3 chyby, kterých se investoři dopouštějí během propadů burz

Propady na akciových trzích z úvodu minulého týdne investorům připomněly, že nic neroste do nebe. Investiční stratég z Morgan Stanley Dan Hunt při této příležitosti upozornil na tři časté chyby, kterých se investoři během tržních bouří dopouštějí.
1. Panické výprodeje
Nikdo se nedívá rád na to, jak hodnota jeho majetku padá. V případě krátkodobé tržní volatility ale nejde o drolení se hodnoty portfolia jako spíše o dočasný pokles jeho tržní ceny. Tedy za předpokladu, že hovoříme o dlouhodobých investicích se široce diverzifikovaným portfoliem, nikoli o krátkodobých spekulacích.
Volatilita k finančním trhům patří, navíc historické zkušenosti potvrzují, že žádný propad ještě nebyl tak hluboký, aby na něj čas nedal zapomenout. Kdyby někdo v roce 1980 vstoupil na americký akciový trh a s portfoliem nic nedělal až do letošního března, dosáhl by průměrného ročního zhodnocení asi 12 %. Takže hlavně nepanikařit a neprodávat.
2. Držení hotovosti
Levně koupit, draze prodat. Tak jednoduché investování je. A kdy jindy nakupovat za zajímavé ceny, když ne během výprodejů na trzích. Nikdo samozřejmě neví, jak hluboké propady budou, takže není rozumné po třeba 5% poklesu dokoupit pozice za veškerou volnou hotovost. Investují-li ale lidé pravidelně, mohou během tržních výprodejů své vklady na investiční účet třeba zdvojnásobit. Vyčkávání v takové situaci většinou k úspěchu nevede, protože ani identifikování bodu obratu není v dané chvíli možné, takže hrozí, že kdo sedí s hotovostí v ruce, bude ji držet i ve chvíli, kdy již trhy všechny ztráty opět smažou.
3. Rezignace na rebalancování
Když padají ceny akcií, zpravidla se daří dluhopisům. To zároveň znamená, že během burzovní bouře klesá podíl akcií v portfoliu a zvyšuje se podíl jiných aktiv, třeba právě dluhopisů. Řada investorů v takové situaci považuje pevně úročená aktiva za hodnotný štít.
Chtějí-li ovšem naplno využít příležitosti na trhu, měli by během propadů cen akcií naopak svá portfolia rebalancovat, tedy posilovat jejich akciovou složku. Krátkodobě se v důsledku takového kroku sice mohou ztráty prohloubit, dlouhodobě ale budou jejich portfolia z tohoto rebalancování těžit.
Zdroj: Morgan Stanley