Co musíte ráno vědět (11. ledna)

Jak světové trhy zakončily první týden roku 2021, jaká data za prosinec dorazila z amerického trhu práce a jak také může vypadat dárek od šéfa v čínské firmě? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Image
Čínský kontrolní podsedák
Obrázek: Investiční web

1. Americké akcie v pátek posílily díky nadějím na nová stimulační opatření, za týden hlavní indexy přidaly kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily díky nadějím na nová opatření na podporu ekonomiky USA. Nově zvolený prezident Joe Biden uvedl, že hodnota jím prosazovaného stimulačního balíku se bude pohybovat v bilionech dolarů. Index Dow si v pátek připsal 0,18 % a skončil na novém zavíracím maximu 31 097,97 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,55 % na nové zavírací maximum 3 824,68 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 1,03 % na nové zavírací maximum 13 201,98 bodu. Rekord posunul S&P 500 na 3 826,69 bodu a Nasdaq Composite na 13 208,09 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,62 % na 21,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři a půl bazického bodu na 1,119 %. Za celý týden index Dow přidal 1,61 %, S&P 500 se zvýšil o 1,83 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,43 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci se toho nebojí, americké akcie dále posouvají rekordy

Ocenění akcií a hra na posledního (a největšího) vola

Nejvýkonnější ETF roku 2020: Převažující téma bylo evidentní

2. Evropské akcie v pátek opět zpevnily, mají za sebou nejlepší týden od listopadu

Akcie na západoevropských trzích v pátek opět rostly a mají za sebou nejlepší týden od loňského listopadu. Německý index DAX poprvé v historii uzavřel nad 14 000 body a britský FTSE 100 za týden posílil o více než 6 %. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,66 % na 411,17 bodu, německý DAX přidal 0,58 % na 14 049,53 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 0,24 % na 6 873,26 bodu a francouzský CAC se zvýšil o 0,65 % na 5 706,88 bodu. Za týden STOXX Europe 600 přidal 3,04 %, FTSE 100 se zvýšil o 6,39 %, DAX posílil o 2,41 % a CAC 40 vzrostl o 2,47 %.

Bezprecedentní objemy kvantitativního uvolňování a trpká očekávání pro investory

3. Pražská burza v pátek vzrostla o více než 2,3 %, za týden index PX stoupl téměř o 5 %

Pozitivní nálada na světových akciových trzích drží pražskou burzu na nejsilnějších úrovních od konce loňského února. Index PX v pátek přidal 2,32 % na 1 075,43 bodu. Akcie Komerční banky vzrostly téměř o pět procent, vzhůru šly také cenné papíry dalších bank a ČEZ. Index PX stoupl potřetí za sebou a navíc nejvyšším tempem od poloviny loňského listopadu. Výše než v pátek skončil naposledy 21. února 2020. Za celý týden PX přidal 4,7 %.

Na zdraví a na hospodářský růst v roce 2021!

4. Očekávané události

Pokračovat může velké téma uplynulých dnů, a sice snaha některých amerických kongresmanů o odvolání prezidenta Donalda Trumpa ještě před koncem jeho funkčního období. Z makrodat zaujmou čínské inflační statistiky, španělská průmyslová výroba a index investorské důvěry Sentix pro eurozónu. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné pandemií tvrdě zasažená společnost Carnival. V 10 hodin dopoledne se můžete těšit na náš pravidelný expertní výhled. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. ledna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. V americké ekonomice v prosinci mimo zemědělství zaniklo 140 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti zůstala na 6,7 %

V ekonomice Spojených států v prosinci zaniklo asi 140 tisíc pracovních míst. Úbytek pozic zaznamenaly USA poprvé od dubna, kdy ekonomiku zasáhla jarní vlna pandemie covidu-19. Analytici čekali za prosinec přírůstek asi 71 tisíc míst po přírůstku asi 336 tisíc míst v listopadu (revidováno z 245 tisíc). Celková míra nezaměstnanosti zůstala na 6,7 %, čekal se růst na 6,8 %.

Míra nezaměstnanosti v Česku stoupla v prosinci na 4 %

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v listopadu klesla na 8,3 %, v EU na 7,5 %

6. Bitcoin stál v pátek přes 41 tisíc USD, o víkendu ztrácel

Cena bitcoinu se v pátek vyhoupla nad 41 tisíc USD. Pokračuje příliv peněz do kryptoměny, podle analytiků navíc živený i psychologickým efektem FOMO (obavou části investorů, že jim "ujede vlak"). O víkendu ale nejsledovanější kryptoměna odevzdala bezmála 10 % a v neděli večer se obchodovala na úrovni 38  tisíc USD.

Efekt FOMO je velký nepřítel investorů. Jak s ním (ne)bojovat?

7. Automobilka Hyundai jedná o spolupráci s Applem

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor jedná o spolupráci s americkou firmou Apple. Jednání jsou ale zatím v počáteční fázi a nic konkrétního nebylo dohodnuto, uvedla v pátek agentura Reuters. Automobilka tak reagovala na zprávy, které se objevily v médiích. Podle nich firmy jednají o spolupráci v oblasti elektrických aut a baterií. Akcie Hyundai na zprávu reagovaly růstem o 25 %.

8. V Německu se v listopadu zvýšila průmyslová výroba i export

Průmyslová výroba i export se v listopadu v Německu zvýšily, oznámil v pátek místní statistický úřad. Jde tak o další známku toho, že za růstem největší evropské ekonomiky byl ve čtvrtém čtvrtletí zejména zpracovatelský sektor.

9. Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí i podle zpřesněné zprávy meziročně klesla o pět procent

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí loni klesla meziročně o pět procent. Naopak mezičtvrtletně hrubý domácí produkt stoupl o 6,9 %. Výsledky proti předchozímu odhadu z počátku prosince zůstaly beze změny. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Český statistický úřad.

Český průmysl zpomalil v listopadu meziroční růst na 0,4 %, stavebnictví zpomalilo pokles na 8,4 %

10. MMF: Čínská ekonomika dále ožívá, letos vzroste o 7,9 %

Čínská ekonomika pokračuje v rychlém oživování z útlumu způsobeného šířením koronaviru. V letošním roce by měl růst hrubého domácího produktu Číny prudce zrychlit na 7,9 % z loňských 1,9 %. Uvedl to v pátek Mezinárodní měnový fond. Odhad letošního vývoje čínské ekonomiky nicméně mírně zhoršil oproti říjnové prognóze, podle které měl růst činit 8,2 %.

Byron Wien: 10 možných překvapení roku 2021 na trzích, v ekonomice a politice

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pracovníci čínské firmy dostali pod zadek špiclující polštář

Pracovníci čínské technologické firmy Hebo dostali na své židle nové měkké "chytré" sedací polštáře, které si zprvu pochvalovali. Podle deníku The Times jen do té doby, než zjistili, že je zrádné podsedáky "špiclují", zda jsou na svém pracovišti.

Jedna ze zaměstnankyň společnosti Hebo ve městě Chang-čou řekla, že s ostatními tyto "chytré" polštáře nejprve uvítala. Dokážou totiž monitorovat životní funkce, včetně tepové frekvence a dýchání, stejně jako únavu a držení těla. Když člověk příliš dlouho sedí, připomenou mu, že by se měl trochu projít.

Pak ale zmíněná zaměstnankyně, paní Wang, názor změnila. Jak napsala na internetu, stalo se tak poté, co za ní přišel pracovník personálního oddělení a vyšlo najevo, že podsedák oddělení upozornil na to, že nebyla na svém pracovním místě.

Firma měla přístup ke všem údajům poskytovaným tímto "smart" polštářem. "Byla jsem dotázána, proč nesedím u svého pracovního stolu mezi desátou a půl jedenáctou dopoledne," uvedla Wang. Dodala, že jí manažer kvůli tomu pohrozil snížením prémií. "Najednou jsem se v kanceláři cítila, jako bych byla úplně svlečená. Být každou chvíli kontrolovaná a sledovaná, to je hrozný pocit," napsala.

Vedení Hebo od postupu personálního oddělení dalo ruce pryč. V reakci sdělilo, že šlo o porušení pravidel společnosti týkajících se ochrany soukromí, a ujistilo, že byla přijata disciplinární opatření, aby se opakování něčeho takového zabránilo. Údajně se "chytré polštáře" jen testovaly před případným uvedením do prodeje.

Musíte vědět
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat