Jak investuje nadace Harvardu desítky miliard dolarů?

Harvard je nejbohatší univerzitou světa. Ovšem v posledním období jsou výnosy dosažené její nadací neuspokojivé. To se nyní má změnit. Obměnou projde investiční strategie nadace Harvardu, prostřednictvím níž alokuje desítky miliard dolarů na finančních a kapitálových trzích.
Před čtyřmi lety převzala správu 30miliardové nadace Harvard University manažerka Jane Mendillo. Ovšem od svého nástupu stále hledá vhodné investiční strategie, díky nimž by překonala konkurenci a umazala alespoň část ztrát z období finanční krize.
Harvard sází na lesy
Poslední novinkou v její strategii je investice do lesní půdy. V samotném nitru Brazílie vlastní nadace Harvardu rozsáhlé plantáže lesních porostů, zemědělské půdy a jiných přírodních zdrojů, které nyní tvoří již více než 10 % celkových aktiv portfolia (přes 3 miliardy dolarů). Mendillo chce podíl této složky ještě zvýšit.
Harvard již umazal téměř polovinu z 10miliardové ztráty z doby finanční krize. Ovšem Stanford, Columbia nebo Princeton dosáhly ještě lepších výsledků. V průběhu posledních 12 měsíců však nadace dosáhly naopak velice neuspokojivých výsledků - zhodnocení ve výši 0,37 % je daleko za tím, co za stejné období dokázali investoři na světových burzách.
Horší rok
Nadace Harvardu v roce končícím 1. července 2012 dokonce přišla o 0,05 %, celková aktiva byla 30,7 miliardy dolarů. V uplynulých 20 letech přitom zhodnotila své portfolio v průměru za rok o 12,9 % (navzdory 27% poklesu v roce 2009). Na špici je v tomto směru Yalova univerzita. Její nadace za uplynulých 20 let ročně zhodnotila svěřené peníze ročně o 14,2 %.
Mezi všemi nadacemi má ta na Harvardu výjimečné postavení díky velkému objemu transakcí a skutečnosti, že univerzita jako jedna z prvních alokovala majetek globálně a sama jej spravuje.