, která bude potřebovat kapitál a vydá bondy. "Na rozdíl od běžných investorů přitom Fed při svých nákupech nepotřebuje řešit budoucí zisk. Riziko je tedy enormní," poznamenal Summers.

Fed nyní nakupuje americké vládní dluhopisy, municipální dluhopisy (vydávané městy nebo jednotlivými státy USA), ETF investující do korporátních bondů, nově jednotlivé firemní dluhopisy a takzvané komerční cenné papíry (v podstatě krátkodobé firemní dluhy) a cenné papíry kryté aktivy (například studentskými půjčkami, vkladovými certifikáty a tak dále).

"Když se nad tím zamyslím, jsem přesvědčen, že centrální banka začne nakupovat i (americké) akcie. Nejprve skrze ETF, tedy podobně, jako to již nyní sledujeme v Japonsku," dodal Summers. Jestli tedy někdy trh stál na prahu největší spekulativní bubliny, je to právě nyní. Proplout obdobím této bubliny s osobním portfoliem bude pro každého drobného investora velká výzva.

Otázka za biliony: Končí dlouhodobý akciový býčí trend?
Únorový a březnový výplach na akciových trzích znamenal například v USA oficiální konec klasicky chápaného býčího trendu. Akciový index S&P 500 ztratil třetinu hodnoty a část trhu předpokládala další hluboké propady. Ty (zatím) nepřišly, akcie již přes polovinu ztrát napravily, a tak se naopak spekuluje o možnostech, podmínkách a vlastně i důsledcích (například výrazný nárůst ocenění akcií) dalšího růstu. Skončil opravdu býčí trend, nebo je medvědí období roku 2020 pouze nadechnutím v rámci dlouholetého růstového trendu?
Zdroj: CNBC, Phoenix Capital Research