Co musíte ráno vědět (1. srpna)

Právo, zákon, soud - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a na Wall Street, jaký výkon v druhém čtvrtletí podala ekonomika eurozóny a jaký trest žádá španělská prokuratura pro Shakiru za daňové úniky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek zpevnily, přispěly k tomu optimistické výhledy Applu a Amazonu

Americké akcie v pátek posílily. Přispěly k tomu optimistické výhledy firem Apple a Amazon. Index Dow vzrostl o 0,97 % na 32 845,13 bodu, širší S&P 500 stoupl o 1,42 % na 4 130,29 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 1,88 % na 12 390,69 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,48 % na 21,33 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil zhruba o dva bazické body na 2,658 %. Za celý uplynulý týden index Dow stoupl o 2,97 %, S&P 500 přidal 4,26 % a Nasdaq Composite posílil o 4,70 % a za celý červenec Dow stoupl o 6,73 %, S&P 500 přidal 9,12 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 12,35 %.

Býk, medvěd, býčí trh, medvědí trh - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
31. 7. 2022 6:28
Týden na trzích podle burzovních grafů: Silný červenec završili býci dalším dílčím vítězstvím, index S&P 500 přidal přes čtyři procenta

Index S&P 500 pokračoval v rally z předchozího týdne a zapsal další sytě zelenou týdenní svíčku. S výjimkou úterý rostl...

2. Evropské akcie v pátek zpevnily, zisky zaznamenaly indexy také za celý týden i červenec

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech. Investoři vyhodnocovali důležitá makrodata mimo jiné HDP a inflaci Německa a celé eurozóny. Ziskový byl pro hlavní západoevropské akciové indexy také celý uplynulý týden i červenec. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek stoupl o 1,28 % na 438,29 boudu, britský FTSE 100 přidal 1,06 % na 7 423,43 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,52 % na 13 484,05 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 1,72 % na 6 448,50 bodu. Za celý uplynulý týden index STOXX Europe 600 zpevnil o 2,96 %, FTSE 100 přidal 2,02 %, DAX posílil o 1,74 % a CAC 40 zaznamenal zisk 3,73 %. Za červenec pak STOXX Europe 600 přidal 7,65 %, FTSE 100 zpevnil o 3,55 %, DAX se zvýšil o 5,24 % a CAC 40 posílil o 8,72 %.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Pixabay.com
30. 7. 2022 13:08
Vít Endler (finGOOD): Na co si dát pozor při vybírání crowdfundingové investiční platformy

Jaká společnost za projektem stojí, jaké je nabízené zhodnocení a jaké zkušenosti mají stávající investoři. To jsou jen...

3. Pražská burza v pátek navázala na čtvrteční oslabení, index PX ztratil 0,4 %

Index PX pražské burzy v pátek oslabil o 0,4 % na 1 233,56 bodu. Rostly rakouské finanční tituly - banka Erste a pojišťovna VIG. Nedařilo se naopak hlavně Monetě a Komerční bance. Za celý uplynulý týden index PX odepsal 0,36 %. Odevzdal tak většinu zisků z předchozího týdne. Komerční banka oslabila o 4,25 %. Nedařilo se ani Monetě, jejíž akcie poklesly o 4,3 %. Během uplynulého měsíce index PX odepsal 1,45 %. Zaznamenal tak čtvrtý ztrátový měsíc v řadě, poslední růstový byl březen.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
29. 7. 2022 10:14
Akcie Colt CZ Group od A do Z aneb Jak hodnotí cenné papíry zbrojovky investiční stratég

Nijak přemrštěné ocenění, růstové vyhlídky a solidní tvorba hodnoty pro akcionáře. Nejen to jsou důvody, proč by akcie...

4. Očekávané události

Pondělí bude ve světě dnem finálních červencových indexů nákupních manažerů ve výrobě. Eurozóna ještě přidá zprávu o nezaměstnanosti, Německo statistiku maloobchodních tržeb, Česko bilanci státního rozpočtu a ve Spojených státech se investoři vedle PMI zaměří na stavební výdaje. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
29. 7. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. srpna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. srpna a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční růst ekonomiky eurozóny v druhém čtvrtletí zpomalil na 4 %, inflace v červenci vystoupila na rekordních 8,9 %

Hrubý domácí produkt zemí Evropské unie se v druhém čtvrtletí zvýšil mezikvartálně o 0,6 %, což je stejné tempo jako v předchozím čtvrtletí. V rychlém odhadu to v pátek oznámil statistický úřad Eurostat. Meziroční růst pak zpomalil na 4 % z 5,5 % v období od ledna do března. V zemích eurozóny mezičtvrtletní růst zrychlil na 0,7 % z 0,5 % v prvním kvartálu, meziroční tempo růstu v zemích platících eurem ovšem kleslo na 4 % z 5,4 %. Dále Eurostat oznámil, že meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 8,9 % z červnové hodnoty 8,6 %. Inflace tak vystoupila na další rekord. Za vysokou inflací stojí zejména prudký růst cen energií. Červencový nárůst inflace byl překvapením pro analytiky, kteří podle agentury Reuters předpokládali, že tempo růstu cen zůstane na červnové úrovni.

6. Aktivita v čínském průmyslu se v červenci snížila

Aktivita v čínském průmyslu v červenci nečekaně klesla. Na výrobce dolehly nové covidové uzávěry i zhoršující se vyhlídky globální ekonomiky. Index nákupních manažerů (PMI) se podle čínského statistického úřadu v červenci snížil na 49 bodů z červnových 50,2 bodu.

7. Agentura S&P znovu snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ukrajiny

Agentura S&P Global Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Ukrajiny na stupeň CC. Poukázala přitom na nedávný krok vlády, která oznámila, že kvůli válce požádá zahraniční držitele svých státních dluhopisů o dvouletý odklad splátek. Ukrajina se tak podle hodnocení S&P nachází jen těsně nad úrovní platební neschopnosti.

8. Mezičtvrtletní růst německé ekonomiky se v druhém kvartálu zastavil

Hospodářský růst v Německu se v druhém čtvrtletí zastavil. V rychlém odhadu to v pátek oznámil spolkový statistický úřad. V prvním čtvrtletí největší ekonomika v Evropě vykázala proti předchozím třem měsícům růst o 0,2 %, po zpřesnění údajů a po úpravě o nestejný počet pracovních dnů růst činil 0,8 %. Ekonomiku podpořila zejména spotřeba domácností a vlády. Naopak obchodní bilance růst brzdila.

9. ČEZ zahájil odchod z Turecka, podepsal smlouvu o prodeji svého podílu ve firmě Akcez

Energetická skupina ČEZ zahájila odchod z Turecka. V pátek podepsala smlouvu o prodeji svého 50% podílu ve společnosti Akcez. Transakci ještě musí schválit turecké úřady, její vypořádání je také podmíněno sjednáním bankovního financování. Prodej podílu v Akcezu je součástí strategického záměru ČEZ zbavit se části aktiv na vybraných trzích a soustředit se na dekarbonizaci svého výrobního portfolia a rozvoj obnovitelných zdrojů a moderních energetických služeb v Česku a v Evropě.

10. Ruská společnost Gazprom zastavila dodávky plynu Lotyšsku

Ruská společnost Gazprom v sobotu ráno pozastavila dodávky zemního plynu do Lotyšska. Na komunikační síti Telegram firma oznámila, že Lotyšsko porušilo podmínky pro odběr suroviny. V pátek lotyšská plynárenská společnost Latvijas Gaze uvedla, že za plyn odebíraný z Ruska platí v eurech místo rublů, jak nyní požaduje Rusko.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Španělská prokuratura žádá přes osm let vězení pro Shakiru za daňové úniky

Španělská prokuratura požaduje trest více než osmi let vězení a pokutu 23 milionů eur pro popovou zpěvačku Shakiru za údajné daňové úniky ve výši 14,5 milionu eur z let 2012 až 2014. Poté, co zpěvačka ve středu odmítla přistoupit na dohodu s prokuraturou, skončí její případ velmi pravděpodobně u soudu, napsal deník El País.

Kolumbijská zpěvačka trvá na svém tvrzení, že ministerstvu financí už nic nedluží, jelikož zaplatila 14,5 milionu eur a penále ve výši dalších tří milionů eur. Její obhájci navíc poukazují na to, že do roku 2015 pobývala ve Španělsku jen občasně. Před soudem se prohlásila za "kočovnici bez kořenů". Trvalý pobyt měla na Bahamách, kde vlastnila nemovitost.

Na základě těchto argumentů podala Shakira žádost o odvolání, kterou ale barcelonský soud v květnu odmítl, jelikož měl "dostatečné důkazy", aby se mohl domnívat, že ve Španělsku v letech 2012 až 2014 strávila více než 183 dní, a byla tak tamní daňovou rezidentkou.

Zpěvačka v té době již navázala vztah s fotbalistou Gerardem Piquém, se kterým podle obžaloby pravidelně pobývala v Barceloně. Technici daňového úřadu svá tvrzení zakládají na analýze jejího každodenního života zachyceného na sociálních sítích nebo plateb kreditními kartami v kadeřnictvích, na hodinách francouzštiny, v nahrávacích studiích i obchodech s oblečením.

Shakira má nyní až do zahájení líčení možnost dohodnout se s obžalobou a soudu se vyhnout. Obžaloba se ale podle ní již dříve uchýlila k "nevhodným nátlakovým prostředkům" a byla neústupná. Vše tedy nasvědčuje tomu, že zpěvačka nakonec usedne na lavici obžalovaných, napsal El País.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat