Co musíte ráno vědět (14. října)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi v Evropě a v Americe, s jakými výsledky předstoupily před investory JPMorgan Chase či Pilulka a komu se podařilo dojmout kamennou tvář startrekového kapitána Kirka? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu převážně posílily, přispěly k tomu Amazon a Microsoft

Americké akcie v polovině týdne převážně zdražovaly. Velkou měrou k tomu přispěly některé technologické společnosti, například internetový obchod Amazon a softwarový gigant Microsoft. Akcie firmy Apple však mírně oslabily v reakci na zprávu, že společnost plánuje snížit výrobu nových telefonů iPhone 13. Index Dow se snížil o kosmetických 0,53 bodu na 34 377,81 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,30 % na 4 363,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,73 % na 14 571,63 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,10 % na 18,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o téměř čtyři bazické body na 1,542 %.

Dolar
Obrázek: Freeimages.com
13. 10. 2021 10:19
Velké téma: LONG sázka na americký dolar

Index amerického dolaru se vyhoupl na(d) horní hranu dlouhodobějšího pásma, ale zůstává poblíž rezistence na 94,5 bodu...

2. Pro evropské akcie skončila středa úspěchem, z něhož těžily především technologické firmy

Technologický sektor přidal ve středu napříč burzami starého kontinentu zhruba 2,6 %, zatímco odvětví bank ztratilo 1,6 %. Investoři vyhodnocovali výsledky amerického růstu spotřebitelských cen, který překonal odhady analytiků o desetinu procentního bodu. Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,70 % na 460,39 bodu, německý DAX zpevnil o 0,68 % na 15 249,38 bodu, britský FTSE 100 získal 0,16 % na 7 141,82 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,75 % na 6 597,38 bodu.

Trhy - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com
13. 10. 2021 6:45
Deutsche Bank: Covid-19 už není pro Wall Street tak zásadní téma, rizika jsou jinde. Akciovou korekci do konce roku čeká minimum investorů

Obavy z covidu-19 jsou pro Wall Street minulostí. Ukázal to průzkum Deutsche Bank mezi 600 globálními hráči, podle...

3. Pražská burza ve středu sčítala ztráty, nejvíce k nim přispěla Erste

Index PX ve středu oslabil o 0,66 % na 1 365,64 bodu, přičemž klesly všechny velké tituly pražské burzy. Erste zaznamenala pokles o více než procento, naopak MONETA patřila s -0,11 % mezi nejlepší tituly. Největší zájem investorů se soustředil kolem cenných papírů společnosti ČEZ, jejichž pokles kopíroval index, který skončil v záporných číslech druhý den v řadě.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Profimedia
13. 10. 2021 17:21
Michal Šnobr: Pád Bohemia Energy pocítí spotřebitelé i ČEZ. Lidé zaplatí u nových dodavatelů více a producenti energií zřejmě budou evidovat značné pohledávky

Pád největšího alternativního dodavatele energií v ČR Bohemia Energy nebude mít na klienty firmy z hlediska jejich...

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou sledované prodeje aut v Číně a tamní inflační statistiky, ceny v mezinárodním obchodu Jižní Koreje, japonská průmyslová produkce, indická inflace a také australská spotřebitelská důvěra a data z pracovního trhu. Data o vývoji spotřebitelských cen oznámí také Španělsko a v USA dojde na výrobní ceny, týdenní statistiky z trhu práce a také zásoby ropy a zemního plynu. Důležité budou také údaje o vývoji rozpočtu v září a za celý fiskální rok. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
8. 10. 2021 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. října a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční inflace v USA se v září vrátila na třináctileté maximum 5,4 %

Meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v září zrychlil na 0,4 % z 0,3 % v srpnu. Meziroční míra inflace se zvýšila rovněž o 0,1 procentního bodu. Vrátila se tak na třináctileté maximum 5,4 %, na kterém se nacházela v červnu a v červenci. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali, že tempo meziměsíčního růstu spotřebitelských cen v září zůstane na srpnových 0,3 %

6. Růst vývozu z Číny v září nečekaně zrychlil díky solidní globální poptávce

Růst čínského vývozu v září nečekaně zrychlil, protože globální poptávka zůstává solidní, a vykompenzovala tak tlak na továrny způsobený nedostatkem elektřiny, problémy s dodávkami a opětovným růstem domácích případů nemoci covid-19. Růst dovozu sice zpomalil, zůstává však vysoký. Přebytek zahraničního obchodu v září stoupl na 66,76 miliardy USD  ze srpnových 58,34 miliardy USD. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil čínský celní úřad.

7. Pilulce za prvních devět měsíců roku vzrostly tržby meziročně o 38 %

Společnost Pilulka Lékárny v prezentaci pro investory uvedla, že její tržby za prvních devět měsíců letošního roku vyjma franšízovaných lékáren dosáhly cca 1,7 miliardy Kč, což značí 38% meziroční růst. Při zahrnutí franšíz tržby dosáhly 2,6 miliardy Kč. Tempo růstu tak kleslo z 45 % v prvním pololetí.

8. Čtvrtletní zisk americké banky JPMorgan Chase stoupl o 24 %

Čistý zisk americké banky JPMorgan Chase v třetím čtvrtletí stoupl o 24 % na 11,7 miliardy USD. Výsledky překonaly očekávání analytiků díky růstu zájmu o fúze a akvizice a lepšímu výkonu divize správy majetku bohatých klientů. Zisk na akcii činil 3,74 dolaru, analytici podle agentury Reuters čekali zisk tři dolary na akcii. Celkové výnosy stouply o procento na 29,65 miliardy USD.

9. MMF: Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel je nerozumné a riskantní

Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku. Ve zprávě o finanční stabilitě to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Jde podle něj o nerozumnou zkratku a fond se obává takzvané kryptoizace, tedy postupného zavádění zahraničních měn či kryptoměn v jednotlivých zemích.

10. Studie: Konsolidace veřejných financí Česka je málo ambiciózní

Plánovaný rozsah konsolidace veřejných financí Česka se podle ve středu zveřejněné studie Národní rozpočtové rady (NRR) jeví ve srovnání s dalšími zeměmi EU jako nedostatečně ambiciózní. Česko ze srovnání vychází vždy jako nejhorší nebo druhá nejhorší ze všech zemí EU, uvádí studie. Podle ní se v rámci struktury vývoje konsolidace Česko vymyká především v daních, které klesly ze všech zemí EU nejvíce.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Herec Shatner alias kapitán Kirk byl poprvé ve vesmíru, jako nejstarší astronaut

Kapitán Jim Kirk ze sci-fi seriálu Star Trek, respektive herec, který ho ztvárnil, William Shatner se ve středu konečně podíval do skutečného vesmíru, byť jen na jeho okraj. S dalšími třemi turisty-astronauty ho vynesla raketa New Shepard společnosti Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose. Raketa i modul RSS First Step s posádkou bezpečně přistály a Shatner, kterému je 90 let, se stal nejstarším člověkem ve vesmíru.

"Tenhle zážitek je něco neuvěřitelného," prohlásil Shatner poté, co jako druhý v pořadí vystoupil z modulu po přistání. "Nemůžu se z toho dostat, nechci ten pocit ztratit," řekl herec viditelně dojatý z letu.

Raketa s modulem opustila startovací rampu společnosti Blue Origin u města Van Horn na západě Texasu v 9:50 místního času (16.50 SELČ). Let trval něco málo přes deset minut a všechny jeho fáze proběhly podle plánu. Modul se tři minuty po startu oddělil od rakety a vystoupal do výšky 106 kilometrů. Mezitím New Shepard přistál kolmo na stanoveném místě a nedlouho poté se na zem asi tři kilometry od místa startu bezpečně vrátil i modul s lidmi.

Vypuštění bylo původně plánováno na úterý, ale kvůli počasí bylo odloženo na středu. I ve středu se start několikrát posunul, důvod ale společnost neupřesnila.

Jednalo se o druhou výpravu společnosti Blue Origin na hranici vesmíru s turisty. V posádce nebyl ani tentokrát žádný profesionální astronaut. Modul First Step je totiž zcela automatizovaný a pro let vzhůru, sestup ani přistání není na palubě potřeba žádný odborný personál.

Vedle Shatnera tvořili posádku modulu další tři lidé. Stejně jako Shatner v ní byla jako host viceprezidentka společnosti Blue Origin Audrey Powersová a dva platící zákazníci - pracovník francouzské softwarové společnosti Dassault Systemes Glen de Vries a bývalý inženýr americké vesmírné agentury NASA Australan Chris Boshuizen.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Pixabay.com
6. 6. 2023 6:35
Malá tragédie českých penzijních fondů: Bez reformy nesmysl, státní příspěvek je jen pozlátko
Důchody
Přestat sledovat
Penzijní fondy
Přestat sledovat
Penzijní reforma
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spoření
Přestat sledovat
Srovnání investic
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
3. 6. 2023 19:00
Pavel Hadroušek (Fio banka): Růst Wall Street stále táhnou technologické tituly, kvůli vysokému…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Burzovní almanach
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
3. 6. 2023 13:19
Jaroslav Havel (HAVEL & PARTNERS): Majetek ve velkém přechází do rukou žen, v dalších dvaceti letech…
Bohatství
Přestat sledovat
Demografie
Přestat sledovat
Investice
Přestat sledovat
Zajímavost dne
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat