Co musíte ráno vědět (14. června)

Jak skončilo čtvrteční obchodování na burzách v Evropě a ve Spojených státech, proč vyjde Model 3 od Tesly v Evropské unii zřejmě už brzy dráž a proč nemá Keith Gill alias Roaring Kitty klidné spaní? To vše musíte ráno vědět.
1. Na amerických burzách se ve čtvrtek dařilo hlavně technologickým akciím, index Dow přesto klesl
Ve Spojených státech se ve čtvrtek dařilo převážně technologickým akciím, díky čemuž vzrostl jak index S&P 500, tak technologický index Nasdaq Composite. Benchmark Dow ale mírně klesl. Dow se snížil o 0,17 % na 38 647,10 bodu, S&P 500 se zvýšil o 0,23 % na 5 433,74 bodu a Nasdaq Composite zpevnil o 0,34 % na 17 667,56 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,83 % na 11,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 4,248 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek oslabily, kvůli clům na čínské elektromobily ztrácely automobilky
Evropské akcie ve čtvrtek oslabily, ztrácely zejména automobilky. Příčinou jsou přetrvávající obavy z nových cel, k jejichž zavedení na dovoz čínských elektromobilů se chystá Evropská unie. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 ve čtvrtek klesl o 1,31 % na 516,04 bodu. Index milánské burzy FTSE MIB se snížil o 2,18 % na 33 609,85 bodu, zčásti kvůli tomu, že italské výpůjční náklady v aukci vzrostly na nejvyšší úroveň od loňského listopadu. Pod tlakem zůstává i francouzský index CAC 40, který ztratil 1,99 % na 7 708,02 bodu. Britský FTSE 100 přišel o 0,63 % a uzavřel na 8 163,67 bodu a německý DAX odevzdal 1,96 % a skončil na 18 265,68 bodu.
3. Pražská burza se ve čtvrtek vrátila k poklesu. Dolů ji táhla Erste, nepomohl růst ČEZ
Pražská burza se po jednodenním růstu ve čtvrtek vrátila k poklesu. Index PX odepsal 0,47 % na 1 531,08 bodu. Dolů trh táhly především akcie Erste Group Bank, nepomohl ani růst cenných papírů energetické společnosti ČEZ.
4. Očekávané události
V noci na pátek bude japonská centrální banka jednat o nastavení úrokových sazeb a z makrodat na trh země vycházejícího slunce pošle průmyslovou výrobu. Dopoledne bude patřit obchodní bilanci eurozóny a ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na indexy dovozních a vývozních cen či na předběžný červnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Tesla kvůli clům zřejmě zvýší od července cenu svého vozu Model 3 v EU
Americká automobilka Tesla očekává, že zvýší cenu svého vozu Model 3 v Evropské unii, a to kvůli dodatečným dovozním clům, která se chystá Brusel uvalit na elektromobily vyrobené v Číně. Tesla to ve čtvrtek oznámila na svých internetových stránkách. Čínská společnost Chery Auto, která je největším vývozcem aut z Číny, očekává, že její plánovaná výroba v Evropě pomůže zmírnit dopad cel na dovoz elektromobilů z Číny.
6. Americký Venture Global dodá LNG na Ukrajinu, dohodl se s firmou DTEK
Americký distributor zkapalněného zemního plynu (LNG) Venture Global se domluvil s ukrajinskou energetickou skupinou DTEK na dodávkách LNG pro Ukrajinu a východní Evropu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters, podle níž jde pro Ukrajinu o první významnou dohodu na dovoz LNG.
7. Mexický magnát Slim koupil podíl v britské telekomunikační firmě BT
Mexický telekomunikační magnát Carlos Slim koupil zhruba tříprocentní podíl v britské telekomunikační společnosti BT, jehož hodnota činí kolem 400 milionů liber. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na oznámení firmy BT. Dodal, že zatím není jasné, proč se Slim podíl rozhodl koupit.
8. Lufthansa podle zdrojů zřejmě získá souhlas EU k převzetí podílu v ITA
Německá letecká společnost Lufthansa pravděpodobně získá souhlas Evropské unie s převzetím podílu ve státem vlastněné italské letecké společnosti ITA Airways. S odvoláním na informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters.
9. Projekt firmy Rio Tinto na těžbu lithia v Srbsku přírodě neškodí, tvrdí firma
Studie ukázaly, že projekt společnosti Rio Tinto na těžbu lithia v Srbsku nebude mít škodlivé dopady na životní prostředí. S odkazem na tvrzení tohoto britsko-australského podniku to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Srbsko firmě plán na těžbu lithia za 2,4 miliardy dolarů zastavilo v roce 2022 právě s argumentem, že není pro přírodu bezpečný. Pokud by firma přece jen v oblasti Jadar na západě Srbska těžit začala, mohlo by se tak pokrýt 90 % současné potřeby lithia v Evropě.
10. WHO: Tabák, alkohol a fosilní paliva ročně v Evropě zabijí 2,7 milionu lidí
V důsledku konzumace tabáku, alkoholu a průmyslově zpracovaných potravin a na následky používání fosilních paliv ročně umírá 2,7 milionu Evropanů, uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO). Vyzvala zároveň vlády jednotlivých států, aby zavedly přísnější regulaci výrobků ohrožujících lidské zdraví, napsal britský The Guardian.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Králi meme akcií se krátí čas, má před sebou těžké rozhodování
Šampion spekulatnů Keith Gill vystupující pod přezdívkou Roaring Kitty nedávno zveřejnil ve svém živém přenosu, jak vypadá jeho portfolio. Kromě pěti milionů kmenových akcií GameStopu vlastní také 120 000 call opcí na cenné papíry této společnosti. V kuloárech zní, že Gill nebude mít kapitál na uplatnění opcí a jeho broker E-Trade možná zasáhne. Gill by mohl začít prodávat své call opce brzy, aby dosáhl rychlého zisku a vyhnul se dramatu za týden a půl, kdy jeho opční pozice exspiruje. Někteří pozorovatelé ale tvrdí, že to není jeho styl a průběh transakce možná opět překvapí.