US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Co musíte ráno vědět (14. října)

Jak se ve středu obchodovalo s akciemi v Evropě a v Americe, s jakými výsledky předstoupily před investory JPMorgan Chase či Pilulka a komu se podařilo dojmout kamennou tvář startrekového kapitána Kirka? I to musíte ráno vědět.

Redakce IW
Redakce IW
14. 10. 2021 | 0:00
Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu převážně posílily, přispěly k tomu Amazon a Microsoft

Americké akcie v polovině týdne převážně zdražovaly. Velkou měrou k tomu přispěly některé technologické společnosti, například internetový obchod Amazon a softwarový gigant Microsoft. Akcie firmy Apple však mírně oslabily v reakci na zprávu, že společnost plánuje snížit výrobu nových telefonů iPhone 13. Index Dow se snížil o kosmetických 0,53 bodu na 34 377,81 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,30 % na 4 363,80 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,73 % na 14 571,63 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,10 % na 18,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o téměř čtyři bazické body na 1,542 %.

Velké téma: LONG sázka na americký dolar

Velké téma: LONG sázka na americký dolar

2. Pro evropské akcie skončila středa úspěchem, z něhož těžily především technologické firmy

Technologický sektor přidal ve středu napříč burzami starého kontinentu zhruba 2,6 %, zatímco odvětví bank ztratilo 1,6 %. Investoři vyhodnocovali výsledky amerického růstu spotřebitelských cen, který překonal odhady analytiků o desetinu procentního bodu. Celoevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,70 % na 460,39 bodu, německý DAX zpevnil o 0,68 % na 15 249,38 bodu, britský FTSE 100 získal 0,16 % na 7 141,82 bodu a francouzský CAC 40 posílil o 0,75 % na 6 597,38 bodu.

Deutsche Bank: Covid-19 už není pro Wall Street tak zásadní téma, rizika jsou jinde. Akciovou korekci do konce roku čeká minimum investorů

Deutsche Bank: Covid-19 už není pro Wall Street tak zásadní téma, rizika jsou jinde. Akciovou korekci do konce roku čeká minimum investorů

3. Pražská burza ve středu sčítala ztráty, nejvíce k nim přispěla Erste

Index PX ve středu oslabil o 0,66 % na 1 365,64 bodu, přičemž klesly všechny velké tituly pražské burzy. Erste zaznamenala pokles o více než procento, naopak MONETA patřila s -0,11 % mezi nejlepší tituly. Největší zájem investorů se soustředil kolem cenných papírů společnosti ČEZ, jejichž pokles kopíroval index, který skončil v záporných číslech druhý den v řadě.

Michal Šnobr: Pád Bohemia Energy pocítí spotřebitelé i ČEZ. Lidé zaplatí u nových dodavatelů více a producenti energií zřejmě budou evidovat značné pohledávky

Michal Šnobr: Pád Bohemia Energy pocítí spotřebitelé i ČEZ. Lidé zaplatí u nových dodavatelů více a producenti energií zřejmě budou evidovat značné pohledávky

4. Očekávané události

Ve čtvrtek budou sledované prodeje aut v Číně a tamní inflační statistiky, ceny v mezinárodním obchodu Jižní Koreje, japonská průmyslová produkce, indická inflace a také australská spotřebitelská důvěra a data z pracovního trhu. Data o vývoji spotřebitelských cen oznámí také Španělsko a v USA dojde na výrobní ceny, týdenní statistiky z trhu práce a také zásoby ropy a zemního plynu. Důležité budou také údaje o vývoji rozpočtu v září a za celý fiskální rok. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. října

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Meziroční inflace v USA se v září vrátila na třináctileté maximum 5,4 %

Meziměsíční růst spotřebitelských cen ve Spojených státech v září zrychlil na 0,4 % z 0,3 % v srpnu. Meziroční míra inflace se zvýšila rovněž o 0,1 procentního bodu. Vrátila se tak na třináctileté maximum 5,4 %, na kterém se nacházela v červnu a v červenci. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali, že tempo meziměsíčního růstu spotřebitelských cen v září zůstane na srpnových 0,3 %

6. Růst vývozu z Číny v září nečekaně zrychlil díky solidní globální poptávce

Růst čínského vývozu v září nečekaně zrychlil, protože globální poptávka zůstává solidní, a vykompenzovala tak tlak na továrny způsobený nedostatkem elektřiny, problémy s dodávkami a opětovným růstem domácích případů nemoci covid-19. Růst dovozu sice zpomalil, zůstává však vysoký. Přebytek zahraničního obchodu v září stoupl na 66,76 miliardy USD  ze srpnových 58,34 miliardy USD. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil čínský celní úřad.

7. Pilulce za prvních devět měsíců roku vzrostly tržby meziročně o 38 %

Společnost Pilulka Lékárny v prezentaci pro investory uvedla, že její tržby za prvních devět měsíců letošního roku vyjma franšízovaných lékáren dosáhly cca 1,7 miliardy Kč, což značí 38% meziroční růst. Při zahrnutí franšíz tržby dosáhly 2,6 miliardy Kč. Tempo růstu tak kleslo z 45 % v prvním pololetí.

8. Čtvrtletní zisk americké banky JPMorgan Chase stoupl o 24 %

Čistý zisk americké banky JPMorgan Chase v třetím čtvrtletí stoupl o 24 % na 11,7 miliardy USD. Výsledky překonaly očekávání analytiků díky růstu zájmu o fúze a akvizice a lepšímu výkonu divize správy majetku bohatých klientů. Zisk na akcii činil 3,74 dolaru, analytici podle agentury Reuters čekali zisk tři dolary na akcii. Celkové výnosy stouply o procento na 29,65 miliardy USD.

9. MMF: Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel je nerozumné a riskantní

Zavádění kryptoměn jako zákonných platidel s sebou nese značné riziko a ohrožuje globální ekonomiku. Ve zprávě o finanční stabilitě to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF). Jde podle něj o nerozumnou zkratku a fond se obává takzvané kryptoizace, tedy postupného zavádění zahraničních měn či kryptoměn v jednotlivých zemích.

10. Studie: Konsolidace veřejných financí Česka je málo ambiciózní

Plánovaný rozsah konsolidace veřejných financí Česka se podle ve středu zveřejněné studie Národní rozpočtové rady (NRR) jeví ve srovnání s dalšími zeměmi EU jako nedostatečně ambiciózní. Česko ze srovnání vychází vždy jako nejhorší nebo druhá nejhorší ze všech zemí EU, uvádí studie. Podle ní se v rámci struktury vývoje konsolidace Česko vymyká především v daních, které klesly ze všech zemí EU nejvíce.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Herec Shatner alias kapitán Kirk byl poprvé ve vesmíru, jako nejstarší astronaut

Kapitán Jim Kirk ze sci-fi seriálu Star Trek, respektive herec, který ho ztvárnil, William Shatner se ve středu konečně podíval do skutečného vesmíru, byť jen na jeho okraj. S dalšími třemi turisty-astronauty ho vynesla raketa New Shepard společnosti Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose. Raketa i modul RSS First Step s posádkou bezpečně přistály a Shatner, kterému je 90 let, se stal nejstarším člověkem ve vesmíru.

"Tenhle zážitek je něco neuvěřitelného," prohlásil Shatner poté, co jako druhý v pořadí vystoupil z modulu po přistání. "Nemůžu se z toho dostat, nechci ten pocit ztratit," řekl herec viditelně dojatý z letu.

Raketa s modulem opustila startovací rampu společnosti Blue Origin u města Van Horn na západě Texasu v 9:50 místního času (16.50 SELČ). Let trval něco málo přes deset minut a všechny jeho fáze proběhly podle plánu. Modul se tři minuty po startu oddělil od rakety a vystoupal do výšky 106 kilometrů. Mezitím New Shepard přistál kolmo na stanoveném místě a nedlouho poté se na zem asi tři kilometry od místa startu bezpečně vrátil i modul s lidmi.

Vypuštění bylo původně plánováno na úterý, ale kvůli počasí bylo odloženo na středu. I ve středu se start několikrát posunul, důvod ale společnost neupřesnila.

Jednalo se o druhou výpravu společnosti Blue Origin na hranici vesmíru s turisty. V posádce nebyl ani tentokrát žádný profesionální astronaut. Modul First Step je totiž zcela automatizovaný a pro let vzhůru, sestup ani přistání není na palubě potřeba žádný odborný personál.

Vedle Shatnera tvořili posádku modulu další tři lidé. Stejně jako Shatner v ní byla jako host viceprezidentka společnosti Blue Origin Audrey Powersová a dva platící zákazníci - pracovník francouzské softwarové společnosti Dassault Systemes Glen de Vries a bývalý inženýr americké vesmírné agentury NASA Australan Chris Boshuizen.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie